14/15 Baťův institut

Architektonická soutěž na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně byla vypsána v roce 2009. Vítězem a dodavatelem projektové dokumentace stavby se stala firma A.D.N.S. PRODUCTION s. r. o.
Konverze budov 14 a 15 do podoby 14″15 BAŤOVA INSTITUTU je v současnosti nejvýznamnějším revitalizačním projektem bývalého továrního areálu. Generálním projektantem záměru je J. Sonlajtner (City Work s.r.o.) (doplněno Stavbaweb).
 


Část Baťova institutu začne sloužit lidem až v polovině prosince
Zlín – (ČTK) –
Komplikace zjištěné při stavbě posunuly otevření části 14/15 Baťova institutu, který vzniká v centru Zlína kompletní rekonstrukcí dvou bývalých továrních budov, z původně předpokládaného konce září až na polovinu prosince. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek a předseda řídicího výboru projektu Libor Lukáš (ODS). V areálu budou sídlit Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská knihovna Františka Bartoše.

Stavbaři objevili, že v projektu uvedené železobetonové výztuže neodpovídají skutečnosti. "Baťovský fortel už na konci 40. let po znárodnění zcela určitě nebyl uplatňován tak jako před válkou. Takže jsem i jako původní profesí stavař kvůli udržení kvality zabrzdil hektický způsob výstavby. Statici navrhli opatření tak, abychom nekvalitní betony a nižší míru výztuží v jednotlivých sloupech nahradili určitými zásahy a z toho důvodu jsme termín posunuli asi o dva a půl měsíce směrem ke konci roku," uvedl Lukáš.

Podle něj ale není těmito opatřeními ohrožen termín dokončení celého projektu, který má být hotov v polovině příštího roku. "K dnešnímu dni bylo prostavěno asi 300 milionů korun, k poslednímu červenci bylo asi 250 milionů Kč. V tuto chvíli se nám stavba rozeběhla úplně ve všech pádech. Jsme ve finální fázi montáže vzduchotechnických zařízení, elektroinstalací, vodovodních a vytápěcích systémů a podobně," doplnil hejtmanův náměstek.

V polovině prosince by měla být dokončena oprava 14. budovy, kam se přestěhuje galerie a muzeum. Hotové bude i nově vzniklé náměstí mezi oběma objekty. Budova 15 má být dokončena do dubna 2013, poté se stane sídlem krajské knihovny. Kraj dnes také vyhlásil slogan, kterým bude nové kulturní centrum propagovat. Ze 186 návrhů, které se zúčastnily soutěže, vybral návrh pětadvacetileté studentky Newyorské univerzity v Praze Anety Zárubové "Otevři oči!".

Celý projekt přijde na 900 milionů korun. Kromě sídla významných kulturních institucí, které nyní působí v nevyhovujících prostorách, přinese oživení další části rozsáhlého továrního areálu. Kraj na akci získal dotaci 500 milionů korun z fondů Evropské unie. 14/15 Baťův institut má po dokončení patřit k nejmodernějším kulturním centrům ve střední Evropě. Zároveň ale naváže na tradici Baťových studijních ústavů.

Přeměna dvou objektů továrního areálu navazuje na rekonstrukci budovy 21, Baťova mrakodrapu. Zlínské hejtmanství ji opravilo v roce 2004. Rekonstrukce nynějšího sídla krajského úřadu si vyžádala téměř 630 milionů korun. Podle architekta Petra Všetečky se při opravě podařilo zachovat původní ráz budovy, což je také jedním z cílů při opravě dvou továrních objektů navržených architektem Jiřím Voženílkem, ze kterých vzniká 14/15 Baťův institut.

Doplněno Stavbaweb:

Veškeré informace o projektu naleznete na stránkách 14I15 BAŤŮV INSTITUT.

Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*