Autodesk s Fakultou architektury ČVUT v Praze oznamují vítěze soutěže REVIT OPEN 2010.
Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) vyhlásili vítěze 4. ročníku soutěže REVIT OPEN 2010. V rámci letošního ročníku zvítězili studenti Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Vítězní studenti navrhli koncepčně vynikající bydlení pro člověka, který programově bydlí sám – tzv. „single“, je mladý, ekonomicky zajištěný, žije aktivním životem a má pozitivní přístup k ekologii. Soutěž byla již tradičně vypsána pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice a zahraniční studenty studující v ČR na stipendium.
Fakta o soutěži REVIT OPEN 2010
· REVIT OPEN 2010: 4. ročník týmové soutěže pro studenty architektury a pozemního stavitelství – více informací o minulých ročnících na www.revitopen.cz.
· Hodnotící hlediska soutěže:
o architektonické hledisko a schopnost objektu plnit požadovaný účel (45 %),
o technické, konstrukční a materiálové řešení, tepelné ztráty (výpočet), energetický systém (grafické schéma), zdravotechnika (zdroj vody a likvidace), ekologie provozu (30 %),
o softwarové řešení (15 %),
o bonus za preciznost zpracování v softwaru Revit (10 %).
· Porota:
o Předseda poroty: Ing. Patrik Minks (Autodesk),
o Architektonické řešení: Ing. arch. Ivana Kubešková, Glennarchitekti Praha, a Ing. Tomáš Novotný, atelier KAVA,
o Technické řešení: doc. Ing. František Kulhánek, CSc. (FSv ČVUT) a Ing. Michal Kabrhel, Ph.D. (FSv ČVUT),
o Softwarové řešení: doc. Dr. –ir. Henri Achten (FA ČVUT), Ing. arch. Vladimír Balda (TU Liberec).
· REVIT OPEN Workshop:
V průběhu letošního ročníku soutěže uspořádali organizátoři workshop. Do Liberce se sjeli studenti ze všech koutů České republiky. Celý týden s nimi lektoři Ivana Vinšová a Vladimír Balda probírali taje a dovednosti softwaru Autodek Revit. Intenzivní práci u počítačů vystřídala přednáška o energeticky úsporných domech v praxi. Organizátoři nabídli obhlídku soutěžní lokality i procházku po velice zajímavé architektuře Liberce. Studenti využili čas strávený na workshopu také pro debatu o tématu soutěže. Ačkoliv všichni studenti byli letošním tématem „bydlení pro singles“ nadšeni, drtivá většina v singles domácnostech bydlet neplánuje!
Soutěž má dobré jméno mezi studenty – znamená pro ně určité společenství. Studenti a organizátoři jsou v neustálém kontaktu na web stránkách soutěže. Setkání na workshopu a vernisáži soutěže jen tento pocit společné tradice umocňuje.
Autodesk s Fakultou architektury ČVUT v Praze oznamují vítěze soutěže REVIT OPEN 2010
Zuzana Retterová a Bořek Němec z FA ČVUT zvítězili v soutěži o nejlepší návrh ekologického bydlení pro singles
PRAHA, 23. března 2011 – Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) dnes vyhlásili vítěze 4. ročníku soutěže REVIT OPEN. V rámci letošního ročníku zvítězili studenti Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Vítězní studenti navrhli koncepčně vynikající bydlení pro člověka, který programově bydlí sám – tzv. „single“, je mladý, ekonomicky zajištěný, žije aktivním životem a má pozitivní přístup k ekologii. Soutěž byla již tradičně vypsána pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice a zahraniční studenty studující v ČR na stipendium.
Mottem letošního ročníku soutěže o singles byl výrok MUDr. Zbyňka Mlčocha: …“Jsou mladí, zdraví, pohlední, úspěšní … A žijí sami. Nejen, že se jim nechce do vdavek a ženění, odmítají také soužití "na hromádce". Jsou single. Jsou nezadaní a vyhovuje jim to.“… Tématem soutěže REVIT OPEN 2010 bylo navrhnout bydlení pro singles; zadání však nedefinovalo formu ani rozsah stavby. Vedlejším tématem byl pohled mladých lidí na problematiku singles. Pozemek byl situován konkrétně na střechu existujícího panelového domu v Oldřichově ulici v Liberci. Navrhované bydlení však mělo být zajímavé nejen pro singles. Mělo též za úkol nabídnout současným obyvatelům domu výhody, které by je přiměly nástavbu povolit. Studenti měli tyto výhody ve svém návrhu specifikovat. V návrhu objektu bylo zapotřebí zohlednit minimální provozní náklady a minimální provozní zátěž pro životní prostředí. Studie 3D modelů, vizualizace i dokumentace byly již tradičně vytvářeny v softwarových řešeních firmy Autodesk. Projekt v Autodesk Revit Architecture pak měl navíc možnost získat od poroty bonus.
"Vítězný návrh autorů Zuzany Retterové a Bořka Němce je studentsky hravý. Autoři se inspirovali karavany a navrhli nezávislé kontejnery na kolečkách. Zajímavá je jejich charakteristika samotných klientů: „singles, kteří chtějí být sami, ale ne osamělí. Singles se nechtějí příliš podřizovat. Touží žít podle svého. Jejich život je nestále v pohybu…“. Přesně tak působí i jejich návrh. Na upravené střeše panelového domu je umístěno 10 barevných boxíků (7 obytných a 3 společné). Dispozice jednotlivých boxíků připomínají kajuty či obytné přívěsy – prostor je maximálně využit. Společné boxíky představují kavárnu, kino a prádelnu,“ uvedla Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB FA ČVUT.
„Letos se sešlo o 23 % návrhů více oproti loňskému ročníku. Myslím si, že tomu napomohla již dobrá informovanost účastníků na webu soutěže, neustálá komunikace i během roku a také úspěšný workshop na Technické univerzitě v Liberci. Zde vyznělo zajímavé zjištění, že většina studentů na workshopu jsou tolerantní k singles, ale oni sami uvažují o rodině,“ dodává D. Matějovská.
„V Autodesku celosvětově podporujeme studenty v přípravě na jejich budoucí povolání,“ říká Patrik Minks, předseda poroty soutěže REVIT OPEN a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „Přípravu studentů ovlivňují stále nově vznikající normy a omezení, mezi které patří například směrnice Evropské unie z minulého roku, podle níž bude možné po roce 2020 stavět pouze domy s minimální spotřebou energie. Naše společnost umožňuje studentům přístup k nejmodernějším technologiím, učí je trvale udržitelnému rozvoji, posiluje jejich konkurenceschopnost a vede je k ochraně životního prostředí.“
„Nástroje, které studenti pro své návrhy použili, jsou součástí softwarového řešení BIM (informačního modelu budovy), který usnadňuje náročný způsob práce a spolupráce řady profesí – od návrhu a jeho simulací, vizualizací, přes výstavbu až po provoz budovy,“ dodává P. Minks.
Na 2. místě se umístili studenti Radek Trojan a Vratislav Zíka z FAST VUT a FA VUT v Brně a 3. místo obsadil Bc. Vojtěch Miler z FA ČVUT v Praze. Autoři nejlepších návrhů získali ceny ve formě plně komerční softwaru firmy Autodesk, notebooku a digitální zrcadlovky. Zvláštní cenu MOLABu, Kabinetu modelového projektování FA ČVUT, obdrželi za nápadité řešení:
· Bc.Martina Svobodová, Bc.Jan Císař, Bc.Kateřina Frejlachová z FA ČVUT v Praze a
· Natália Javorská, Stanislav Bažant z FA ČVUTv Praze.
Výstava nejlepších soutěžních návrhů proběhne ve dnech od 23. 3. do 4. 4. 2011 v prostorách atria budovy Danube House v Karlíně (Karolinská 650/1, Praha 8).
Více informací o soutěži a online katalog prací lze nalézt na www.revitopen.cz.
O Autodesk Revit Architecture
Technologie Revit je platforma vyvíjená společností Autodesk pro potřeby modelování a uchovávání informací o stavbě. Aplikace Autodesk Revit Architecture založená na této platformě, je ucelený oborový systém pro tvorbu architektonického návrhu a zpracování dokumentace stavby. Metoda práce v Revitu Architecture odpovídá způsobu myšlení architektů a projektantů. Revit využívá koncept Building Information Modeling (BIM), díky čemuž lze snadno sdílet návrhová data v celém projekčním týmu, zjišťovat a eliminovat kolize konstrukcí a vybavení budov. Metoda BIM umožňuje provádět četné analýzy projektované budovy a simulaci provozu v ní, plánovat výstavbu a řídit výrobu stavebních prvků. Automatická koordinace napříč celým projektem zajišťuje průběžnou aktualizaci stavebních informací, jednotnost a kompletnost návrhových dat.
O BIM (Building Information Modeling)
BIM představuje integrovaný proces vytváření návrhu staveb a analýzy klíčových fyzických a funkčních charakteristik daného projektu v digitální formě ještě předtím, než je zahájena výstavba. Tím pomáhá dodávat projekty rychleji a ekonomičtěji, přičemž minimalizuje dopad na životní prostředí. Koordinované a konzistentní informace jsou využívány ve všech fázích návrhu projektů, během jejich realistických vizualizací a simulací, při odhadu spotřeby a nákladů a při vytváření přesnější dokumentace. Autodesk BIM řešení pro řízení celého životního cyklu budov, inženýrských staveb a infrastruktury využívají inteligentní počítačové modely. BIM produkty pro budovy pracují na platformě Revit; AutoCAD CIVIL 3D se používá pro návrh dopravních staveb a pro plánování infrastruktury je AutoCAD Map 3D. Klíčová BIM řešení doplňují Autodesk Navisworks pro koordinaci a Autodesk 3ds Max Design pro vizualizace a simulace a v neposlední řadě AutoCAD pro tvorbu dokumentace a kreslení.
O společnosti Autodesk
Autodesk, Inc. je světový lídr v oblasti 3D návrhového, technického a animačního softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Software od Autodesku pro návrh, vizualizaci a simulaci svých nápadů využívají zákazníci z odvětví strojírenství a výroby, architektury, stavebnictví, médií a zábavy – včetně 15 posledních vítězů filmových Oscarů (Academy Award) za nejlepší vizuální efekty. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 nabízí Autodesk nejširší portfolio moderních softwarových aplikací pro globální trh. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webu www.autodesk.cz.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…