Aby šikmá šikmá byla

Nová ulice v mírném kopci na okraji obce Struhařov dostala jméno Větrná, což dostatečně vystihuje místní mikroklima. I přesto že jsme ve Středočeském kraji, mívají zdejší v zimě nadstandardní nadílku sněhu. Nebránili jsme se proto regulativu na šikmou střechu, ačkoli vycházel z přesvědčení, že tvar střechy udává charakter obce. Pro nás měl opodstatnění spíše s ohledem na podnebí.
Návrh ovlivnil i další regulativ v územním plánu, a to, že dům musí mít jedno nadzemní podlaží a podkroví. Ten jsme se rozhodli zohlednit, abychom neprodlužovali povolovací proces a splnili tak co nejdříve sen mladé rodiny.
Sklon pozemku byl na délce domu asi 1,5 metru, tedy polovinu výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl jsme se rozhodli vzájemně posunout i jednotlivé podlahy – v příčném řezu má dům nakonec šest výškových úrovní. Díky tomu je bez ohledu na svažitost přímý vstup/vjezd z ulice. Odtud lze sestoupit do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou na úroveň zahrady. Prostor se otevírá do následujícího podlaží, na galerii s pracovnou. Schodiště dále stoupá kolem dětských pokojů se šatnou a koupelnou až k hlavní ložnici doplněné podobným zázemím. Nejníže položená část domu obsahuje technické zázemí.
Obývací pokoj, zapuštěný do svahu, je dle definice ze zákona suterénem, to znamená, že má dům stále jedno nadzemní podlaží a podkroví! Sklon hřebene proti svahu kopíruje vnitřní prostorové uspořádání, nezvyklá forma domu tak odpovídá příčnému rozdělení půdorysu a posunu úrovní o poloviční výšku patra.

Samozřejmá a logická rozhodnutí jsme zabalili do netradiční formy. Nejedná se však o exhibici či snahu se odlišit. Naopak je v návrhu postupováno podle tradičních hodnot rozumného stavění našich předků, kdy tvar domu sleduje potřeby uživatelů a místní podmínky.
Materiály jsme volili střídmě, dávají domu zklidňující charakter. Společně s minimalistickými detaily nechávají vyniknout proporcím a tvaru. Kombinace bílé hladké omítky se světlou plechovou střechou a přírodními hliníkovými okny se propisuje i do interiéru, do světlých neutrálních odstínů podlahy a nábytku.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Dům je vítězem soutěže Fasáda roku 2019 v kategorii Novostavba rodinného domu.
Odůvodnění poroty: Novostavba je osazená do svahu a zastřešená sedlovou střechou se spádem mírně převyšující 45 stupňů. Nápadité hmotové řešení objektu a členění jednotlivých fasád i vhodně zvolený odstín vytváří jednoduchými prostředky celkově příznivý dojem. Porota ocenila kultivované a nápadité řešení spojené s důrazem na detail i kvalitu provedení.


Dům se šikmou střechou2
Architekt: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Pozemek: 1248 m2
Zastavěná plocha: 124 m2
Užitná plocha: 246 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*