Místo stavby: Praha 5-Smíchov
Investor: Městská část Praha 5 a soukromá osoba
Architekt a projektant: Markéta Jurečková, Michal Fišer
Statika sanace stropu: Jiří Šárka
Statika: Jan Kuchař
Elektro: Bohumil Tejnor
Projekt PO: Doubravka Brouzdová
Topení: WATÓ
Voda, kanalizace, plyn: Jaroslava Roskotová
Dodavatel: Sanace stropu, rekonstrukce střechy: BHM invest spol. s r. o.
2. etapa: Jan Víšek
Subdodavatelé:
Elektro: Jaroslav Kytka
Truhlářské práce: Truhlářství Valda
Zámečnické práce: Pavel Lutrýn Restaurování
Projekt pro SP: 2000
Realizace: 2003
Podlažní plocha: 110 m2
Náklady vč. DPH: 2 mil Kč
Náklady/m2: 18 200 Kč
Fotografie: Tomáš Rasl
Autorská zpráva
Zadání
Do poloviny půdy smíchovského činžovního domu z roku 1873 byla vestavěna nová bytová jednotka pro tří až čtyřčlennou rodinu. Řadový, původně administrativní dům má typické konstrukčně-dispoziční řešení své doby, severojižní orientaci, průčelí do ulice a do dvora, jedno podzemní, tři nadzemní podlaží a půdu.
Popis stavby
Dispozice je navržena se snahou promítnout některé charakteristické prvky původního prostoru do výsledného řešení — volně plynoucí prostor mezi podpůrnými pilíři a komínovými tělesy. Byt má dvě výškové úrovně. Nižšímu podlaží dominuje prostor obytné haly na plnou výšku půdy. Hala je chodbou volně propojena s kuchyní, horním patrem a spací nikou. Z chodby jsou přístupné hospodářské místnosti bytu. V horním patře je pracovní kout a ložnice. Obě patra spojuje vnitřní točité ocelové schodiště.
Konstrukce
Navržené konstrukční řešení v maximální míře navazuje na stávající konstrukční princip domu. Původní svislé zděné konstrukce byly v plné míře zachovány a nové jsou stavěny nad stávajícími. Výhradním materiálem jsou recyklované plné pálené cihly a nové keramické tvarovky. Použití sádrokartonových konstrukcí bylo omezeno na nutné minimum. Vodorovné konstrukce tvoří na nižším podlaží původní trámové stropy, nově vkládané stropy jsou též trámkové dřevěné. Součástí a první etapou rekonstrukce byla složitá sanace původního trámového stropu, navíc ztížená tím, že nájemníci o patro níže ve svém bytě během rekonstrukce bydleli. Konstrukci podlah tvoří v převážné většině lehký montovaný systém Izocet položený na roznášecím roštu z trámků a prkenném záklopu. Atypicky je řešeno vnitřní schodiště a navazující lávka.
Oba prvky tvoří provázaný ocelový celek, „intarzovaný“ do zděné stavby. Jednotlivé schodišťové stupně jsou navlečeny na vřetenovou trubku a poté vzájemně svařeny. Do rámu lávky jsou volně vloženy dva pororoštové díly. Povrch kovových prvků je ošetřen pouze transparentním matným lakem. Součástí interiérového vybavení jsou zatím nerealizované prvky vestavěného nábytku integrujícího různé funkce — dělící příčka, dveře, police, spaní atd. Nábytek či svítidla mohou být v obytné hale též zavěšena na maticová oka, které spřahují původní střední vaznici s novou příložkou.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…