Administrativní dům a bytový dům v Praze 10

Administrativní a bytový dům

Adresa: Benešovská 40 — Ruská, Praha 10

Investor: Realia Projekt s. r. o

Architekt:

Realizace: Atelier Krátký, Vladimír Krátký, Martin Belica, Aleš Papp

ÚR,SP: ARC STUDIO, Vlastislav Rubek, Martin Pýcha

Projektant: HM Projekt, Miroslav Holna

Dodavatel: Bilfinger a Berger

Projekt pro ÚR (SP): 1998
Realizace: 2002

Plocha stavebního pozemku: 2606 m2

Zastavěná plocha: 1122 m2
Hlavní užitná plocha: 4272 m2
Vedlejší užitná plocha: 1222 m2
 

Dům je umístěn v území charakterizovaném přechodem Vinohradských soliterních vil na blokovou zástavbu Vršovic.

 

Objekt slouží pro administrativu, v podzemí je umístěna technická vybavenost a parkovací stání. Garáže a venkovní parkoviště jsou přístupny jedním vjezdem z ulice Ruské. Dispoziční trojtrakt je členěn komunikačním jádrem na dvě části velikostně optimalizované z hlediska pronajímatelných celků. Hygienické zázemí je situováno do krčku, což uvolňuje celou hlavní hmotu pro kancelářskou funkci — uspořádanou klasicky celulárně, do halového prostoru či kombinovaně.

 

Hmota stavby navazuje na štít dominantního rohového domu č. 40 a horizontálními stupni přechází do zeleně sousedních vil. Na jižní straně je administrativní objekt těsně navázán na bytový dům v Ruské ul., s nímž byl stavěn současně. Horizontální tvarování ustupujících podlaží napomáhá vyrovnat se s rozdílem měřítek v ulici.

 

Průčelí je dáno pevným rytmickým řádem bez snahy o jeho narušení či oživení. Na fasádě je vše tak, jak má být: okna mají správnou velikost se standartním parapetem, dají se otvírat a mýt. Žádné zbytečné prosklené plochy, žádná předstíraná velkorysost.

 
 

Konstrukce stavby je maximálně podřízena ekonomii, požadavkům energetické nenáročnosti a využívá pro nosnou funkci železobetonový skelet a obvodové železobetonové stěny. Stropy jsou železobetonové monolitické. Na vnější plášť je použita barevná omítka, pohledový beton, hliníková okna a hliníkový systém pro obklad fasády ve 4.NP.

 
 

V návrhu se odráží požadavky na maximální variabilitu při zachování nejvyšších stavebně technických vlastností zejména akustických parametrů.

Z toho vychází např. masivní dimenzování okenních rámů a potažmo poměrně konzervativní pojetí fasády — okolní automobilový provoz je totiž vysokou zátěží pro prostředí v objektu.

 
 

Publikováno v Architektuře 2003.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*