Administrativní a bytový dům
Adresa: Benešovská 40 — Ruská, Praha 10
Investor: Realia Projekt s. r. o
Realizace: Atelier Krátký, Vladimír Krátký, Martin Belica, Aleš Papp
ÚR,SP: ARC STUDIO, Vlastislav Rubek, Martin Pýcha
Projektant: HM Projekt, Miroslav Holna
Dodavatel: Bilfinger a Berger
Plocha stavebního pozemku: 2606 m2
Dům je umístěn v území charakterizovaném přechodem Vinohradských soliterních vil na blokovou zástavbu Vršovic.
Objekt slouží pro administrativu, v podzemí je umístěna technická vybavenost a parkovací stání. Garáže a venkovní parkoviště jsou přístupny jedním vjezdem z ulice Ruské. Dispoziční trojtrakt je členěn komunikačním jádrem na dvě části velikostně optimalizované z hlediska pronajímatelných celků. Hygienické zázemí je situováno do krčku, což uvolňuje celou hlavní hmotu pro kancelářskou funkci — uspořádanou klasicky celulárně, do halového prostoru či kombinovaně.
Hmota stavby navazuje na štít dominantního rohového domu č. 40 a horizontálními stupni přechází do zeleně sousedních vil. Na jižní straně je administrativní objekt těsně navázán na bytový dům v Ruské ul., s nímž byl stavěn současně. Horizontální tvarování ustupujících podlaží napomáhá vyrovnat se s rozdílem měřítek v ulici.
Průčelí je dáno pevným rytmickým řádem bez snahy o jeho narušení či oživení. Na fasádě je vše tak, jak má být: okna mají správnou velikost se standartním parapetem, dají se otvírat a mýt. Žádné zbytečné prosklené plochy, žádná předstíraná velkorysost.
Konstrukce stavby je maximálně podřízena ekonomii, požadavkům energetické nenáročnosti a využívá pro nosnou funkci železobetonový skelet a obvodové železobetonové stěny. Stropy jsou železobetonové monolitické. Na vnější plášť je použita barevná omítka, pohledový beton, hliníková okna a hliníkový systém pro obklad fasády ve 4.NP.
V návrhu se odráží požadavky na maximální variabilitu při zachování nejvyšších stavebně technických vlastností zejména akustických parametrů.
Z toho vychází např. masivní dimenzování okenních rámů a potažmo poměrně konzervativní pojetí fasády — okolní automobilový provoz je totiž vysokou zátěží pro prostředí v objektu.
Publikováno v Architektuře 2003.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…