Přednáška zakladatele SIALu: architekt Miroslav Masák ve Fiducii.
Mlýnská 2, Ostrava
8. listopad · 18:00 – 21:00
„Informace o pojetí architektury, ke kterému jsme v minulosti v libereckém ateliéru došli. Představení několika návrhů a některých realizací z období tří dekád naší existence. A krátká informace o důvodech vzniku SIALu a Školky, o vzájemných vztazích a pracovní náladě uvnitř ateliéru.“
Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s historikem architektury Martinem Strakošem vás zvou na přednášku:
Architekt Miroslav Masák – JAKÝ VLASTNĚ BYL TEN SIAL
Přednáška významného českého architekta a spoluzakladatele SIALu.
Architekt Miroslav Masák (1932) pracoval třicet let v libereckém atelieru SIAL, přední architektonické kanceláři, výrazně ovlivňující zdejší tvůrčí prostředí od 60. do 90. let minulého století. Autorsky se podílel společně s Karlem Hubáčkem na projektu nákupního střediska Ještěd v Liberci, na návrhu obchodního domu Máj v Praze, na rekonstrukci Veletržního paláce v Praze pro Národní galerii a na mnoha dalších studiích a soutěžních návrzích. Jeho práce byly odměněny cenami v celostátních přehlídkách architektonických prací a v národních i mezinárodních soutěžích. Je nositelem ceny Vladimíra Karfíka, Pocty České komory architektů a Ceny ministerstva kultury ČR. Při příležitosti letošních oslav státního svátku 28. října obdržel Státní cenu za celoživotní dílo v oboru architektury. V listopadu 1989 se stal členem Koordinačního centra Občanského fóra, byl poradcem prezidenta Václava Havla a místopředsedou Rady Pražského hradu. Byl také členem Národního komitétu ICOMOS a předsednictev Svazu českých architektů (1968-71), Obce architektů (1990) i České komory architektů. O architektuře přednášel u nás i v zahraničí. Pracoval v redakční radě časopisu Architekt, píše úvahy a eseje do odborného i denního tisku. Je editorem knih o architektuře a je autorem knihy osobních vzpomínek. Založil legendární Školku SIAL, byl profesorem nelegální Zlaté školy architektury, deset let učil na fakultě architektury v Brně. Účastnil se práce v pracovní skupině Akreditační komise vlády, pracuje ve vědeckých a oborových radách fakult a škol. Je vysokoškolským profesorem a čestným doktorem věd.
DOPORUČUJEME REZERVACI MÍST NA TEL: 596117312 (po-pá 10:00- 18:00)
zdroj: Martin Srakoš
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.