Architekti chtějí doplnění připravovaného protikorupčního balíčku

Praha 3. prosince (ČTK) – Česká komora architektů (ČKA) vyzvala vládu, aby připravovaný protikorupční balíček doplnila o podporu architektonických soutěží. Novinářům to dnes řekl člen představenstva ČKA Jan Sapák. Architektonické soutěže mohou podle ČKA zabránit netransparentnímu zadávání veřejných zakázek. Díky soutěžím může být také od počátku známo, kolik budou jednotlivé stavby stát, a zabrání se pozdějšímu předražování.

Podle ČKA se v Česku vypisuje ve srovnání s okolními státy příliš málo architektonických soutěží. Zatímco v Rakousku a Německu se ročně vyhlásí zhruba 100 až 300 architektonických soutěží, v Česku je to jen kolem deseti až 20. Podle ČKA by si soutěž v Česku zasloužilo asi 60 až 100 projektů ročně.

Zadávání většiny projektových prací se děje ve výběrových řízeních s úzkým okruhem účastníků, někdy dokonce přímo z volné ruky, což je škoda a újma veřejného zájmu,“ tvrdí architekti.

Architektonickou soutěž by si podle komory zasloužila například výstavba některých soudních budov, jak dokazuje případ Justičního paláce v Brně. Jeho stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila. Stejně tak by podle Sapáka měla být soutěž vypsána na plánované televizní studio v Brně.

Představitelé ČKA už dříve zaslali dopisy zástupcům 20 politických stran, ve kterém informují o situaci ve veřejných zakázkách. Na jejich výzvu reagovalo pět stran, podle Sapáka byly ale všechny odpovědi příliš nekonkrétní.

Podle ČKA je architektonická soutěž osvědčeným nástrojem, jak mobilizovat nejlepší lidské schopnosti a zamezit korupci a klientelismu. Také upozorňují na její dlouholetou tradici sahající do 15. století, kdy zakázku na dveře a kopuli dómu Santa Maria del Fiore ve Florencii získal v soutěži do té doby neznámý tvůrce Filippo Brunelleschi.

V České republice se například díky architektonické soutěži uskutečnila stavba Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Stejným způsobem vznikla řada budov velvyslanectví v zahraničí, nyní je například vypsána veřejná soutěž na stavbu ve Washingtonu. Ve světě pak díky soutěžním návrhům vznikla stavba Opery v Sydney nebo Centre Pompidou v Paříži.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*