Mimo jiné chtějí poopravit názory některých investorů, podle kterých architektonická soutěž stavbu zdrží a prodraží.
Komora připouští, že bez ohledu na výsledek architektonické soutěže se často staví podle pořadavků investorů.
Praha 18. srpna (ČTK) – Z 1800 veřejných zakázek na pozemní stavby za poslední rok jich bylo jen 20 uzavřeno architektonickou soutěží. Podle názoru České komory architektů (ČKA) by přitom v porovnání s okolními státy mělo z architektonických soutěží vzejít 40 až 60 zakázek ročně. Novinářům to sdělil člen představenstva ČKA Jan Sapák.
„Veřejné architektonické soutěže skomírají v naší společnosti na úbytě a přitom je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak tyto úkoly zadávat,“ uvedl Sapák. Představitelé ČKA zaslali dopisy zástupcům 20 politických stran, ve kterém informují o situaci ve veřejných zakáźkách. Zároveň krajským hejtmanům navrhují návštěvu, během které je seznámí s principy architektonických soutěží. Mimo jiné chtějí poopravit názory některých investorů, podle kterých architektonická soutěž stavbu zdrží a prodraží.
Architektonickou soutěž by si podle komory zasloužila například výstavba soudních budov, jak dokazuje případ Justičního paláce v Brně. Jeho stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila.
Komora připouští, že bez ohledu na výsledek architektonické soutěže se často staví podle pořadavků investorů. „Vítězství v soutěži neznamená automatické zadání zakázky,“ podotkl Sapák. Jako příklad může sloužit stavba ostravské Moravskoslezské vědecké knihovny známé jako „Černá kostka“, jejíž projekt i přes vítězství v soutěži neuspěl. Moravskoslezský kraj se rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Na podporu původního projektu vznikla petice. „Jedná se o nekalý přístup k výsledkům soutěže,“ míní sekretář ČKA Jiří Plos.
Podle ČKA je architektonická soutěž osvědčeným nástrojem, jak mobilizovat nejlepší lidské schopnosti a zamezit korupci a klientelismu. Také upozorňují na její dlouholetou tradici sahající do 15. století, kdy zakázku na dveře a kopuli dómu Santa Maria del Fiore ve Florencii získal v soutěži do té doby neznámý tvůrce Filippo Brunelleschi.
V České republice se například díky architektonické soutěži uskutečnila stavba Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Stejným způsobem vznikla řada budov velvyslanectví v zahraničí, nyní je například vypsána veřejná soutěž na stavbu ve Washingtonu. Ve světě pak díky soutěžním návrhům vznikla stavba Opery v Sydney nebo Centre Pompidou v Paříži.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!