Celoroční série přednášek s českými a zahraničními architektkami.
Úvodní večer 5. března 2015 přednáškového cyklu Architektky představí aktivní tuzemské architektky mladé a střední generace a i ty, které se věnují propagaci architektury na veřejnosti.
Iniciátorka cyklu Marcela Steinbachová říká: „Již několik let jsme svědky toho, že významná architektonická studia jsou zakládána ženami. Řada z nich stojí za výraznými realizacemi a ovlivňuje podobu současné „velké architektury“. Uznání se dostává i čím dál více architektkám v rámci muslimského a třetího světa. Další z žen se aktivně podílí na tvorbě podmínek, ve kterých architektura vzniká. Nejde nám o konfrontaci pohlaví, reagujeme spíše na zřetelný fenomén. Série přednášek zároveň vytváří prostor pro konfrontaci lokálního a mezinárodního prostředí, vybízí k výměně zkušeností a snad i motivaci stávajících studentek architektury k samostatné tvorbě“, uzavírá Steinbachová.
Pozvání občanského sdružení KRUH přijaly architektka a zakladatelka Studia Mecanoo Francine Houben, Kristine Jensen (Kristine Jensens Tegnestue), která vystoupí společně s Iwonou Wilczek z polského studia db2 architekci. O svých vizích a zkušenostech budou následně během podzimní části programu v Praze přednášet i Dorte Maldrup Poulsen (dorte mandrup arkitekter) a Caroline Bos z holandského UNStudia, která stojí za realizací Erasmova mostu v Rotterdamu či Muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu.
Úvodní večer, který proběhne 5. března u příležitosti 15. výročí sdružení KRUH, je věnován českým a slovenským architektkám a propagátorkám architektury. Architektka, fotografka, novinářka, pedagožka, umělkyně, politička – desítka žen mladší a střední generace představí svou tvorbu, současné záměry a myšlenky. Účast přislíbily Jitka Ressová, Kamila Amblerová, Andrea Lhotáková, Maria Topolčanská, Zuzana Morávková, Žofie Rajmanová, Šárka Sodomková, Barbora Šimonová a Markéta Mráčková, Kateřina Vídenová a další. Dubnová přednáška nabídne setkání s první dámou české architektury Alenou Šrámkovou v dialogu s významným českým historikem architektury Rostislavem Šváchou.
Jarní část cyklu proběhne v prostorách Veletržního paláce (Studio Hrdinů, Korzo), podzimní pak v kině Světozor. Všechny přednášky budou zdarma. Projekt navazuje na uskutečněný projekt Povolání architekt(ka) (2003) i přednášky významných francouzských architektek Manuelle Gautrand a Anne Lacaton v rámci série Metamorfózy měst (2013).
Východiska:
Teprve v první polovině 20. století se objevují první vystudované architektky a tyto ženy zakládají malé kanceláře. V druhé polovině 20. století jsou některé postavy žen již nepřehlédnutelné, pracují samostatně, či se svým protějškem, většinou partnerem, v současnosti však lze pozorovat a to nejen v našem „civilizované“ světě jakousi volnost i konkurenci žen architektek, které stále více přebírají svůj díl zodpovědnosti a zasahují velmi svébytně a osobitě do světa současné architektury. Přestávají být tichými spolutvůrkyněmi a inspirátorkami velkých jmen mužské části architektonického světa, ale přináší do architektury čerstvý vzduch. Pozorujeme ženy architektky, které dostávají uznání i v rámci muslimského a třetího světa, které se zabývají udržitelnou či sociální architekturou, objevují se aktivně jako političky či předsedkyněmi světových rad o architektuře či zakladatelky archivů architektury.
Cíle projektu:
• hovořit o současné architektuře jako o podnětné části lidské činnosti, která dokáže utvářet kvalitní životní prostředí a vyvěrá jak z mužského, tak ženského pohledu na soudobou uměleckou scénu, kde ženám již patří jasné a nepřehlédnutelné místo
• zprostředkovat výměnu informací, témat a osobností mezi zeměmi formou intenzivní, interaktivní a místy i neformální spolupráci i v budoucích letech
• konfrontovat prostředí ČR s jinými státy v rámci tématu architektura a postavení žen v architektuře
• přispět k rozvoji českého kulturního, vědeckého, sociálního, politického prostředí, které je důležitým předpokladem pro architektonickou tvorbu všech bez genderového rozdílu
• zprostředkovat know-how a odlišné myšlenkové postupy nejen v rámci odlišných prostředí ale také genderové rozmanitosti
• podnítit zájem veřejnosti a medií o diskusi o architektuře a o postavení žen v architektuře
• zprostředkovat kvalitní architektonickou praxi v České republice
• ukázat západní prostředí, kde architektky běžně pracují na veřejných zakázkách (např. skandinávské země, Holandsko, Francie, Velká Británie)
• motivovat studentky architektury v ČR, kterých je na školách více než 50% k samostatné tvorbě
PROGRAM
čtvrtek 5.3.2015 / 19:30 / Korzo ve Veletržním paláci / Ta architektura
Úvodní večer přednáškového cyklu Architektky představí aktivní tuzemské architektky mladé a střední generace a i ty, které se věnují propagaci architektury na veřejnosti. Vystřídají se s krátkými prezentacemi, které představí jejich současné záměry a vize či myšlenky. Účast přislíbily Jitka Ressová, Kamila Amblerová, Andrea Lhotáková, Maria Topolčanská, Zuzana Morávková, Žofie Rajmanová, Šárka Sodomková, Barbora Šimonová, Markéta Mráčková, Kateřina Vídenová a další. Večer bude zároveň příležitostí k setkání a oslavou 15 let projektu Kruh. První přednáška Kruhu se odehrála první březnový čtvrtek roku 2001 a měl jí Martin Rajniš, který tento večer uvede.
čtvrtek 2.4.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Alena Šrámková a Rostislav Švácha / V dialogu
Alena Šrámková je česká architektka označovaná za první dámu české architektury. Je autorka a spoluautorka řady výrazných staveb ve stylu postmoderny (budova ČKD na Václavském náměstí, vestibul Hlavního nádraží v Praze, Meteorologická stanice Šerák, nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze atd.) Od roku 2005 má vlastní studio Šrámková architekti, s.r.o. Je profesorkou na ČVUT, zároveň působí jako členka umělecké rady AVU v Praze. Zvítězila v řadě architektonických soutěží a v roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Rostislav Švácha je historik a teoretik umění a architektury, vysokoškolský pedagog na Katedře teorie a dějin umění AVU a na Katedře dějin umění Univerzity Palackého, v Olomouci, kde také roku 1976 ukončil studia. V letech 1977 až 1984 působil jako redaktor v nakladatelství Odeon. Roku 1985 se stal vědeckým pracovníkem Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, kde působí doposud. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
čtvrtek 14.5.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Francine Houben (Holandsko)
Francine Houben je zakladatelka a kreativní ředitelka slavného studia Mecanoo z holandského Delftu. Mecanoo bylo založeno v roce 1984 Francien Houben a jejími partnery. Design studia se vyznačuje technickou, ale i lidskou hravostí. Studio Mecanoo pojímá architekturu, urbanismus a krajinnou architekturu neortodoxním způsobem a velkou roli pro ně hraje důraz na světlo. Každý projekt vychází z kontextu a vztahu k širšímu urbánímu a sociálnímu prostředí a je pojímán jako součást okolního prostředí a krásy místa.Jejich projekty se vyznačují silnými autorskými tvary připomínající mnohdy archetypální postavy či objekty.
Vybrané projekty:
• Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu (1993–1997)
• Národní historické muzeum v Arnhemu, (1995–2000)
• Univerzitní campus Technické univerzity v Delftu (2004-2007)
• World Trade Center v Rotterdamu (2002–2007)
• Obytná věž Montevideo, Rotterdam (1999-2006 )
čtvrtek 4.6.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Kristine Jensen ( Dánsko ) a Iwona Wilczek (Polsko)
Kristine Jensen je zakladatelka a kreativní ředitelka kanceláře Kristine Jensen Architekti. Pohybuje se na pomezí architektury a krajinářství a její přístup je autorský v každém projektu. Nejvíce ocenění získala za Nicolai Kulturcenter v dánském Koldingu
www.kristinejensen.dk
Iwona Wilczek je spoluzakladatelka studia db2 architekti, které sídlí v Opole. Mezi nejznámější projekty studia patří Administrativně-vstupní budova Muzea opolské vsi, která se vztahuje ke svému okolí, využívá tradiční materiály soudobým způsobem a souzní se svým okolí než by se vůči němu ostře vymezovala. Jedná se o zdárný příklad zasazení současné architektury do tradičního prostředí. Mezi další projekty patří Veřejná knihovna v Opole nebo Museun Silesia v Opole.
www.db2.pl.
čtvrtek 1.10.2015 / 19:30 / Kino Světozor / Caroline Bos (Holandsko)
Caroline Bos je spoluzakladatelka UNStudia – cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz.
Bos původně vystudovala dějiny umění v Londýně, později absolvovala architekturu na Univerzitě v Utrechtu. Nejprve se živila jako novinářka a v roce 1988 založila s Benem van Berkelem architektonickou kancelář v Amsterdamu, kde se stala vnitřním kritikem studia a psala koncepty budoucích projektů. Kancelář se později přejmenovala na UNStudio – síť expertů na architekturu a urbanismus. V roce 2012 ji tvořilo 153 členů ze 17 zemí, kteří dohromady dokončili 69 projektů. Caroline Bos byla u návrhů všech projektů. Také učila na různých institucích včetně Architektury v Arnheimu, na liverpoolské a vídeňské univerzitě a v Berlage Institute v Amsterdamu. Spolu s Benem van Berkelem byla hostujícím lektorem na Princeton University. Je spouluautorkou řady publikací UNStudia.
Vybrané projekty:
• Möbiův dům v Naardenu (1993–1998)
• Erasmus Bridge v Rotterdamu (1990–1996)
• Mercedes Benz Museum ve Stuttgartu (2006)
• Kancelářský komplex La Defense v Almere (1999–2004)
www.unstudio.com
čtvrtek 5.11.2015 / 19:30 / Kino Světozor / Dorte Mandrup Poulsen (Dánsko)
zakladatelka a ředitelka kanceláře Dorte Mandrup Arkitekter. V roce 1999 založila Dorte Mandrup Arkitekter A/S a projekty její kanceláře byly široce diskutované a vystavované na mnoha architektonických výstavách. Dorte Mandrup je členem rady významného Muzea moderního umění v Lousianě a pověřeným členem Rady na záchranu historických budov a městského prostředí pod záštitou Ministerstva kultury. Dorte Mandrup získala mnoho národních i mezinárodních ocenění.
Vybrané projekty:
• Komunitní centrum v Herstedlundu
• Denní pečovatelské centrum v Krausesgade
• Sportovní a kulturní centrum v Kodani
www.dortemandrup.dk
tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…