Architektonická moderna ve východních Čechách

(ČTK) – Východočeské muzeum v Pardubicích připravuje dubnové přednášky o architektonické moderně ve východních Čechách. Jsou spojené s Josefem Gočárem, Pavlem Janákem nebo Ladislavem Machoňem a jeho spolupracovníky. První setkání s jejich architektonickou tvorbou bude příští středu, uvedlo muzeum v tiskové zprávě. Přednášky budou podle údajů na webu muzea vždy ve středu od 18:00, vstupné je 40 korun.

Téma moderny v architektuře zahájí český fenomén, kterým byl architektonický kubismus. Umělecké centrum měl v Praze, nicméně jeho zakladatelé Pavel Janák a Josef Gočár ukázali svůj avantgardní experiment také ve východočeském regionu.

„Josef Gočár zhmotnil v letech 1912 až 1913 manifest tohoto stylu v budově unikátního lázeňského pavilonu v Bohdanči. Stavba se tak stala inspiračním zdrojem především pro regionální architekty, kteří dále rozvíjeli kubistické tvarosloví před i po první světové válce,“ uvedl muzejní historik Matěj Bekera.

V Pardubicích navrhl řadu kubizujících obytných domů Oldřich Liska, v Hradci Králové stojí za unikátní školní budovou Theodor Petřík a v Jaroměři rozvířil místní uměleckou tvorbu návrhem Čerychovy vily Vladimír Fultner, dodal Bekera.

„Pardubice zůstanou ústředním tématem přednášek. Více však návštěvníky seznámíme s proměnami a kulturními vlivy na architekturu v celostátním měřítku,“ řekl Bekera. Větší prostor dají přednášející kontextům jednotlivých uměleckých stylů a osobností a také kulturní situaci v Rakousku-Uhersku a později Československé republice.

Doplněno Stavbaweb:
Východočeské muzeum v Pardubicích
Zámek čp. 2, Pardubice
Přednášky se uskuteční vždy ve středu v přednáškovém sále na velkém nádvoří Zámku.
3. dubna – 24. dubna 2019, vždy od 18 hod.

Přednáškový cyklus se bude věnovat především architektuře z první poloviny 20. století, tentokrát však s větším důrazem na celostátní a regionální souvislosti. Výchozím bodem zůstávají Pardubice a pardubické stavby, větší prostor však dostane kontext jednotlivých uměleckých stylů, osobností a kulturní situace v Rakousku-Uhersku a později Československé republice.
Program jednotlivých přednášek najdete na stránkách muzea ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*