Architektura s rudou hvězdou – bez stigmat a předsudků

V Praze se uskuteční konference mapující architekturu let 1948-1989.
Konference proběhne ve čtvrtek 13. června 2013 v tematických prostorách bývalého Federálního shromáždění, dnes Nové budovy Národního muzea.

foto Národní muzeum

Pro jedny nevzhledné hranaté budovy a anonymní panelová sídliště, pro druhé díla jako Ještěd, obchodní dům Máj v Praze či karlovarský hotel Thermal od renomovaných architektů, i to mohou být dva rozdílné pohledy na architekturu, kterou zde zanechala doba komunismu. Letošní ročník konference Křižovatky architektury nese podtitul „Architektura s rudou hvězdou – bez stigmat a předsudků“ a má za cíl otevřít veřejnou diskuzi nad kontroverzními dopady československého socialistického stavitelství v letech 1948 – 1989. Na jedné akci se tak setkají památkáři, architekti, developeři a zástupci měst, aby představili odborné veřejnosti všechny úhly pohledu na dědictví z této doby. V panelové diskuzi zazní i problematika ochrany autorských práv v architektuře.

etošní odborná konference Křižovatky architektury zvolila mimořádně atraktivní téma, které dlouhodobě rozděluje společnost: klady a zápory architektury z období socialistického realismu. „Téměř 40 let tu vznikaly stavby, které se nesmazatelně zapsaly do našeho okolí. Odborníci se přou, zda jde o historické dědictví, které je třeba zachovat nebo mají budovy zmizet a uvolnit místo stavbám dle aktuálních trendů. Konference tvoří platformu dávající prostor všem stranám ideového sporu. Poukážeme zde jak na problémy související s architekturou minulého režimu, možnosti ochrany autorských práv, tak i na unikátní řešení a stavby, které v této době vznikaly, “ vysvětluje téma konference Daniel Bartoš, ředitel veletržní správy pořadatelské společnosti ABF.

Program akce je rozdělen do dvou bloků, první část je věnována architektonickému dědictví éry socialismu. Mezi přednášejícími vystoupí s příspěvkem „Ochrana a obnova památek architektury pozdního modernismu“ Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu. „To, že nějaká budova vznikla v totalitních podmínkách, určitě neznamená, že je automaticky špatná. I v letech 1948 – 1989 vznikala zajímavá architektonická díla. Jistě také proto, že jejich autoři režimem nastavená pravidla často nerespektovali,“ řekla Goryczková v rozhovoru pro časopis Stavební fórum. Tento názor zastává i Jakub Potůček, který má v Národní galerii na starosti moderní a soudobou architekturu: „Dnes už nikdo netvrdí, že gotika je horší než renesance, anebo že naše meziválečná architektura je lepší než ta z let 1948 –1989. Stavby ze všech období představují kulturní dědictví, doklady o životě a smýšlení společnosti, a nejen proto si zaslouží ochranu.“

foto Národní galerie

Ve druhé části programu se konference zaměří na možnosti rekonstrukce, konverze a představení konkrétních případových studií. Na zástupce samosprávy tlačí developeři se snahou nahradit moderní stavby minulého režimu obchodními centry dle současných trendů. Odborná i laická veřejnost je však často proti. „V roce 2011 na moji adresu začaly chodit dopisy od odborné veřejnosti, která se na mne začala obracet se svým nesouhlasným stanoviskem k tomu, aby bylo Banco (dříve obchodní dům Uran) zdemolováno a místo něj vyrostla v České Lípě nová obchodní galerie. Požadovali ode mne, jako od starostky, abych tomu zabránila, protože jde o významné dílo, významného architekta. Háček byl v tom, že město obchodní dům nikdy nevlastnilo a nevlastní. Nenachází se navíc v památkové zóně města a bohužel není ani památkově chráněným objektem. Takže z pohledu platných zákonů samospráva nemůže záměru vlastníka bránit. Myslím si, že podobný problém s objekty patřící do kategorie moderní architektury, které by si podle odborníků zasloužily ochranu, se však netýká pouze České Lípy, ale i dalších měst a obcí,“ popisuje problém, který rozebere ve svém příspěvku na konferenci Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa.

V panelové diskuzi se budou moci přítomní vyjádřit také k otázce budoucnosti sídliště Lesná v Brně ze 60. let, které je mezinárodně uznávanou ukázkou zdařilého unikátního sídelního celku. Mezi další objekty „socialistického realismu“ představené na konferenci patří např. pražský hotel International, obchodní dům Máj v Praze či sama budova bývalého Federálního shromáždění, jehož veřejné i neveřejné prostory budou účastníkům konference zpřístupněny v rámci komentované prohlídky.

Konference Křižovatky architektury je určena pro zástupce samosprávy, státní správy, architekty, projektanty, urbanisty, ale také památkáře a současné developery. Je součástí odborného doprovodného programu zářijového stavebního veletrhu FOR ARCH, který se letos ponese v duchu rekonstrukcí a revitalizací.

Generálním partnerem akce je společnost BETON BROŽ. „Jsme dodavatelé komplexních urbanistických řešení venkovního přístupového prostoru prostřednictvím našich jedinečných betonových prvků. Podobně komplexně řeší ožehavá témata architektury a urbanismu i konference Křižovatky architektury. Společně se tak podílíme na tom, jak bude vypadat prostředí kolem nás,“ říká o partnerství Libor Brož, ředitel a majitel společnosti BETON BROŽ.

 foto Občanské sdruženi Lesná

Program konference Křižovatky architektury:

Blok: ARCHITEKTONICKÉ DĚDICTVÍ ÉRY SOCIALISMU

  • „Česká architektura 1948 – 1989 a evropský kontext“ (Mgr. Jakub Potůček, Národní galerie v Praze)
  • „Hodnoty architektury 2. pol. 20. století“ (prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc., Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.)
  • „Kde se bere „ošklivost“ architektury z období socialismu?“ (Mgr. Slavomíra Ferenčuhová, Ph.D., Fakulta sociálních studií MU v Brně)
  • „Ochrana a obnova památek architektury pozdního modernismu“ (Mgr. Martin Strakoš, ÚOP NPÚ v Ostravě, Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu)
  • „Památková ochrana staveb 2. pol. 20. století“ (Ing. Jana Dvořáková, Odbor památkové péče MK ČR, PhDr. Anna Matoušková, náměstkyně MK ČR)
  • „Památky 2. pol. 20. století na Slovensku a postoj k nim“ (prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., FA ČVUT v Praze, ÚSTARCH SAV Bratislava)

Blok: OCHRANA, REKONSTRUKCE, KONVERZE – PŘÍPADOVÉ STUDIE

  • „Prezentace Beton Brož“ (Ing. David Hajíček, produktový poradce Beton Brož s.r.o.)
  • „Zkušenost samosprávy s péčí o architekturu 2. pol. 20. století v rámci plošné ochrany“ (Ing. Miroslav Křídlo, Oddělení památkové péče Magistrátu města Ostravy, Ing. arch. Cyril Vltavský, ÚHA Magistrátu města Ostravy)
  • „Hotel International a jeho rekonstrukce“ (Ing. arch. Michal Šourek, MS architekti)
  • „Obchodní dům Uran, Česká Lípa: ochrana vs. záměry vlastníka“ (Mgr. Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa, prof. Ing. arch. akad. arch. Emil Přikryl, AVU)
  • „Máj vs. Quadrio – konfrontace dvou pohledů“ (Vincent Marani, Cigler Marani Architects, doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Národní Galerie v Praze)
  • „Sídliště Lesná – unikátní příklad panelového obytného celku v ohrožení “ panelová diskuse“ (diskutéři: Ing. arch. Viktor Rudiš, spoluautor projektu, RUDIŠ – RUDIŠ architekti s.r.o. / Mgr. Martin Maleček, Občanské sdružení Obzor Lesná / JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D., Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o. / Ing. arch. Karel Doležel, ÚOP NPÚ v Brně / osloven: zástupce Magistrátu města Brna)
  • „Bývalé Federální shromáždění jako symbol architektury doby socialismu“ (doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., NG v Praze)

Anotace přednášek najdete zde: www.krizovatkyarchitektury.cz/2013/cz/anotace.asp

Generální partner: Beton Brož
Partneři akce: Holcim (Česko), METROPROJEKT Praha, Národní muzeum, FOR ARCH
Odborná záštita: Česká komora architektů
Spoluorganizátor a hlavní mediální partner: Stavební fórum
www.krizovatkyarchitektury.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*