ArtDiploma 09

Fotogalerie ke článku (1)

ArtDiploma

ArtDiploma
Celá fotogalerie (1)

7. - 29. 11. 2009
výstava 22 nejlepších diplomových prací za rok 2009
Galerie Spolku pro umění a řemeslo v Regensburgu

Výstavu ArtDiploma slavnostně  zahájí v pátek 6. listopadu v 19 hodin v galerii Spolku pro umění a řemeslo (Verein für Kunst- und Gewerbe, Ludwigstraße 6, 93047 Regensburg) Alfred Böschl (zástupce galerie), Filip Suchomel (prorektor VŠUP) a Karel Císař (kurátor výstavy VŠUP).
Výstavu vznikla ve spolupráci Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a galerie v Regensburgu a prezentuje výběr 22 nejlepších diplomových prací za rok 2009. 

 

Doplněno 18.11.2009:
Tisková zpráva

Diplomanti VŠUP prezentují úspěšně své práce v Regensburgu

V Praze dne 18. 11. 2009 / Výstava ArtDiploma představuje výběr z nejzdařilejších diplomových prací, které vznikly v průběhu posledního roku v ateliérech Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Přes dvě desítky souborů exponátů absolventů budou vystaveny do 29. listopadu 2009 ve výstavní galerii Spolku pro umění a řemeslo (Verein für Kunst- und Gewerbe) v německém Řezně. Dne 6. listopadu byla výstava slavnostně zahájena za proslovu předsedy Spolku pro umění a řemeslo Alfreda Böschla, prorektora VŠUP Filipa Suchomela a kurátora výstavy Karla Císaře. Vernisáže se zúčastnily i tři autorky vystavených děl Zdeňka Imreczeová, Zuzana Kubíčková a Sylvie Currin-Kořánková a zástupci regensburgských institucí.

Zastoupeny jsou ateliéry architektury, designu, malby, skla, keramiky a porcelánu, K.O.V., módní tvorby, designu oděvu a obuvi, ilustrace a grafiky, tvorby písma a typografie, filmové a televizní grafiky, fotografie a programu pro zahraniční studenty Visual Arts. Po dlouhé době se v zahraničí podařilo uskutečnit výběrovou přehlídku celé školy, nejen jednotlivých ateliérů. „Věřím, že návštěvník výstavy z vybrané kolekce získá jasnou informaci o kvalitě našich absolventů a že se mu v budoucnu pojem ,dobrý design´ bude spojovat i se jménem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze,“ uvádí k výstavě rektor Pavel Liška.

Svá díla v Regensburgu představují:
ï?? Jakub Klaška — architektonický projekt Museum of Immigration & Community Center, South Beach, Miami, Florida
ï?? Henry Wielgus — Čalouněný sedací nábytek
ï?? Klára Kulhavá — Design pro sociální skupinu — chovatelé
ï?? Lucie Koldová — designový nábytek Home Fitness
ï?? David Hanvald — série velkomormátových maleb Systém, konstrukce, řád
ï?? Ladislav Průcha — sklo Determinace a transformace
ï?? Soňa Třeštíková — sklo Pevný bod díky obřadnémuâ?¦
ï?? Simona Gleissnerová — servírovací pláty pro společenská setkání XXL Porcelánové objekty
ï?? Lukáš Urbanec — prostorová stavebnice TOYy
ï?? Anna Steinerová — série snubních prstenů Vztah
ï?? Klára Šípková ¬— kolekce šperků STRETCH Jewel Collection
ï?? Zdeňka Imreczeová — kolekce oděvů Proces
ï?? Zuzana Kubíčková — kolekce oděvů Cold Dreams
ï?? Sylvie Currin-Kořánková — autorská kniha Nemám tě mít rád, mám tě prodat
ï?? Iva Skřivánková — soubor obrazů s figurální tematikou, autorská kniha Gerda a Ruth
ï?? Martina Nováková — Vizuální styl a učebnice pro občanské sdružení Klub afasie
ï?? Michaela Prokopová — autorský animovaný film o geniálním výrobku Toustovač
ï?? Radek Brousil — série 4 projekcí Studie mladého muže
ï?? Matěj Hlaváček — univerzální bezpatkové písmo Patron
ï?? Winnie Tan — písmo Rue Family Type Specimen

Diplomová práce představuje paradoxy uměleckého vzdělávání v koncentrované podobě. Je totiž výsledkem rozporného v procesu, v němž se studenti mají naučit něco, co tu ještě není. Nemají si přitom pouze osvojit to, co je vlastní jejich učitelům, ale mají, řečeno s Walterem Benjaminem, přinést nabídku takové poptávce, která ještě nenastala, neboť přijde až v budoucnosti. V konkrétním případě diplomové práce to znamená, že by dílo mělo shrnout práci z průběhu studia, ale zároveň by mělo osvědčit absolventovu schopnost experimentovat a překročit, nebo dokonce zpochybnit svá dosavadní východiska. Jedině tak je v práci tohoto typu možné ověřit pevnost určitých postojů, o něž jde dnes u uměleckého vzdělání především. V případě školy, která ve svém programu spojuje výuku užitého i volného umění se samostatným teoretickým programem, je přitom třeba mít zvláště na zřeteli schopnost absolventů spolupracovat na svých realizacích s kolegy z odlišných oborů. Pro ně všechny totiž platí, že každé umělecké dílo či design předpokládají specifický výzkum, který se stále častěji stává nedílnou součástí výsledného díl,“ uvádí kurátor výstavy Karel Císař. Společná výstava absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslově v Praze, připravená pro Verein für Kunst- und Gewerbe v Regensburgu, vedle sebe klade vybrané práce z tak odlišných oborů, jakými jsou módní návrhářství, produktový a grafický design, architektura či malba a video. „Výstava je i proto členěna do odlišných zón, v nichž jsou zvoleny různé instalační principy, odpovídající různým způsobům, jakými jsou tyto práce diváky vnímány. Výstava si však primárně neklade za cíl představit divákům jednotlivé autorské pozice, nýbrž ve společné expozici je vtáhnout do modelu světa, v němž budou žít v budoucnosti,“ dodává Karel Císař.

Každým rokem z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze odchází do profesionálního světa na sedmdesát absolventů v oborech architektura, design a volné umění. I když v různém počtu, děje se tak již téměř sto dvacet pět let: VŠUP je nejstarší a byla donedávna jedinou uměleckoprůmyslovou vysokou školou v České republice. Byla založena v roce 1885 jako mladší sestra vídeňské Hochschule fűr angewadte Kunst a po celou dobu své existence přinášela a dodnes přináší rozhodující impulzy pro tvorbu „životního stylu“ v českých zemích. Mezi jejími pedagogy byly známé osobnosti české výtvarné obce jako například Jan Kotěra, Josip Plečnik, Pavel Janák, Otto Gutfreund, Bedřich Ohmann či Josef Svoboda. „Absolventi VŠUP patřili a dodnes patří v České republice ke špičkovým tvůrcům, ať se jedná
o architekturu, objektový či grafický design nebo o obory, které využívají zkušeností vázané na tradiční technologie, jako je sklo, keramika a porcelán. V posledních letech se na mezinárodním trhu úspěšně prosazují i naši absolventi v oborech šperku, módy a designu obuvi,“ hodnotí rektor VŠUP Pavel Liška
a doplňuje: „Výuka na VŠUP probíhá individuálně, je úzce vázána na tvůrčí osobnost vedoucího příslušného ateliéru. Proto lze velmi těžko mluvit o ,stylu´, který by byl všem našim absolventům společný. Co je však spojuje, je cílevědomá snaha o výtvarnou, ekologickou a ekonomickou inovaci a profesionalita jejich pracovního angažmá.“

Výstava je instalovaná v galerii v 2. patře Spolku pro umění a řemeslo na Ludwigstraße 6 v Regensburgu. Spolek byl založen r. 1938 na podporu umění a řemesel jako jedna z nejstarších institucí tohoto druhu v Německu. Spolek je neziskovou organizací a v současné době sdružuje před 500 členů. Pořádá pravidelně diskuze a přednášky a vydává publikace. Až na výjimky, jakou je výstava ArtDiploma, prezentuje zejména regionální umění pořádáním až sedmi autorských výstav ročně.

K výstavě diplomových prací vyšel katalog, kde každému autorovi věnována dvoustrana. Publikaci je možné — včetně dalších publikací Nakladatelství VŠUP — zakoupit v Galerii VŠUP. Pro výstavu v Regensburgu je katalog doplněn překladem vybraných částí do německého jazyka.

ArtDiploma / Výstava diplomových prací VŠUP
Verein für Kunst- und Gewerbe / Ludwigstraße 6, 93047 Regensburg
Termín: 7.—29. 11. 2009

Kurátor: Karel Císař
Koordinátor: Jana Vinšová
Koordinátor & Public relations: Petra Panenková
Architektura výstavy: Pavel Nový, Jan Plecháč
Grafika: Filip Kraus

Poděkování:
Město Regensburg
Česko-německý fond budoucnosti

Informace:
www.vsup.cz
www.kunst-und-gewerbeverein.de

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*