Artec Architekten: bytový dům Am Muehlgrund, Vídeň

Novostavba bytového domu pro různé generace na vídeňském předměstí Stadlau.


Linka 2 vídeňského metra vedoucí z centra (Karlsplatz) přes Dunaj překračuje v předměstí Stadlau nádraží. Stanice metra „Stadlau Bahnhof“ je hned za tím. Trasy metra jsou ve výšce 12 metrů a navíc oddělené. Tyto tratě vedou severně od novostavby bytového domu. 8-12 metrů od těchto dlouhých estakád se nalézá pozemek o délce 90 m a šířce 15 m pro nový sedmipatrový bytový dům, který vzešel z urbanistické soutěže. Jeho severní stranu trasy metra stíní.Tato situace – na severu sloupy "jak z Karnaku! na jihu venkovské plošné sídliště – vedla k rozšířenému typu pavlačového domu se vstupy na obou koncích budovy. Směrem k U-Bahn a na kratších stranách chrání budovu plášť z vertikálně zalamovaných perforovaných kovových stěn, vyvinutých kvůli dopadu a rozptylu světla. Okenní otvory jsou v částech obracejících se vzhůru. Jako součást tepelné ochrany konstrukce (provedené jako pasivní dům) vzniká za kovovou fasádou hala obzvláštního tvaru. Je dlouhá, úzká a vysoká, s různou intenzitou světla; prostorový zážitek z haly se přirozeně mění.


Kaskádovitě vedené schodiště je vestavěno do úzké štěrbiny mezi chodbou s přístupy k bytům a fasádou. Jeho ramena vedou postupně od hlavního vchodu na západní straně až do nejvyššího podlaží. V mezerách mezi schodištěm a fasádou se nachází vertikální zahrada s tisíci rostlinami v jedenácti sedmimetrových prefabrikovaných truhlících. Před vstupy do bytů se chodby rozšiřují do nik. Dubová okna vedoucí do haly slouží k osvětlení bytu a jako vyhlídky do vnitřní zahrady. Na střeše domu je společná zelená terasa, která nahrazuje nedostatek venkovního prostoru u přízemí domu.
Byty orientované na jih jsou hlavně dvoupokojové, případně později propojitelné, s průběžnou lodžií na jižní straně, která má fasádu s okny. Pohyblivé a shrnovací zastínění bylo vyvinuto speciálně pro tuto stavbu.
Přízemí s velkou terasou je vyhrazeno společnosti provozující byty s pečovatelskou službou. Byty ve vyšších patrech jsou propojitelné s další, přímo zvenčí přístupnou částí domu, využitelnou jako kanceláře, ateliéry, lékařské ordinace atd. nechybí zde společný prostor pro uživatele, zařízený kuchyňským nábytkem a přístupný rovněž zvenčí. Byty ve dvou nejvyšších patrech jsou mezonetové s terasami v obou úrovních.

Bytový dům Am Muehlgrund, Vídeň
Stavebník: BUWOG, Bauen und Wohnen GmbH
Architekt: ARTEC Architekten, Bettina Götz, Richard Manahl
Spolupracovníci: Björn Wilfinger, vedoucí projektu; Ronald Mikolics, Michael Murauer, Anna-Maria Wolf; Jun Wook Song (vizualizace); Aniko Horvathova, Kathrin Schelling, Wolf Deucker (model); soutěž: Nina Fessler, Panajota Panotopoulou, Anna-Maria Wolf, Irene Yerro; Fabian Lorenz (model)
Krajinářský architekt: Auboeck + Karasz
Statika: Dr. Ronald Mischek ZT GmbH, Wien
TZB: Käferhaus GmbH, Langenzersdorf
Stavební fyzika: Schöberl & Pöll OEG, Wien
Právní zástupce: Michaela Mischek
Začátek projektu: 2007
Realizace: 2010-2011
Pozemek: 2578 m2
Zastavěná plocha: 1593 m2
Hrubá podlažní plocha: 9542 m2
Obestavěný prostor: 31 016 m3
Užitná plocha: 5126 m2
Foto: Bruno Klomfar, ARTEC Architekten

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*