Novostavba bytového domu pro různé generace na vídeňském předměstí Stadlau.
Linka 2 vídeňského metra vedoucí z centra (Karlsplatz) přes Dunaj překračuje v předměstí Stadlau nádraží. Stanice metra „Stadlau Bahnhof“ je hned za tím. Trasy metra jsou ve výšce 12 metrů a navíc oddělené. Tyto tratě vedou severně od novostavby bytového domu. 8-12 metrů od těchto dlouhých estakád se nalézá pozemek o délce 90 m a šířce 15 m pro nový sedmipatrový bytový dům, který vzešel z urbanistické soutěže. Jeho severní stranu trasy metra stíní.
Tato situace – na severu sloupy "jak z Karnaku! na jihu venkovské plošné sídliště – vedla k rozšířenému typu pavlačového domu se vstupy na obou koncích budovy. Směrem k U-Bahn a na kratších stranách chrání budovu plášť z vertikálně zalamovaných perforovaných kovových stěn, vyvinutých kvůli dopadu a rozptylu světla. Okenní otvory jsou v částech obracejících se vzhůru. Jako součást tepelné ochrany konstrukce (provedené jako pasivní dům) vzniká za kovovou fasádou hala obzvláštního tvaru. Je dlouhá, úzká a vysoká, s různou intenzitou světla; prostorový zážitek z haly se přirozeně mění.
Kaskádovitě vedené schodiště je vestavěno do úzké štěrbiny mezi chodbou s přístupy k bytům a fasádou. Jeho ramena vedou postupně od hlavního vchodu na západní straně až do nejvyššího podlaží. V mezerách mezi schodištěm a fasádou se nachází vertikální zahrada s tisíci rostlinami v jedenácti sedmimetrových prefabrikovaných truhlících. Před vstupy do bytů se chodby rozšiřují do nik. Dubová okna vedoucí do haly slouží k osvětlení bytu a jako vyhlídky do vnitřní zahrady. Na střeše domu je společná zelená terasa, která nahrazuje nedostatek venkovního prostoru u přízemí domu.
Byty orientované na jih jsou hlavně dvoupokojové, případně později propojitelné, s průběžnou lodžií na jižní straně, která má fasádu s okny. Pohyblivé a shrnovací zastínění bylo vyvinuto speciálně pro tuto stavbu.
Přízemí s velkou terasou je vyhrazeno společnosti provozující byty s pečovatelskou službou. Byty ve vyšších patrech jsou propojitelné s další, přímo zvenčí přístupnou částí domu, využitelnou jako kanceláře, ateliéry, lékařské ordinace atd. nechybí zde společný prostor pro uživatele, zařízený kuchyňským nábytkem a přístupný rovněž zvenčí. Byty ve dvou nejvyšších patrech jsou mezonetové s terasami v obou úrovních.
Bytový dům Am Muehlgrund, Vídeň
Stavebník: BUWOG, Bauen und Wohnen GmbH
Architekt: ARTEC Architekten, Bettina Götz, Richard Manahl
Spolupracovníci: Björn Wilfinger, vedoucí projektu; Ronald Mikolics, Michael Murauer, Anna-Maria Wolf; Jun Wook Song (vizualizace); Aniko Horvathova, Kathrin Schelling, Wolf Deucker (model); soutěž: Nina Fessler, Panajota Panotopoulou, Anna-Maria Wolf, Irene Yerro; Fabian Lorenz (model)
Krajinářský architekt: Auboeck + Karasz
Statika: Dr. Ronald Mischek ZT GmbH, Wien
TZB: Käferhaus GmbH, Langenzersdorf
Stavební fyzika: Schöberl & Pöll OEG, Wien
Právní zástupce: Michaela Mischek
Začátek projektu: 2007
Realizace: 2010-2011
Pozemek: 2578 m2
Zastavěná plocha: 1593 m2
Hrubá podlažní plocha: 9542 m2
Obestavěný prostor: 31 016 m3
Užitná plocha: 5126 m2
Foto: Bruno Klomfar, ARTEC Architekten
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…