Bílkova vila patří k význačným stavbám, kterými se v Praze završovalo období secese. Je řešena v tzv. geometrickém stylu secesní architektury, který chápal budovu především jako tektonický organismus a nepoužíval již na fasádách rostlinný dekor ani lidské figury, ale kladl důraz na silně stylizované symboly.
Všechny její složky byly vytvořeny jedním umělcem a jsou podřízeny jednotící ideji. Z tohoto hlediska se dnes jeví jako ojedinělý projev expresivně symbolické linie secesního umění ve střední Evropě.
Bílkova vila měla první rovnou střechu v Praze a fungující systém teplovzdušného topení.
Praha 15. srpna (ČTK) – Zrekonstruovaná Bílkova vila na Hradčanech se otevře 24. září, 100 let po svém vzniku. ČTK to řekla mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Moučková. Opravy budovy začaly v roce 2008. Vila patří od roku 1962 Praze, od roku 1963 ji spravuje Galerie hl. města Prahy. Vila s ateliérem byla postavena podle návrhu sochaře a architekta Františka Bílka (1872 až 1941), jednoho z nejvýraznějších představitelů expresivního pojetí secesního symbolismu.
Dvoupodlažní budova se nachází v Mickiewiczově ulici na místě zbořených městských hradeb. Měl tam původně vzniknout urbanistický celek ve stylu anglických zahradních měst.
Vila z roku 1911 se dochovala v podstatě v původním stavu. Před lety byla obnovena měděná střešní krytina a doplněno zateplení. Rekonstrukcí prošlo podkroví, zmodernizována byla kotelna. V posledních dvou letech se pracovalo na opravách rozvodů elektřiny, vzduchotechniky a klimatizace. Rekonstrukce se dočkala i zahrada.
Novou expozici vily vytvořil historik umění Petr Wittlich, kurátorkou projektu je Sandra Baborovská. K expozici vyjde publikace, kterou graficky upravil Robert V. Novák. Ve vile otevře galerie rovněž Bílkovo centrum, ve kterém budou badatelům zpřístupněny významné archiválie týkající se umělcova života.
Bílkovu vilu, stejně jako ostatní díla Františka Bílka, charakterizuje symbolické propojení přírodního a duchovního světa.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…