Brno 5. března (ČTK) – Brněnští zastupitelé 5. března schválili historicky první dokument, kde připouštějí nádraží v centru, a ne jeho odsun. Brno chce dokumentem lobbovat za to, aby se stalo jedním z hlavních měst na budoucí mapě hlavních železničních uzlů Evropy. Dnes podle primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS) hrozí, že v této síti v budoucnu nebude a za ČR tam budou pouze Praha a Ostrava. Formulaci, že Brno má být v síti "bez ohledu na budoucí polohu osobního nádraží", prosadili opoziční zelení. Pak přesto pro dokument nehlasovali.
Podle zastupitele Martina Andera (SZ) není přesvědčivě dokázáno, že by Brno o pozici na křižovatce hlavních tratí mělo přijít. Kotzian to popřel. Podle něj sice nehrozí, že by se kdekoli v okolí Brna "vytrhávaly koleje", Brnu by se však prý v budoucnu mohly v krajním případě vyhnout oba hlavní železniční koridory, které se dnes ve městě kříží. "Jde o ambice plánovaného rozvoje dopravní sítě na 40 let dopředu," řekl náměstek ČTK.
V Brně se dnes kříží Baltsko-jaderský koridor vedoucí ze severu na jih a koridor z německého Hamburku do kyperské Lefkosie. Podle Kotziana je však pro první koridor možnou konkurenční trasou ta přes Žilinu a Bratislavu. "Druhý je možné odklonit přes České Budějovice a rakouský Linec," uvedl náměstek. Podle něj navíc ministerstvo dopravy počítá s tím, že pro nákladní dopravu by se hlavní trasou ve směru sever-jih stala ta přes Olomouc, Otrokovice a Břeclav.
Ander by takové řešení naopak uvítal, podle něj se navíc o dopravních železničních trasách rozhodovalo dřív. "Co by z toho Brno mělo, kdyby vlaky s uhlím z Katovic jezdily přes Brno?" uvedl zastupitel. Podle Kotziana má však i nákladní doprava hospodářský význam, v Brně mohou vzniknout překladiště, a tím i pracovní místa. "Města vždycky vyrůstala na křižovatkách cest, to mělo svá pozitiva ve vyšší životní úrovni i svá negativa. To si musí člověk vybrat, kde chce žít," uvedl.
Podle Kotziana jde navíc o investice, například tu do trati Brno-Přerov. Města dnes spojuje jednokolejná železnice, vlaky si tak musejí vyhýbat ve stanicích, což dopravu zpomaluje a navíc to snižuje množství spojů, které tudy mohou jet. Například osobní vlaky dnes proto na trase Brno-Vyškov nejezdí a obce na trase obsluhují jen autobusy, byť mají vlaková nádraží.
Zastupitelé v dnešním usnesení žádají, aby stát v jednáních s Evropskou unií uplatňoval čtyři požadavky. Chtějí Brno jako jeden z uzlů hlavní železniční sítě, chtějí zachovat křížení dvou koridorů v Brně, nechtějí odklánět z Brna nákladní železniční dopravu a trvají na tom, aby se mezi klíčové investice na železnicích dostala rekonstrukce trati Brno-Přerov.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,