Broušené cihly z Cihelny Kinský

Výrobní závod v Kostelci nad Orlicí, který je součástí skupiny Wienerberger, slaví 50. narozeniny. Ve stejné době závod dokončuje instalaci nového brousicího zařízení, díky kterému cihelna rozšíří své portfolio cihlového systému Porotherm o výrobu broušených cihel. Pro závod v Kostelci nad Orlicí to letos není jediné významné jubileum, dalším významným milníkem je 25 let od vstupu do koncernu Wienerberger.

„Naše společnost navazuje na staletí trvající historii cihlářského řemesla. Zejména v lokalitě Kostelce nad Orlicí můžeme hovořit o pěti stoletích cihlařiny, které jsou v posledních 125 letech spojeny s působením rodiny Kinských,“ uvádí Michal Filla, ředitel účetních a administrativních služeb společnosti Wienerberger, jednatel Cihelny Kinský. Do té společnost Wienerberger vstoupila majetkově v roce 1998 a společníkem je František Kinský. Dnes cihelna zaměstnává přes 40 lidí a vyrábí ve dvousměnném provozu.

V současnosti je dokončována instalace a testovací provoz nové brousicí technologie za 100 mil. Kč, což přinese rozšíření sortimentu o žádané broušené cihly, které jsou nejnovějším trendem ve stavebních technologiích. „Instalace technologie broušení přinese větší efektivitu celého provozu i profitabilitu a úsporu CO2 v objemu 11,7 tun ročně. Projekt odstartoval v červenci 2022 a plně funkční bude v říjnu 2023. Celé zařízení zahrnuje novou expediční část linky od předávky materiálu z pecních vozů, tj. nové roboty pro překládku materiálu, novou brusku a odtah brusného prachu přes novou filtrační jednotku do sila. Projekt dále zahrnuje nový aplikátor štítků na palety a řadu dalších stavebních úprav,“ uvádí Robert Cerhák, ředitel závodu Cihelna Kinský.

Broušené cihly mají vybroušené ložné plochy, a to umožňuje zdění s minimální tloušťkou ložných spár – klasická zdicí malta se nanáší v tl. 10–12 mm, u broušených cihel je nahrazena lepicí maltou v tenké vrstvě o tl. 1 mm. Více o broušených cihlách Porotherm na webu Wienerberger.

Přínosy broušených cihel:
–        šetří čas i peníze
–        snižuje se pracnost až o 30 %
–        snižuje se spotřeba zdicí malty až o 90 %
–        výrazně se snižuje stavební vlhkost ve zdivu, což urychluje jeho vysychání
–        eliminace vzniku tepelných mostů
–        snížení uhlíkové stopy 


Historie závodu Cihelna Kinský, spol. s r. o., člen skupiny Wienerberger
Staré časy
Hlínu v okolí dnešního Kostelce nad Orlicí používali k výrobě keramiky lidé už v dobách pravěku, svědčí o tom četné nálezy archeologů. Přímo v těžebním prostoru Cihelny Kinský byly objeveny pozůstatky sídliště kultury popelnicových polí a také kultury se šňůrovou keramikou. Doložené počátky cihlářství na Kostelecku jsou z období před 500 lety.
Prvním písemným dokladem o spojení výroby cihel s rodinou Kinských v Kostelci nad Orlicí  je záznam o kolaudaci kruhové cihelny Bedřicha Karla Kinského, podnik byl zkolaudován  9. prosince 1898, letos tedy slavíme také 125 let od založení tzv. staré cihelny rodinou Kinských. 
Druhá světová válka nebyla dobrým obdobím ani pro cihelnu, i když se vedení zpočátku dařilo získat pro své zaměstnance různé úlevy, postupně cihelna přišla o kvalifikované dělníky. Přišel i zákaz prodeje výrobků drobným zájemcům. Po válce se tak dříve úspěšný a prosperující podnik ocitl ve špatném stavu. V roce 1948 byla znárodněna a začleněna do národního podniku Středočeské cihelny Praha.

Nový závod
Počátkem 70. let minulého století došlo k reorganizaci, závod byl začleněn do národního podniku Východočeské cihelny a byla zahájena výstavba nového moderního závodu. V socialistickém Československu šlo o počin na tehdejší dobu nevídaný s technologiemi ze západu. Kostelecká cihelna byla jednou z prvních, která přešla z kruhové pece na tunelovou. Novinkou bylo i využití odpadního tepla v sušárně. Provoz v nové moderní cihelně byl automatizován a první cihla zde byla vyrobena před 50 lety, přesně 29. 7. 1973 ve 14:50 hodin. V roce 1978 byl zlikvidován objekt staré kruhové pece včetně komína.

Moderní historie cihelny
V rámci restitucí byly rodině Kinských v roce 1990 vráceny pozemky pod cihelnou a hliniště. Samotnou cihelnu ale bylo nutné od státu odkoupit. V roce 1998 do cihelny majetkově vstoupila rakouská společnost Wienerberger. Toto spojení rodinné firmy a velkého korporátu funguje úspěšně i v současnosti. Cihly prodávané pod názvem KINTHERM byly nahrazeny bloky s obchodní značkou POROTHERM. Cihelna zvládala a stále zvládá v případě potřeby produkovat i stropní vložky MIAKO.

Podle podkladů firmy Wienerberger a na základě exkurze s Františkem Kinským v září 2023.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*