Výsledky česko-slovenského finále 1. ročníku soutěže architektonicky, energeticky a konstrukčně výjimečných staveb.
První mezinárodní srovnání českých a slovenských architektonicky a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2012 (BEFFA) zná své vítěze. Ceny si vítězové přebrali od členů poroty, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a generálního partnera soutěže skupiny Saint-Gobain na slavnostním vyhlášení 5. 11. 2012.
V kategorii rodinné domy se architektonicky a energeticky výjimečnou stavbou v ČR a SR stal rodinný dům ve Vonoklasech (Středočeský kraj). Mezi bytovými domy porota vyhodnotila jako vítěze stavbu energeticky pasivní vily Pod Altánem v Praze-Strašnicích. Nejlepší česko-slovenskou energeticky efektivní nebytovou stavbou byla vybrána pasivní administrativní budova Otazník v Ostravě a za nejúspěšnější počin v kategorii rekonstrukce porota vyhlásila rekonstrukci národní kulturní památky Gynekologicko-porodnického centra nemocnice KOCH v Bratislavě.
Napříč kategoriemi byla z přihlášených vyhodnocena také nejlepší česko-slovenská dřevostavba, kterou se stal nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích (Trenčínský kraj). Ze 17 finálových studentských projektů byli vybráni tři vítězové – projekt s názvem Ekologické bydlení v Jundrově pod Holednou od studentky Fakulty architektury VUT Brno Evy Staffové a dva projekty studentů Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě – Isover Multi Comfort House od Eriky Hrivíkové a Ekocentrum Hrubý Šůr od Jaroslava Leckého.
Do prvního ročníku soutěže BEFFA se od 14. března, kdy byla soutěž vyhlášena, do 31. července 2012 přihlásilo celkem 141 staveb a 24 studentských projektů z České a Slovenské republiky. Z nich odborná porota na konci srpna vyhodnotila a vybrala 26 staveb vítězů regionálních kol (17 staveb z Česka a 9 ze Slovenska) a 17 studentských projektů, které se utkaly v česko-slovenském finále.
Více informací o soutěži a vítěze regionálních kol v Česku a na Slovensku najdete na www.beffa.eu.
Výsledky česko-slovenského finále BEFFA 2012:
Rodinné domy
1. Rodinný dům Vonoklasy
Kraj: Středočeský
Investor: Jana a Ladislav Trpákovi
Autor: UNIT architekti/Jiran Kohout architekti – Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran
Hodnocení poroty (prof. Dr. Ing. arch. Bořek Šípek, Technická univerzita v Liberci, Fakulta umění a architektury): „
Energeticky úsporný a ekologicky šetrný dům do nejmenších detailů, který navíc opravdu dobře vypadá. Kombinace ohledu k životnímu prostředí s esteticky vytříbeným architektonickým řešením – tak vidím budoucnost rodinných domů.“
2. Nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích
Kraj: Trenčínský
Architekt: Ing. arch. Pavol Pokorný, Pokorny architekti
Investor: Miroslav Gašpárek
3. Nízkoenergetický rodinný dům Hector v obci Myslinka
Kraj: Plzeňský
Architekt: Ing. arch. Libor Holečko, Ing. arch. Jiří Plašil
Realizace: Bahal ČR, a. s.
|
|
Bytové domy
1. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze-Strašnicích
Kraj: Praha
Investor: JRD, s. r. o.
Architekt: ak. arch. Aleš Brotánek, Ing. arch. Jan Praisler, AB ateliér
Hodnocení poroty (doc. Ing. Daniela Špirková, Ph.D., Slovenská technická univerzita v Bratislavě): „Vila Pod Altánem dokazuje, že pasivního energetického standardu, tedy téměř nulových nákladů na energie, lze dosáhnout i v původní městské zástavbě. Velmi povedená stavba – je na ní patrný důvtip architektů a velmi progresivní estetické řešení odkazující k tradici prvorepublikových městských bytových vil.“
2. Nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus v Praze 10-Strašnicích
Kraj: Praha
Architekt: Podlipný Sladký architekti, s. r. o.
Investor: JRD, s. r. o.
|
|
3. Projekt X-LOFT – nízkoenergetický bytový dům v Praze 8
Kraj: Praha
Investor: Design Development CZ, s. r. o.
Architekt: Masák & Partner, s. r. o.
|
|
Nebytová budova
1. Pasivní administrativní budova Otazník
Kraj: Moravskoslezský
Projektant: Ing. arch. Radim Václavík, ATOS-6, s. r. o.
Investor: INTOZA, s. r. o.
Hodnocení poroty (doc. Ing. Veronika Kotradyová, Ph.D., Fakulta architektury, Slovenská technická univerzita v Bratislavě): „Maximálně energeticky úsporná administrativní budova, výjimečná po architektonické stránce i šetrná k životnímu prostředí. Osobně nejvíc oceňuji vynikající vnitřní klima a estetické řešení interiéru poskytující nadstandardní podmínky lidem, kteří v ní pracují."
2. Univerzitní knihovna UKF v Nitře – II. etapa
Kraj: Nitranský
Autoři: Ing. Ľubomír Holejšovský, Ing. arch. Vladimír Jarabica
Investor: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
|
|
3. Nízkoenergetická budova Mateřské školy Úšovice v Mariánských Lázních
Kraj: Karlovarský
Investor: Město Mariánské Lázně
Autorský návrh: Ing. arch. Jakub Masák, Ing. arch. Petr Němejc
Rekonstrukce
1. Rekonstrukce národní kulturní památky Gynekologicko-porodnického centra nemocnice KOCH v Bratislavě
Kraj: Bratislavský
Investor: R2, s. r. o.
Architekt: Ing. arch. Viktor Šišolák, Ing. arch. Dušan Dinaj
Hodnocení poroty (Ing. Robert Mikeš, divize Weber, Saint-Gobain Construction Products): „Komplikované řešení rekonstrukce a zateplení národní kulturní památky a její adaptace na moderní zdravotnické centrum s nejvyššími provozními a uživatelskými standardy si zasloužila hlavní ocenění v této kategorii. Přínosem nového porodnického centra – i vzhledem k jeho hlavnímu účelu – je také velmi příjemný vzhled.“
|
|
|
|
2. Záchrana gotického hradu v Soběslavi a jeho nové využití pro městskou knihovnu
Kraj: Jihočeský
Projektant: Ing. arch. Jaromír Kročák
Investor: Město Soběslav
|
|
3. Rekonstrukce a dostavba Grand Hotelu Kempinski High Tatras – Štrbské Pleso
Kraj: Prešovský
Autor: Cerno+Architekten, Dipl. Ing. arch. akad. arch. Peter Černo, Dipl. Ing. arch. Martin Černo, Dipl. Ing. arch. Gianfranco Maio
Investor: KÚPELE ŠTRBSKÉ PLESO, a. s.
|
|
Dřevostavba
1. Nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích
Kraj: Trenčínský
Architekt: Ing. arch. Pavol Pokorný, Pokorny architekti
Investor: Miroslav Gašpárek
Hodnocení poroty (Ing. arch. Josef Smola, Česká komora architektů, Centrum pasivního domu): „Víkendový dům podle mého gusta. Moderní, perfektní design, čisté tvary v kombinaci se dřevem, útulný a komfortní. Vzhledem k nízkým nákladům na energie – ideální bydlení v souladu s přírodou. A přiznejme si, nastavené zrcadlo chatařskému kutilství…“
|
2. Dřevostavba RD v pasivním standardu v obci Rozhanovce
Kraj: Košický
Architekt: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár
Investor: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár …. s rodinami
|
|
3. Nízkoenergetická budova Mateřské školy Úšovice v Mariánských Lázních
Kraj: Karlovarský
Investor: Město Mariánské lázně
Autorský návrh: Ing. arch. Jakub Masák, Ing. arch. Petr Němejc
Studentské projekty
â?? Isover Multi Comfort House – Erika Hrivíková (STU Bratislava, Fakulta architektúry)
Návrh vytváří novou pulsující obytnou čtvrť s obchodním centrem s dostatkem zeleně v industriálním prostředí britského města Nottingham. Obytná čtvrť ekologického bydlení, která těží z výhod vegetačních střech, využívá dešťové vody pro splachování WC a vypadá jako park.
â?? Ekocentrum Hrubý Šůr – Jaroslav Lecký (STU Bratislava, Fakulta architektury)
Návrh budovy Ekocentra pro občanské sdružení Architektury trvale udržitelného rozvoje. Záměrem je důmyslná rekonstrukce a obnova budovy původní školy z počátku 20. století a vybudování přístavby nového objektu v pasivním energetickém standardu.
â?? Ekologické bydlení v Jundrově pod Holednou – Eva Staffová (VUT Brno, Fakulta architektury)
Návrh řadových rodinných domů v městské zástavbě brněnské části Jundrov, které splňují pasivní energetický standard. Jednoduché, ekonomicky úsporné a ekologické bydlení.
Building Efficiency Awards 2012 (BEFFA) je první ročník soutěže současných stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou realizovaných v České a Slovenské republice. Jejím cílem je vedle snahy zviditelnit unikátní architektonické projekty také podpora implementace evropské směrnice „20-20-20″ o energetické náročnosti budov. Odborným garantem soutěže BEFFA je Vysoké učení technické v Brně (Fakulta stavební, projekt AdMaS). Záštitu nad letošním ročníkem soutěže převzalo v České republice Ministerstvo pro místní rozvoj, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a na Slovensku Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoj. Generální partner soutěže je skupina Saint-Gobain, zejména její divize Isover, Rigips a Weber. Do soutěže bylo možné od 14. března do 31. července 2012 přihlásit projekty realizované v České a Slovenské republice, které byly dokončeny v období od 1. 1. 2010 do 30. 6. 2012.
Soutěžní kategorie: rodinné domy, bytové domy, nebytové budovy, rekonstrukce (bytová i nebytová). Ve finálovém kole přibydou navíc kategorie: studentské projekty a dřevostavby.
tisková zpráva
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…