Byt v Hradci Králové

Zadáním klienta byla kompletní rekonstrukce čtyř bytů v činžovním domě, určených k pronájmu. Existující dispozice se vstupní chodbou, z níž jsou přístupné všechny další neprůchozí místnosti, byla z pohledu žádoucí flexibility nájemního bytu ideální. V případě tohoto bytu však klient po získání určité důvěry v architekty zredukoval v průběhu prací zadání na jediný požadavek, kterým bylo dodržení shodného maximálního rozpočtu s ostatními byty.

Návrh tak vznikal přímo na stavbě. Díky umístění v nejvyšším podlaží byly s postupem bouracích prací zřetelnější lepší světelné podmínky oproti ostatním bytům. Došlo tak postupně k odstranění všech dělících konstrukcí, čímž bylo dosaženo oboustranného prosvětlení středního, původně servisního traktu. Ten je dále přisvětlen a větrán oknem do domovní stoupačky, které je zde již blízko úrovně střechy.

Z původně distribuční a servisní části bytu s chodbou a komorou tak z pohledu architektů tímto řešením vznikla čtvrtá obytná místnost. V perspektivě a kategoriích realitního trhu se však jedná o prostornou garsonku s kuchyňským koutem, tedy potenciálně složitě pronajmutelný byt v kontextu okresního města. Průběh projektu proto provázela značná nervozita z obavy složitého hledání konkrétního nájemce po dokončení realizace a zároveň nadšení a přesvědčení o správnosti a kvalitě řešení a učiněných rozhodnutí.

Ve středním traktu je co nejefektivněji koncentrováno veškeré potřebné zázemí, ale i návrhové úsilí. Ostatní místnosti zůstávají volné. Ve vstupní hale je nově umístěna kuchyňská linka. Rozměrově hala umožňuje také umístění jídelního stolu. Opticky je zvětšena použitím zrcadla na celou výšku místnosti, ve kterém se odráží nepravidelný tvar výmalby ve stropě. Za zrcadlem je z obou stran navržen vestavěný úložný prostor. Koupelna se sprchovým koutem je oddělena průsvitnou luxferovou stěnou a dveřmi z drátoskla, čímž je dosažena určitá míra přirozeného osvětlení.

Úspěšná renovace původních bukových parket a terrazza, které odolaly nánosu nově nalepené dlažby nebo vinylu, pomohly přesvědčit klienta k investici do podobně trvanlivých materiálů i přes častý a i zde počáteční přístup a volbu levných materiálů do prostor určených k pronájmu, jako je lamino, vinylové podlahy apod. Spáry v podlaze po vybouraných příčkách tak byly nahrazeny kamennými pásy a následně přebroušeny společně s terrazzem. Původní pařené bukové parkety v červeném odstínu byly doplněny dubovými a napojeny na kámen pomocí vložených trojúhelníků s vyfrézovaným zámkem. Výsledná, zdánlivě nahodilá kresba, podporuje pocitové dělení na jednotlivé místnosti či zóny a působí silným výtvarným dojmem. Pro autory návrhu je téma náhody opakujícím se a důležitým motivem, obzvlášť při řešení rekonstrukcí. Jedná se o vrstvu, která může návrh obohatit o momenty zpravidla silnější a autentičtější nežli ty chtěné a navržené s přílišnou snahou o kreativitu a klienty často požadovaný „wow efekt“. Kreativita pak spočívá v tom, že z kolizních míst se stanou přednosti a prostory získají osobitý charakter.

Autorská zpráva
Foto: svobodová blaha

Studio: svobodová blaha
Autoři: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha
Umístění projektu: Smetanovo nábřeží, Hradec Králové
Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 2019
Hrubá podlahová plocha: 60 m²
Užitná plocha: 55 m²
Náklady: 500 000 CZK

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*