Obytná část orientovaná na jih se skládá ze dvou pokojů. Důraz jsme kladli na čistotu provedení a funkčnost. Rastr objevující se v členění kuchyně i obkladu nad pracovní plochou odkazuje na technickou přísnost a řád, typický pro budovy a interiéry z období funkcionalismu. V obývacím pokoji je navržena knihovna, další vybavení tvoří současný nábytek a dobový konferenční stolek z ohýbaných trubek.
Navržený vestavný nábytek byl sjednocen bílým matným povrchem. Vytváří tak jednotný vstup rekonstruované „obálky bytu“. Volně vložený doplňkový nábytek se majitel rozhodl pro kultovní „kousky“ od 50. let po současnost.
Parkety na podlahách byly zbroušeny a napuštěny tvrdovoskovým olejem. Již v době stavby domu byly úrovně podlah sjednoceny do jedné výšky bez prahů tak, jak je dnešním standardem.
Dominantu bytu tvoří repasovaná okna, která mají nezvykle velký formát (zdvojené rámy spojené — typ rekord). Celá strana bytu orientovaná na jih je prakticky prosklená a tvoří doslova obraz ulice s korunami stromů. Dochovala se také většina původních prvků, které byly pečlivě restaurovány – mosazné kliky, ovládání topení a například sklo leptané klihem (ledové květy). V bytě je původní krytalové/crittallové (podlahové) vytápění, které je od postavení domu v provozu.
Investor se sám aktivně podílel na rekonstrukci formou věcných debat, dozorů, koordinací prací a vlastním citem pro detail. Kvalitní výstavba z 30. let minulého století stále zůstává nedostižena, zvláště v porovnání s dnešní standardní výstavbou. Výšky stropů, použité materiály, dokonalost provedení detailů i celku, nadčasovost a čistota dispozicí mohou i po téměř stu letech ukazovat dnešnímu stavebnictví záda a současné architekty inspirovat.
Autorská zpráva
Foto: František Svatoš
Autoři: 0,5 Studio – Pavel Nový, Vít Svoboda
Plocha bytu: 88 m2
To kolo opřené o knihovnu, to je úplně špatně. To byl nápad fotografa? Kolo tam překáží a kromě toho má být zavěšené. Viděla bych to hned na stěně ve vstupní hale.
Vzpomínkou na dětství je lustr v obývacím pokoji. Je původní?