Bytový dům na nábřeží

Dům se nachází na rozhraní Uherského Hradiště a Starého Města, v několikaminutové pěší dostupnosti od městského centra, autobusového a vlakového nádraží. Areál je ze severní strany vymezen nábřežím řeky Moravy, fenoménem protínajícím celou moravskou zemi, z čehož však Uherské Hradiště dnes nijak významně netěží. Současná definice vztahu se dá nazvat „Městem u řeky”. Díky projektu polyfunkčního domu s důrazem na formování veřejného prostoru a jeho vztahu k Moravě se však z Hradiště stává poprvé „město na řece”.

Díky širokému profilu, který řeka Morava v lokalitě má, je i z parteru výborně viditelná další přírodní dominanta kraje, Buchlovské vrchy. Řešené území leží přesně na jejich pomyslné spojnici s historickým centrem. Z velkého počtu bytů je tedy možné sledovat střechy a věže města, na severozápadě ony významné vrcholy.
Vzhledem k severní orientaci nábřeží bylo zvoleno takové řešení, které po velkou část dne přivádí sluneční paprsky skrz objemy domů až na hranu hráze, čímž se prodlužuje užitnost veřejného prostoru od prvních jarních měsíců až do posledních podzimních dní. Slunce domy protíná v rafinovaných průhledech po celý den, na večer zapadá nad hladinou řeky, v níž se zrcadlí.

Autorská zpráva

 

Program: 31 bytů, komerční prostory, nábřeží
Rozloha: 3 500 m2
Stupeň: dokumentace pro územní řízení
Tým: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Martin Holý, Martin Kopecký, Matěj Štrba, Jitka Šťastná
http://www.chybik-kristof.com/cs/portfolio-item/bytovy-dum-na-nabrezi/

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Spousta koncepčních vrstev, které odůvodňují umístění staveb, ale ani jediná, která by odůvodňovala výšku!
    Co s domy, ze kterých byl dosud výhled na řeku? Směrem k vodě by měla zástavba spíš klesat a zdůrazňovat původní terén, a ne ho svou výškou popírat. Že by platilo |Pozemky jsou drahé, za výhled se platí, tak co je developerovi do ostatních| ??? Má město územní plán s výškovou regulací?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*