Do druhého kola architektonické soutěže postupují tyto ateliéry:
Apropos Architects, s.r.o., CZ
Baumschlager Hutter ZT GmbH , AT
ov architekti, s.r.o., CZ
Atelier bod architekti, s.r.o., CZ
Johan de Wachter Architecten BV – JDWA, NL
„Projekt Botanika je pro mě významný minimálně ze dvou důvodů. Představuje naši premiéru architektonické soutěže na městský dům s nájemními byty na místě, které si souboj kreativních mozků určitě zaslouží. Dům dotvoří exponované nároží tam, kde započala velká modernistická přestavba Smíchova od Karla Pragera a kde naštěstí také skončila. Před soutěžícími bude náročný úkol propojit klasický Smíchov s Pragerovým modernistickým. Jsem si jistý, že se vítěz nakonec „popere“ s návrhem Botaniky tak, aby dům citlivě zakomponoval do smíchovské pestrosti a přesto nebyl nudný. A hlavně tak, aby se v něm nájemníkům dobře bydlelo,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.
„Všechna vybraná architektonická studia mají cenné zkušenosti s návrhy bytových staveb a těšíme se, že i pro projekt V Botanice přijdou se zajímavým řešením. Všichni v PDS jsme napnutí, jak si poradí s poměrně náročnou výzvou, která spočívá v integraci mnoha protichůdných potřeb a omezení u takto výjimečného místa,“ doplňuje Petr Urbánek, ředitel PDS.
„Těší nás zodpovědný přístup vedení města, kdy takto důležitou parcelu řeší formou architektonické soutěže. Jako městská část jsme spolupracovali na zadání a věříme, že vítězný návrh přinese velmi kvalitní řešení a vhodně jej zakomponuje do celé lokality,“ dodává Zdeněk Doležal, radní městské části Prahy 5 pro oblast územního rozvoje.
Projekt na rozhraní ulic V Botanice a Matoušova se nachází v exponované lokalitě Portheimka v širším centru Prahy. Jedná se o dostavbu rohové proluky městského bloku na hlavní smíchovské třídě a na významné křižovatce. V přízemí vzniknou prostory pro maloobchod a služby, v nadzemních podlažích městské nájemní byty určené především pro tzv. preferované profese, které zajišťují chod a služby města.
Soutěžní návrhy budou hodnoceny z těchto hledisek: urbanistické a architektonické řešení, pozitivní vliv na okolní prostředí, soulad s charakterem lokality, funkční dopravní řešení, energeticko-provozní hospodárnost. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 1,9 mil. Kč.
Tisková zpráva
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!