Casua: třetí místo v moskevské soutěži

PRAHA/MOSKVA (23. 6. 2014) – Prestižního ocenění  v mezinárodní  architektonicko-urbanistické soutěži na řešení  zástavby podél nábřeží Tarase Ševčenko v Moskvě získali v uplynulých dnech čeští architekti  ateliéru  Casua s.r.o.  Jejich návrh byl mezinárodní odbornou porotou uznán za 3. nejlepší v konkurenci 37 týmů, které odevzdaly svůj návrh a zůstává ve hře.

Vypisovatelem soutěže byl Svaz moskevských architektů ve spolupráci s developerem MOSCOW-CITY. „Úkolem této ideové soutěže bylo najít prostorové a funkční limity této významné lokality, která je situována v těsném sousedství zástavby novodobých mrakodrapů  MOSCOW-CITY,“ informoval spolumajitel studia Casua Oleg Haman s tím, že výsledky soutěže budou městem použity pro zadání 2. kola soutěže.

Návrh českých architektů – konkrétně Olega Hamana, Petra Neumana, Daniela Nováka a Ivana Šacha je založen na protikladu k výškovým stavbám na opačném břehu řeky Moskvy. Petr Neumann jej komentuje slovy:
"Na vertikalitu mrakodrapů odpovídáme dvěma horizontálními zářezy do svahu. Dvěma objekty ukrytými pod zemským povrchem, které se jak dvě oční víčka otvírají směrem k obchodnímu srdci Moskvy. Proti sebevědomým stavbám mířícím do nebe stavíme objekty zapuštěné do terénu.  Plochá střecha staveb se tak stává součástí veřejného prostoru a park – tolik potřebná součást města tak nezanikne, ale naopak se plošně zvětší.
Nový pěší most zlepšuje propojení administrativních domů s parkem a objekty na nábřeží. Lidé z obchodního centra budou mít více možností jak překonat řeku a dojde tak k lepšímu provázání obou částí. Fasády navrhovaných budov a všechny funkce uvnitř se orientují směrem k nábřeží, kde vzniká široká promenáda. Pozvolné pěší rampy propojují park ve vyšší výškové úrovni s nábřežím a dále nábřeží s dlouhým molem při nábřežní zdi, pro zlepšení kontaktu s řekou. Tyto terénní a komunikačním úpravy a nové služby uvnitř objektů na této straně řeky zatraktivní doposud nezajímavé nábřeží a přitáhnou pozornost návštěvníků i obyvatel blízkého okolí. Hotel, bary, restaurace, hudební kluby, galerie, fitness, kinosály, půjčovny sportovního vybavení – to vše se stane vyhledávaným lákadlem pro trávení volného času.
Projekt je rozdělen na dva objekty. První objekt, objekt A je zejména kulturním a sportovním centrem s obchody a restauracemi. Vertikální komunikací je točitá rampa, která spojuje spodní úroveň přístaviště, horní úroveň vyhlídkové terasy a jednotlivá podlaží. Objekt slouží zejména pro kulturní akce (kinosály, galerie, multifunkční sál) spojené s obchody, službami a restauracemi. Druhá část  objektu slouží zejména pro sportovní vyžití (veřejná sportovní hala, squash, fitness) . Druhý objekt B je využit zejména jako hotel a městské lázně. Objekty jsou otevřeny do široké promenády a přístaviště. Zelené střechy objektů a okolní svahy slouží jako pobytové louky s pěšími trasami a cyklostezkami."

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*