Stavební společnosti očekávají, že letos sektor klesne o dalších téměř 5 %. S většími obavami se také začaly chystat na rok příští. Chybí jim totiž jakékoliv signály, které by naznačovaly možné zlepšení. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2013, kterou pravidelně publikuje výzkumná společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.
Podle stavebních společností bude letos trh klesat více, než ještě na začátku letošního roku předpokládaly. Pokles výkonu českého stavebnictví v roce 2013 by měl dosáhnout podle odhadů ředitelů stavebních firem 4,7 procenta. Problémem rovněž zůstává příliš velký objem nabízených stavebních kapacit na trhu, který neodpovídá nízké poptávce.
V plné verzi je Kvartální analýza českého stavebnictví 2Q/2013 k bezplatnému stažení zde.
tisková zpráva
Analýza: Stavební firmy letos čekají další výrazný pokles trhu
(ČTK) – Stavební firmy očekávají další výrazný pokles stavebního trhu, sektor prý letos klesne o dalších 4,7 procenta. To je více, než firmy očekávaly na začátku roku. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví za druhé čtvrtletí 2013, kterou dnes zveřejnila výzkumná společnost CEEC Research. Oživení nečekají firmy ani v příštím roce."Rok 2013, a pokud nedojde k nějaké nečekané změně u veřejných zakázek, tak i rok 2014, budou dalšími roky pokračování krize českého stavebnictví. Sektor čeká na přísun chybějících velkých infrastrukturálních projektů, bez kterých se kupředu neposune. Ty ale nejsou ani připraveny, ani neprojektovány," shrnul aktuální situaci českého stavebnictví ředitel výzkumné společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
S tím souvisí i zhoršení výhledů na letošní tržby. Zatímco ještě v lednu firmy očekávaly, že jim letos tržby mírně vzrostou o 0,6 procenta, nyní už počítají s poklesem o 2,1 procenta. Větší pokles tržeb očekávají hlavně malé a střední firmy.
Pokles by se podle stavařů neměl zastavit ani za rok. Z analýzy vyplynulo, že v roce 2014 očekávají pokles kolem 0,2 procenta. Ještě v lednu ale mluvili o stagnaci trhu v příštím roce. Chybí jim totiž jakékoliv signály, které by naznačovaly možné zlepšení. "V tuto chvíli privátní drobní investoři vyčkávají na spuštění dotačního titulu nová zelená úsporám. Ti prozíravější už ani na ni nečekají. České stavebnictví téměř klesá na dno a zlepšení očekávám až tak v horizontu dvou až tří let," odhaduje Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.
Na trhu i přes nízkou poptávku stále zůstává velká spousta firem. "České stavebnictví zůstává v situaci, kdy nabídka stále převyšuje poptávku. Myslím si, že v blízké budoucnosti budeme svědky mírného růstu jak soukromé, tak veřejné poptávky. Tento růst bude skromný a nerovnováhu na trhu bohužel okamžitě nevyřeší," podotkl Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.
Přetlak firem na trhu a nedostatek zakázek vede ke stále větší ochotě stavařů přijmout zakázku i s nulovou nebo dokonce zápornou marží. Podle analýzy takhle uvažuje už 41 procent firem, což představuje meziroční nárůst o 11 procentních bodů. Ochotnější jsou k tomuto kroku velké společnosti a podle oboru pak firmy z inženýrského stavitelství. "S dumpingovými cenami ve výběrových řízeních se setkáváme u naší konkurence velice často, respektive skoro při každé soutěži," potvrdil Ondřej Chládek, ředitel strategie ve společnosti Chládek a Tintěra Pardubice.
Podobnou zkušenost má i jednatel společnosti Swietelsky stavební Petr Čížek, který zároveň předsedá Sdružení pro výstavbu silnic Praha. "Aktuální příklad je soutěž na stavbu dálnice D3. Jeden úsek vyhrála firma s nabídkou 46 procent ceny projektanta, další dokonce s cenou 43 procent. Je naprosto nemyslitelné, aby to byli naši kolegové za tuto cenu postavit. Realitou je, že žijeme v dumpingu," doplnil Čížek.
Právě důraz na nejnižší cenu při veřejných výběrových řízeních bez ohledu na jiná kritéria je nejzávažnější aktuální problém podle 94 procent stavebních firem. "Zadavatelé kvůli obavám ze skandalizace za korupční jednání zvolili pro vyhodnocování nabídek pouze velmi pohodlné kritérium 'ceny'. Nikdo se nezabývá důkladnou prověrkou technického řešení ani navrženými technologickými postupy," upozornil předseda představenstva společnosti Elektrizace železnic Praha Karel Mora.
České stavebnictví se potýká s dlouhodobou recesí, s čímž souvisí i výrazný pokles stavebních zakázek. Loni stavební výroba v Česku klesala meziročně o 6,5 procenta, tedy dvojnásobným tempem než o rok dříve. Propad neskončil ani letos. Jen v březnu stavební výroba podle Českého statistického úřadu klesla meziročně o 20,6 procenta. Stavební produkce se v posledních letech propadla z 547,5 miliardy korun v roce 2008 na loňských 424 miliard korun. Výrazně se snížil i počet velkých stavebních firem zaměstnávajících více než 50 lidí, před čtyřmi roky jich bylo 767, zatímco loni už jen 603.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…