Centrální polytechnické dílny v Pardubicích

Polytechnické dílny v Pardubicích bude provozovat nový spolek
(ČTK) – Provoz budoucích Centrálních polytechnických dílen, které vzniknou v areálu bývalých Automatických mlýnů v Pardubicích, bude mít na starosti nově založený spolek. Mezi zakládajícími členy bude město, Krajská hospodářská komora a Nadace pro rozvoj města Pardubic, uvedla dnes Iveta Koubková z kanceláře primátora. Investiční záměr v hodnotě 351 milionů korun včetně DPH ve čtvrtek 28. května 2020 schválili zastupitelé Pardubic, bude obsahovat i prostory pro městskou galerii.

„O konkrétním zapojení intenzivně jednáme také s Univerzitou Pardubice, která by zde nepochybně měla mít své místo,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). Forma spolku podle něj nejlépe zajistí celoživotní vzdělávání v polytechnických oborech a spolupráci s lektory z řad pedagogů i odborníků z podnikatelského prostředí. Umožňuje také snadněji získávat další příjmy do provozu a motivuje i ostatní partnery.

Na pořízení vybavení, speciálních učebních pomůcek a IT technologií je určeno 97 milionů korun. Na celý projekt chtějí Pardubice získat dotaci zhruba 209 milionů korun. Radnice chce nyní vypsat zadávací řízení na dodavatele stavby, vítěze by mohla znát na přelomu srpna a září.


Pardubice schválily výstavbu polytechnických dílen a galerie
(ČTK) – Zastupitelé Pardubic ve čtvrtek 28. května 2020 schválili záměr výstavby Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v areálu bývalých Automatických mlýnů. Stát by to mělo 351 milionů korun včetně DPH. Do provozu by měl být objekt uveden v roce 2023.

V areálu mlýnů odkoupilo město bývalý sklad mouky. V přízemí vzniknou po přestavbě prostory pro galerii, v horní nástavbě polytechnické dílny. Školní dílny a laboratoře budou využívat žáci a studenti, kteří v nich absolvují moderní výuku přírodovědných a technických oborů, matematiky, fyziky, chemie, biologie, informatiky, zeměpisu. Bude mít formu animačních, zážitkových, experimentálních či projektových metod.

V promítacím sále bude takzvaná Věda na kouli, interaktivní model Země, na který lze promítat zemský povrch, vysvětlit zemětřesení, námořní cesty nebo mořské proudy. Zařízení umožní zkoumat také Slunce a planety. Dílny ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové vytvoří 115 výukových programů.

Galerie města Pardubic v současnosti sídlí na Příhrádku v historickém objektu, který jí nepostačuje. Nyní má k dispozici 270 metrů čtverečních, v mlýnech by to mělo být 410 metrů čtverečních.

Stavební část projektu vyjde na více než 254 milionů korun, vybavení pomůckami, výukovými programy a IT technologiemi na 97 milion korun. Pardubice získají na projekt z evropské dotace asi 208 milionů korun.

Automatické mlýny postavené podle návrhu architekta Josefa Gočára jsou národní technickou památkou. Mlýny přestaly vyrábět na konci roku 2013. V roce 2016 koupili areál za 22 milionů korun manželé Smetanovi, kteří o dva roky později městu prodali část areálu, další objekty v roce 2017 koupil od manželů Pardubický kraj pro Východočeskou galerii, přestavbu již zahájil.

Doplněno Stavbaweb:
Budoucí Centrální polytechnické dílny a GAMPA (Galerie města Pardubic) promění část mlýnů v kulturně vzdělávací centrum celé Hradubické aglomerace, jehož prostřednictvím bude nejen možné poskytnou lidem od 3 do 99 let nadstandardní vzdělávání na evropské úrovni, ale zároveň ji proměnit v místo volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie. „Nejlepší investicí do budoucnosti je investice do celoživotního vzdělávání. V dopoledních a odpoledních hodinách počítáme s moderní blokovou výukou pro děti a žáky mateřských i základních škol, ale i studenty středních škol, kteří budou poznávat svět nejen prostřednictvím teorie, ale konkrétního projektu a prožitku, zážitkových metod a experimentů. Pozdní odpoledne a víkendy jsou určeny pro veřejnost, rodiny a jednotlivce všech generací včetně možností rekvalifikací a školení zaměstnanců firem z regionu. Je nutné si uvědomit, že při realizaci takovéhoto projektu musíme vycházet z předpokladu, aby didaktické vybavení a navržené vzdělávací programy byly aktuální a konkurenceschopné také v budoucnu a mohly se dále a pružně s dobou vyvíjet. Podle toho jsme k výběru pomůcek, vzdělávacích kurzů a skutečně excelentního hardwarového i softwarového vybavení učeben, ale i systému celé budovy přistoupili. Na radě jsme jednohlasně doporučili zastupitelům jít do takzvané plné varianty, kdy na vybavení počítáme s částkou 97 milionů korun, kterou chceme pokrýt převážně evropskými dotacemi. Vše bude odpovídat nejmodernějším trendům, účastníci a lektoři budou mít k dispozici interaktivní zobrazovače, budou moci pracovat s virtuální realitou, ale také na dlouhodobých a nejenom výzkumných projektech. Další unikátní vzdělávací expozicí a prostorem k prezentaci bude Science on Sphere, neboli Věda na kouli, díky které budou moci účastníci vzdělávání poznávat například přírodní jevy v reálném čase. Ve spojení s imerzivním prostředím takové zařízení nemá ve středoevropském kontextu konkurenci,“ popisuje budoucí špičkové vybavení Centrálních polytechnických dílen náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký, který projekt vede.Více…

Projekt na stránkách autorů, ateliéru Šépka architekti,  najdete ZDE.

Součástí areálu národní kulturní památky Winternitzovy automatické mlýny jsou hlavní budova bývalého mlýna, Centrální polytechnické dílny a silo, ve kterém bude umístěna Galerie města Pardubice. Projekt nového využití hlavní budovy bývalého mlýna,  pro účely galerie výtvarných umění řeší ateliér TRANSAT architekti. Centrální polytechnické dílny má na starosti společně s řešením celého parteru areálu mlýnů architekt Jan Šépka. Martin Prokš a Marek Přikryl řešili rekonstrukci věže sila. Novostavby v areálu navrhl Zdenek Balík.

Související články:
Obnova Winternitzových mlýnů pro krajskou galerii  20.5.2020

                         

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*