Centrum bývalého hornického města Stříbra dostane novou tvář

(ČTK, 4. listopadu) Osmitisícové město se v minulosti přihlásilo do soutěže o Cenu Petra Parléře a díky tomu získalo zdarma šest studií navrhujících řešení rekonstrukce náměstí. Z nich byla po diskusích s veřejností vybrána vítězná studie z dílny architektů Markéty Veličkové, Petra Veličky, Jana Cyranyho a Jitky Calabové.

Náměstí ve Stříbře (ze stránek autorů)
místo stavby: město Stříbro
celková rozloha: 1,7 ha
investor: město Stříbro
autor: Markéta a Petr Veličkovi
vizualizace: Jan Cyrany
fáze projektu: Studie, Dokumentace pro územní řízení, Dokumentace pro stavební povolení doba realizace: v současnosti před realizací I. části
realizační náklady: předpokládané náklady na celek 77 miliónů Kč
Koncept náměstí vychází ze struktury historického jádra města Stříbra, které leží na ostrohu nad řekou Mží. Návrh podporuje významné historické prvky – morový sloup, radnici, připomíná části již zaniklé – klášter, královskou cestu Norimberk – Praha, tržiště a dodává prvky nové – vodní střiky, osvětlení, nové řešení dopravní situace a zpevněných ploch, mobiliář.

 


 

Zpráva ČTK 4. listopadu Novou tvář svého historického jádra dostane osmitisícové Stříbro. Šedivé obdélníkové náměstí i na něj napojené ulice čeká kompletní rekonstrukce za více než 50 milionů korun. Největší investice posledních deseti let výrazně změní centrum bývalého hornického města, vytvoří klidovou zónu s novou zelení i vodními plochami, zklidní dopravu. Rekonstrukce začne na jaře, hotova bude do roka, součástí je i obnova morového sloupu. ČTK to řekl končící starosta Miroslav Nenutil.
„Máme hotový projekt a čekali jsme, jak dopadne přehodnocení 6. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad. Uspěli jsme,“ uvedl. Stříbro tak má přislíbenu dotaci 46 milionů korun, podle původní smlouvy by se mělo na realizaci podílet 7,5 procenta, pokud ale projdou úsporné balíčky, bude muset dát ze svého 15 procent.
Podle Nenutila jsou práce rozděleny do dvou etap, první část řeší plochu náměstí, druhá na něj navazující ulice. Zcela zásadní je změna povrchu náměstí, asfalt nahradí dlažba. „V ní se objeví výjevy, které by evokovaly historii a tradici města, tedy hornictví a husitství. Má tam být i symbol Zlaté stezky, jež vedla z Prahy do Norimberka,“ řekl starosta. Při úpravách budou odstraněny staré jírovce, nové stromy naopak mají být vysázeny blíž k radnici, kde vytvoří odpočinkovou zónu pro pěší.
Náměstí, jehož dominantou se stane opravený 14 metrů vysoký morový sloup, dostane i nové vodní prvky. Před stávající kašnou vznikne uskupení 18 malých fontán. Také na druhé straně obdélníkové plochy jsou navrženy další menší vodní plochy. Podle návrhu se i v nich má zobrazovat historie města. "Architekti to vymysleli tak, že na dně bude umístěno něco jako fototapeta dnes již neexistujícího kláštera," dodal starosta.
Úpravy změní i dopravu a zabrání tomu, aby náměstí i nadále sloužilo jako zkratka při průjezdu na Plzeň. O polovinu klesne počet parkovacích míst na náměstí, kompenzací má být nové parkoviště v Mánesově ulici. Další odstavná plocha vznikne asi tři minuty chůze od centra.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*