Církve investovaly do nových kostelů a center stovky milionů Kč

Fotogalerie ke článku (1)

Zdeněk Fránek - Fránek architects, Modlitebna Českých bratří v Litomyšli, vizualizace

Zdeněk Fránek - Fránek architects, Modlitebna Českých bratří v Litomyšli, vizualizace
Celá fotogalerie (1)

Církve působící v Česku investovaly v posledních pěti letech do výstavby nových kostelů a farností stovky milionů korun. Církevní stavby za další desítky milionů korun se v současnosti chystají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi hlavními církvemi působícími na území České republiky.

Jednou z největších investic byla výstavba Komunitního centra Matky Terezy na pražském Jižním Městě. Do něho pražská arcidiecéze investovala na 113 milionů korun. "Finanční krytí bylo zajištěno z prostředků Arcibiskupství pražského, nadace pana kardinála (Miloslava) Vlka, úvěru a darů," řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.
Na největším pražském sídlišti stavěla také Českobratrská církev evangelická, která je hlavní protestantskou církví v republice. Výstavba nového církevního stánku ji tam stála 45 milionů korun.
Mezi nové stavby evangelické církve patří také kostel v Domažlicích za 11 milionů korun nebo v Kaplicích na Českokrumlovsku, který ji stál devět milionů Kč. Stavby hradí protestanti z prostředků organizace s názvem Pomocné dílo švýcarských církví podporující církve v diaspoře, od podobné německé organizace, z vlastních peněz a sbírek, ale i ze státních zdrojů.
Nábožensky motivovaný stavební ruch panoval také v tradičně silně religiózně založeném regionu jižní Moravy a Hané. V brněnské diecézi bylo za posledních pět let postaveno pět kostelů a 17 nových kaplí. Finanční krytí podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové poskytli z velké části samotní věřící, v některých případech i ze sta procent.
Za několik desítek milionů korun má do roku 2011 vyrůst nový pravoslavný chrám v Krnově. Na stavbu by měli přispět ve sbírce věřící i Asociace řeckých obcí v České republice.
Zhruba 20 milionů si vyžádá také výstavba nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Církev na něj již obdržela od dárců přibližně 1,5 milionu korun, očekává i státní dotaci 2,5 milionu Kč. Církev bratrská vybudovala v Česku v posledních letech nové kostely a modlitebny například v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, v Poděbradech na Nymbursku a v Pardubicích.
Výstavbu úplně prvního kostela v republice plánuje od příštího roku v Hradci Králové Řeckokatolická církev. Základním stavebním materiálem nové modlitebny má být dřevo, náklady by neměly přesáhnout deset milionů korun.
Církve však nestaví jen kostely a komunitní centra, ale také fary. Loni tak například římskokatolické pražské arcibiskupství zahájilo stavbu nové fary v Uhlířských Janovicích.
Náklady na církevní stavby v Česku se však zdaleka nevyrovnají podobným investicím například v sousedním Polsku, které je známé silným katolickým cítěním. V polské metropoli Varšavě římskokatolická církev již od roku 2003 staví obří svatyni Boží prozřetelnosti, náklady na ni se mohou v přepočtu vyšplhat až na jednu miliardu korun. Zdrojem peněz jsou sbírky mezi věřícími. Nové svatostánky se u severních sousedů staví souběžně s tím, jak se rozrůstají města. Kostely se tam běžně nacházejí například na sídlištích.

Zdroj: ČTK, Daniel Novák dvd, 18. 7. 2008.  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*