Fotogalerie ke článku (1)
Zdeněk Fránek - Fránek architects, Modlitebna Českých bratří v Litomyšli, vizualizace
Církve působící v Česku investovaly v posledních pěti letech do výstavby nových kostelů a farností stovky milionů korun. Církevní stavby za další desítky milionů korun se v současnosti chystají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi hlavními církvemi působícími na území České republiky.
Jednou z největších investic byla výstavba Komunitního centra Matky Terezy na pražském Jižním Městě. Do něho pražská arcidiecéze investovala na 113 milionů korun. "Finanční krytí bylo zajištěno z prostředků Arcibiskupství pražského, nadace pana kardinála (Miloslava) Vlka, úvěru a darů," řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.
Na největším pražském sídlišti stavěla také Českobratrská církev evangelická, která je hlavní protestantskou církví v republice. Výstavba nového církevního stánku ji tam stála 45 milionů korun.
Mezi nové stavby evangelické církve patří také kostel v Domažlicích za 11 milionů korun nebo v Kaplicích na Českokrumlovsku, který ji stál devět milionů Kč. Stavby hradí protestanti z prostředků organizace s názvem Pomocné dílo švýcarských církví podporující církve v diaspoře, od podobné německé organizace, z vlastních peněz a sbírek, ale i ze státních zdrojů.
Nábožensky motivovaný stavební ruch panoval také v tradičně silně religiózně založeném regionu jižní Moravy a Hané. V brněnské diecézi bylo za posledních pět let postaveno pět kostelů a 17 nových kaplí. Finanční krytí podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové poskytli z velké části samotní věřící, v některých případech i ze sta procent.
Za několik desítek milionů korun má do roku 2011 vyrůst nový pravoslavný chrám v Krnově. Na stavbu by měli přispět ve sbírce věřící i Asociace řeckých obcí v České republice.
Zhruba 20 milionů si vyžádá také výstavba nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Církev na něj již obdržela od dárců přibližně 1,5 milionu korun, očekává i státní dotaci 2,5 milionu Kč. Církev bratrská vybudovala v Česku v posledních letech nové kostely a modlitebny například v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, v Poděbradech na Nymbursku a v Pardubicích.
Výstavbu úplně prvního kostela v republice plánuje od příštího roku v Hradci Králové Řeckokatolická církev. Základním stavebním materiálem nové modlitebny má být dřevo, náklady by neměly přesáhnout deset milionů korun.
Církve však nestaví jen kostely a komunitní centra, ale také fary. Loni tak například římskokatolické pražské arcibiskupství zahájilo stavbu nové fary v Uhlířských Janovicích.
Náklady na církevní stavby v Česku se však zdaleka nevyrovnají podobným investicím například v sousedním Polsku, které je známé silným katolickým cítěním. V polské metropoli Varšavě římskokatolická církev již od roku 2003 staví obří svatyni Boží prozřetelnosti, náklady na ni se mohou v přepočtu vyšplhat až na jednu miliardu korun. Zdrojem peněz jsou sbírky mezi věřícími. Nové svatostánky se u severních sousedů staví souběžně s tím, jak se rozrůstají města. Kostely se tam běžně nacházejí například na sídlištích.
Zdroj: ČTK, Daniel Novák dvd, 18. 7. 2008.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!