Cizinci skupují díky slábnoucímu dolaru apartmány na Floridě

Fotogalerie ke článku (1)

Dům na Floridě

Dům na Floridě
Celá fotogalerie (1)

Pro Čechy však Amerika až tak atraktivní není.

Také kanadský penzista Sheldon Kovensky se podobně jako stále více zahraničních kupců nechal zlákat slábnoucím dolarem a nízkými cenami nemovitostí na slunné Floridě. Proto nyní jezdí mezi známými přímořskými letovisky v Miami Beach a Palm Beach na jihu Floridy a shání třípokojový byt s výhledem na moře, který, jak doufá, získá o 20 procent levněji než v minulých letech, píše agentura Reuters.

"Kanadský dolar je skoro na stejné úrovni (s americkým) a na floridském trhu s nemovitostmi se prodává o 20 až 30 procent levněji, takže člověk toho za svůj peníz dostane docela dost," říká rodák z města Unionville v kanadské provincii Ontario, které je nyní zavaleno sněhem. Kovensky si podle svých slov brousí zuby na apartmán v hodnotě zhruba milionu amerických dolarů (17 milionů Kč), který prý nyní pořídí za 80 procent původní ceny.

Realitní makléři, analytici i kupci shodně tvrdí, že relativně silný kanadský dolar, euro a další cizí měny činí v kombinaci s klesajícími cenami amerických nemovitostí Spojené státy velmi atraktivními pro cizince, kteří zde chtějí koupit dům či byt.

Podle loňské studie Národního sdružení realitních kanceláří (NAR) je Florida mezi zahraničními kupci bezkonkurenčně nejžádanější destinací - dům si zde koupilo 26 procent cizinců, kteří investovali do nemovitosti v USA. Florida tak s přehledem předstihla Kalifornii, kde si reality koupilo 16 procent cizinců, ale třeba i Texas nebo Arizonou.

Nizozemský obchodník s hračkami Jan de Vetten si nedávno založil realitní agenturu, jejímž prostřednictvím pomáhá svým známým a spolupracovníkům kupovat domy a byty na Floridě. Podle Vettena se stává, že zájemci seženou floridskou nemovitost i za polovinu původní ceny. "Většinou se vyjedná koupě za cenu o 25 až 30 procent nižší než byla ta původní. A protože za euro je nyní skoro dolar a půl, člověk na tom zřejmě vyzíská dalších deset až 15 procent," říká de Vetten.

Zájem cizinců se sice soustředí na Floridu, v kurzu jsou ale i domy v Arizoně nebo v New Yorku. Podle obchodníků s nemovitostmi zaplavili třeba arizonský Phoenix bohatí Kanaďané, kteří utíkají před krutými zimami doma. V Phoenixu prý skupují luxusní domy s velkými pozemky. "Ve městě nyní cinkají kanadské peníze," říká realitní agentka Julie Goodmanová, která prý v poslední době prodala šest domů a ještě do konce února jí mají přijet na prohlídku nabízených domů další čtyři zájemci z Kanady.

Ceny nemovitostí začaly na Floridě i jinde v USA klesat po loňské krizi na trhu s nestandardními hypotékami. Největší poklesy zaznamenal západ Floridy, zejména města jako Punta Gorda nebo Fort Meyers, kde se snížily ceny nemovitostí až o 50 procent. V hlavním městě Miami je pokles cen oproti těmto místům relativně mírný.

Největší zájem o koupi realit na Floridě mají podle prodejců zájemci z kontinentální Evropy, Kanady a Skandinávie. Neklesá však ani zájem tradičních kupců z Jižní Ameriky, především z Venezuely.

Podle Vaniho Ungapena z Floridského sdružení realitních kanceláří se po nových domech v různých okresech Floridy ohlížejí i Britové, kteří bývali tradičně usazeni kolem města Orlando v okrese Orange County. "Většina z nich si kupuje hodně luxusní domy. Většinou mají zájem o velký dům s bazénem - což v Londýně nekoupíte," říká Ungapen.

Italy, Francouze a Němce prý nejvíce lákají lokality kolem jižní části přímořského letoviska Miami Beach, Rusové se prý kumulují v severněji položeném letovisku Sunny Isles Beach a Venezuelané skupují domy ve městě Doral.

Pro Čechy však Amerika již tak atraktivní není. "USA určitě není pro Čechy tradiční zemí pro investice do nemovitostí a v budoucnu asi ani nebude," řekl ČTK realitní odborník René Hradecký ze společnosti Bonafide Communications. Tuzemci se podle něj při nákupu nemovitostí v zahraničí orientují tradičně na Španělsko, Chorvatsko nebo Itálii. Největší zájem je však nyní o domy a byty v Bulharsku.

Realitní agentka Brigitte Benichayová z Miami říká, že v poslední době přichází do kontaktu s mnoha francouzskými podnikateli, kteří se chtějí připojit ke zhruba třicetitisícové francouzské komunitě v Miami a plánují zde podnikat. "Díky silnému euru většinou platí hotově," říká.

Frank Nero z miamské developerské agentury Beacon Council říká, že počet projektů, na kterém se podílejí zahraniční podnikatelé, se v oblasti za poslední roky zdvojnásobil. Tyto společnosti na Floridu lákají své zaměstnance, kteří mají zájem o koupi místní nemovitosti. "Ekonomický trh se zde velmi diverzifikoval. Už nejsme závislí jen na jednom odvětví jako je turismus, nebo na jedné oblasti, jakou je Latinská Amerika," uzavírá Nero.

Zdroj: Zpráva ČTK 20.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*