Proč denní světlo? Kolik světla je dost?
Jak správně navrhnout denní osvětlení a zabránit oslnění?
Více světla |
Lepší rozložení světla Dále je zřejmé, že střešní okna zajišťují vyšší jas stěn než okna ve vikýři a fasádní okna, což vede k jemnějšímu přechodu mezi vysokým jasem okenní výplně a sousední zdí a snižuje tak riziko oslnění. |
|
„Nová generace střešních oken přináší až o 18 % větší prosklenou plochu.”
Pravidlo 1/10 nestačí!
Často se při řešení kvantity denního osvětlení uchylujeme k zjednodušujícímu pravidlu 1/10 prosklenné plochy vůči ploše místnosti. Je třeba si uvědomit, že fasádní okno jako jediný zdroj denního světla nesplní požadavek normy u hlubších nebo širších podkrovních pokojů. Takovéto místnosti je třeba doplnit o střešní okno, abychom naplnili požadavek ČSN 73 0580-2 Denní osvětlení obytných budov na dostatečné denní osvětlení a jeho rovnoměrnost v posuzované místnosti. Při použití trojskel obzvláště u rekosntrukcí nesmíme zapomínat na nižší propustnost světla a navrhnout větší prosklenou plochu.
Studie Posouzení denního osvětlení místnosti
Souhrnná příručka o denním světle, navrhování a legislativních požadavcích z pohledu střešních oken
podle podkladů společnosti VELUX
www.velux.cz
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!