Dům stojí v horní části rozlehlého pozemku, shlíží na téměř 5000 m2 velkou svažitou zahradu se sadem, malým potokem a hájkem. Dřevěná nosná konstrukce domu zůstala na několika místech odhalená. Řada nosných sloupů spolu s dřevěným trámem nás vizuálně vedou od vstupní haly až k obytné části s jídelnou a kuchyní, kde je pohledová osa zakončena francouzským oknem a výhledem do zahrady.
Otevřený a převýšený prostor spolu s centrálním prvkem krbu propojuje obytnou část v přízemí s klidovou částí v prvním patře. Centrální prvek tvoří vertikální komunikační osu domu, která zůstává stále otevřená. Strop nad galerií kopíruje šikminu střechy a odkrývá pohled na neopracované dřevěné trámy tvořící střešní konstrukci. Strop v ložnicích zůstal rovný a v kontrastu ke galerii nabízí klidnější geometrii.
Prostorové uspořádání domu je otevřené a dostatečně flexibilní tak, aby bylo schopné se adaptovat na aktuální potřeby rodiny, které se v čase mění. Pracovna v přízemí, hostinský pokoj v patře, útulná nika v prostoru schodiště a otevřená galerie nabízejí dostatek místa.
Jako hlavní materiál použitý na konstrukci nízkoenergetického domu bylo zvoleno dřevo. Krbový komín byl postaven z tvárnic, které akumulují a předávají teplo. Krb se tak stal primárním topením domu, ale kromě toho je tu také tepelné čerpadlo.
Autorská zpráva
Foto: Skarka Studios
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!