Dřevěný dům

Plánování a stavba dřevěného domu začaly již před pár lety, práce však byly zastaveny kvůli nečekané životní situaci investora. Téměř o deset let později, a stále v nedokončeném stavu, byl dům nakonec odkoupen a dostavěn novými majiteli. I přes všechny komplikace příběh dřevěného domu nakonec dostal svůj šťastný konec.
Dům stojí v horní části rozlehlého pozemku, shlíží na téměř 5000 m2 velkou svažitou zahradu se sadem, malým potokem a hájkem. Dřevěná nosná konstrukce domu zůstala na několika místech odhalená. Řada nosných sloupů spolu s dřevěným trámem nás vizuálně vedou od vstupní haly až k obytné části s jídelnou a kuchyní, kde je pohledová osa zakončena francouzským oknem a výhledem do zahrady.

Otevřený a převýšený prostor spolu s centrálním prvkem krbu propojuje obytnou část v přízemí s klidovou částí v prvním patře. Centrální prvek tvoří vertikální komunikační osu domu, která zůstává stále otevřená. Strop nad galerií kopíruje šikminu střechy a odkrývá pohled na neopracované dřevěné trámy tvořící střešní konstrukci. Strop v ložnicích zůstal rovný a v kontrastu ke galerii nabízí klidnější geometrii. 
Prostorové uspořádání domu je otevřené a dostatečně flexibilní tak, aby bylo schopné se adaptovat na aktuální potřeby rodiny, které se v čase mění. Pracovna v přízemí, hostinský pokoj v patře, útulná nika v prostoru schodiště a otevřená galerie nabízejí dostatek místa.

Jako hlavní materiál použitý na konstrukci nízkoenergetického domu bylo zvoleno dřevo. Krbový komín byl postaven z tvárnic, které akumulují a předávají teplo. Krb se tak stal primárním topením domu, ale kromě toho je tu také tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva
Foto: Skarka Studios


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*