Dům jako parník nebo stavebnice

Peníze získané z letošního ročníku Akce cihla jsou určeny na vybudování nového pracovního centra pro lidi s handicapem v Davli u Prahy.





Výjimečné dílo moderní architektury by mělo vzniknout v Davli u Prahy. Občanské sdružení Portus Praha, provozující dobročinnou sbírku Akce cihla zde hodlá vybudovat novou chráněnou dílnu, v níž najdou pracovní uplatnění především lidé se zdravotním handicapem. Celý projekt je pojat jako efektivní a úsporná modulární stavba a současně jako poutač hlavního produktu, který se zde bude vyrábět – nakládaných pochutin známých jako Dobroty s příběhem.

Stavba chráněné dílny vznikne u hlavního tahu Praha – Slapy, což je, především v teplých měsících, oblíbená turistická lokalita. Dům je koncipován jako užitková modulární architektura vycházející z konceptu dětské stavebnice, který jednak znamená zjednodušení dispozice budovy a tím i snížení stavebních nákladů využitím prefabrikovaných dílů a jednak poukazuje na stavebnici jako základní učební pomůcku. Tím vyjadřuje myšlenku projektu: reintegraci handicapovaných spoluobčanů a příležitost pro jejich pracovní a společenské uplatnění.



Mluvíme – li o stavbě chráněné dílny v Davli, máme nevšední příležitost mluvit o architektuře – svobodné architektuře, jejíž idea vyrostla z chvályhodného záměru nikoli jako studený sebestředný pomník, ale jako přívětivá součást života města, hračka probouzející smysly, atrakce pro malé i velké. V každém případě architektura pravdivá, odrážející poslání a funkci stavby i navenek.“ Ing. Arch. Tomáš Hradečný


Společnost MMM architekti byla s touto studií oceněna v soutěži YOUNG ARCHITECT AWARD, určenou mladým architektům.
Zdůvodnění poroty: „Více než výjimečnost nebo sofistikovanost architektonického řešení, které je velmi jednoduché a pragmatické, porota ocenila “genderový” přístup k řešení architektury pro klienta – občanské sdružení a jeho “chráněnou dílnu”. Architektura, která chce vyprávět a komunikovat řečí “svých chráněnců”, architektura, která nemanifestuje svoje tvůrce, ale uživatele.“



Parník na Vltavě
„Protože celý projekt chráněné dílny s potravinářskou výrobou postavený na konceptu sociálního podnikání je v celé ČR unikátní, chtěli jsme, aby i objekt, ve kterém se bude dílna nacházet, byl originální a jedinečný. Objekt by měl, kromě praktických požadavků a hygienických norem, splňovat také kritéria kladené na architekturu jako svébytnou uměleckou disciplínu. Tzn. aby vyjadřovala svůj postoj, názor a podpořila účel a poslání samotného projektu. Návrh, který jsme nakonec vybrali, není úplně tradiční stavbou, ale plně vyhovuje našemu záměru vystavět na pozemku reprezentativní dominantu, která by zaujala jak odborníky, tak laickou veřejnost.“ Tomáš Masopust, ředitel organizace



Dům svým tvarem bude připomínat i parník s komínem a kapitánským můstkem, což je odkaz na umístění stavební parcely nedaleko Vltavy. Dominantu stavby tvoří dvě věže, jedna – kapitánský můstek – vysoká14 m na severním konci stavby a druhá jednopodlažní, tvořící komín parníku o výšce 10,5 m. Věže slouží zároveň jako komunikační jádra s výtahy a schodišti. Sám dům bude dvoupodlažní o výšce sedm metrů. Dílna bude postavena z levných a dostupných přírodních materiálů s využitím základního stavebního elementu krychle o velikosti hrany 3,5 metru. V interiéru budou místnosti členěny podle modulového systému, takže bude možná vysoká variabilita vnitřních prostor. Na viditelné fasádě z hlavní komunikace budou do fasádních desek nebo posuvných okenic vyřezána písmena skládající nápis Dobroty s příběhem, který bude fungovat i jako poutač dobročinného projektu.

Pro každého něco
Dům bude sloužit jako chráněná dílna na výrobu nakládaných sýrů a utopenců. V této dílně bude lidem s těžkým postižením nabídnuta možnost využívat podporu asistentů tak, aby mohli v co největší možné míře rozvíjet své schopnosti a dovednosti. Bude zde také školící místnost, kde se budou pořádat vzdělávací a osvětové akce týkající se poskytování sociálních služeb a či proti předsudkové výchovy.
Dům bude ovšem otevřen i veřejnosti, neboť zde vznikne i rychlé občerstvení s prodejnou výrobků. Kromě zmíněných nakládaných sýrů a utopenců se značkou Dobroty s příběhem, zde bude k dostání i domácí zmrzlina, nápoje a menší teplá jídla. Dobroty s příběhem budou výletníci moci konzumovat přímo na místě, nebo si budou moci zakoupit dárková balení. Pro děti bude postaveno malé hřiště.

Těžká cesta k realizaci
Pokud chcete vzniku tohoto projektu pomoci a uspíšit vznik této zajímavé stavby v blízkosti Prahy, máte příležitost. Ačkoliv je celý projekt navržen jako maximálně úsporná stavba, jedná se dosud o největší akci, kterou občanské sdružení Portus Praha financuje. Deset miliónů korun, které bude výstavba nové chráněné dílny stát, se sdružení pokouší získat zejména od sponzorů, a to ať již od jednotlivců, tak i od firemních dárců. Organizátoři projektu doufali, že by prostředky na stavbu mohli získat z fondů EU, bohužel to v současné chvíli vypadá, že peníze z evropských fondů rozdělované v rámci regionálního operačního programu, nebudou tento rok rozvoj služeb neziskových organizací podporovat..Pár dřevěných kostek s nápisem Dobroty s příběhem čili Parník na břehu Vltavy se tak bude muset spolehnout nejspíš jen na štědrost svých sponzorů a dobrodinců.
Více informací naleznete na www.AKCECIHLA.cz
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*