Dům Procházkova 3 od architekta Pleskota získal cenu za nejlepší architektonickou realizaci

V soutěži Stavba roku 2013 získal projekt bytového domu od společnosti Crescon v Procházkově ulici č. 3 v pražském Podolí cenu mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha za nejlepší architektonickou realizaci. Nevšední městská vila citlivě zasazená do stávající zástavby nenarušuje konzervativní okolní prostředí a dokonale respektuje urbanistický koncept ulice. Projekt tohoto domu vypracoval uznávaný architekt Josef Pleskot, který má za sebou mnoho významných a nepřehlédnutelných staveb.


Nominaci do soutěže Stavba roku a Cenu za nejlepší architektonickou realizaci festivalu Architecture Week projekt získal za vytvoření ojediněle velkorysé obytné stavby se zřetelem k citlivému vstupu mezi tradiční městské vily. „S AP-atelierem a prací pana architekta  Pleskota jsme se měli možnost seznámit již na projektu Vápencová, který má podobu originálního vertikálního dvojdomu s visutými terasami. Jméno Josefa Pleskota je v současné době nejen pro nás zárukou zajímavého architektonického řešení a ekvivalentem nejvyšší možné kvality. A protože jsme projektem Procházkova 3 chtěli zrealizovat další unikátní solitér, který přitom nebude narušovat okolní zástavbu, s důvěrou jsme znovu oslovili AP-atelier. Velmi nás těší, že získaná cena potvrdila očekávané,“ říká ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.

Moderní vila ve staré zástavbě
Původní zástavbu svahu nad Podolskou vodárnou tvoří rodinné domy, činžovní vily a malé obytné bloky, které mají jednotnou dobu vzniku a podobné architektonické tvarosloví. Domy si udržují již téměř 70 let tradiční uskupení vytvářející klidné obytné prostředí. Charakteristickým rysem tohoto místa jsou oblé až půlkruhové arkýře nebo balkony. „Zaoblené tvary vstupních nároží vily odkazují na oblé formy sousedních domů a udržují s nimi úzkou formální spojitost. Těsná sounáležitost je zachována také díky respektování členění fasád pomocí jednotlivých okenních otvorů,“ popisuje architekt Pleskot. Nový dům do konzervativní zástavby vhodně zapadá a ani v nejmenším nenarušuje okolí. A přesto je na první pohled patrné, že se nejedná o běžný bytový dům. „Budova je svou konstrukcí, použitými materiály a hlavně složitostí některých detailů velmi atypickou stavbou. Vila má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, kde díky ustupujícímu poslednímu patru dosahuje klasické gradace stavební hmoty,“ dodává Josef Pleskot.

Osobitý vzhled a netradiční dispozice
Dům je založen na železobetonové konstrukci. Jeho fasády tvoří částečně pohledový beton s obtiskem klasických prken v kombinaci s dřevěným obkladem. Kombinace dřeva a betonu je použita i uvnitř domu. Velká okna mají zasklení se zvětšenou reflexí, aby jemně zrcadlila své okolí.
Podzemní podlaží je určeno zejména pro relaxaci, je zde umístěna sauna, vířivka a posilovna. Přízemí domu je koncipováno jako otevřený společenský prostor, v němž je oddělena pouze pracovna a toaleta. V dalším podlaží jsou rozmístěny obytné místnosti. Zajímavě řešená je galerie, která slouží jako knihovna. Nejvyšší podlaží zaujímá jednu velkou místnost, k níž patří ložnice s krbem, na níž navazuje prostorná koupelna. Z ložnice je výstup na částečně krytou terasu s krásným výhledem. U domu jsou situována tři parkovací stání v garáži a jedno kryté přístřeškem před garáží.
„Nedílnou součástí domu je menší zahrada, pojatá jako dokonale obytný prostor. Rozšiřuje tak plochu společenského přízemí. Skládá se ze stříhaných trávníků a palubových či betonových pobytových ploch. Zahradu vertikálně formují dva vysoké solitérní stromy a omezují ji geometricky stříhané křoviny,“ doplňuje Josef Pleskot, který není jen autorem architektonického exteriérového řešení, ale postará se i o designové vybavení interiérů.

Lokalita pražského Podolí, kde je dům umístěn, nabízí mnoho míst vhodných pro klidný odpočinek i aktivní sport a zajišťuje veškerou občanskou vybavenost. Spojení do centra města je pohodlné s možností využití nedalekého metra či tramvajových linek.
tisková zpráva



 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*