Po druhé světové válce proběhly úpravy dispozic, z původních interiérů se dochovalo jen málo. Dům sloužil odborům. Kolem roku 2010 ho koupili současní majitelé a započali s postupnou rekonstrukcí.
Přístavba dvorní části, obsahující vstup, schodiště a zázemí sálu na místě původních podružných objektů ve dvoře, byla postavena roku 2014 dle návrhu Aset Studio. My jsme se kolem Domu u parku pracovně pohybovali od roku 2012. Nejprve jsme zkoušeli dočasné intervence a drobné úpravy interiéru, více jsme se pak domu věnovali v letech 2015-17, kdy proběhla rekonstrukce historických fasád a interiéru. Z původních prvků se podařilo zachovat a zrekonstruovat vstupní dveře a opuková schodiště včetně litinového zábradlí. V některých částech původní litá terrazza, dále také štukovou výzdobu fasád a sálu, železobetonovou konstrukci pod sálem a břidlicovou střechu včetně vikýřků. Nové materiály navazují na původní, nebo původní materiály ukazujeme jinak: bílá litá terrazza (již bez historizujícího rámování), motiv vkládání mosazi (dilatace) jsme se snažili zvýraznit – například vložený detail mosazného lístku u vstupu, pásky pokračující na stěnách v přísálí… Původní trámy na bočním traktu jsme využili k vytvoření pohledového dřevobetonového stropu. Podhled v chodbě byl vytvořen z židlí thonet typ 14 na dubových parketách. Ocelová okna v přízemí (tam kde byla výroba) jsou nyní až k podlaze, což dělá vnitřní prostor slavnostnější.
Autorská zpráva
Foto: Tomáš Loutocký
Foto: Tomáš Loutocký
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,