Dům ve vinohradu

Obec na hranicích s Rakouskem, kterou dějiny neměly v přízni a která prošla částečnou asanací. V centru vesnice se momentálně nachází prázdno – vinohrady a zahrady. Uprostřed prázdna stojí kostel a vedle kostela stál malý jakoby šumperáček. Jeho dostavbu a kultivaci jsme dostali úkolem.
Původní objekt měl čtvercový půdorys, v přístavbě jsme ho zopakovali. Okna dělí fasádu na třetiny. Původní dům se díval pouze jedním směrem, my jsme probourali otvory do všech stran a otevřeli tak další výhledy. Díky tomu slunce do domu svítí celý den a fasády dostaly žádanou symetrii.
Inspirovali jsme se italskými vinařskými domy. Dům se s kostelem nemůže měřit velikostí, ale může se pokusit být mu důstojným partnerem. Obýván bude především v létě, takže zásadní pro nás bylo jeho maximální propojení s exteriérem. Kuchyň v přízemí se díky velkým dveřím po všech stranách může stát zahradní kuchyní. Pokoje v patře mají přístup na velkou terasu se skvělým výhledem na celý vinohrad. Výrobní část má vlastní vstup, přičemž je z kuchyně přímý přístup do vinného sklepa.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Jan Veisser, Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*