ČT dokumentem Důmění připomene sté výročí Domu umění v Brně
Vysílá ČT2 v sobotu 27. 3. 2010, 22:30 hod
Brno 24. března (ČTK) - Česká televize připomene sté výročí vzniku hlavní budovy Domu umění města Brna na Malinovského náměstí. V sobotu odvysílá v premiéře dokumentární snímek Důmění. Diváka provede historií domu od roku 1910 a nákladnou rekonstrukcí za 60 milionů korun v posledních dvou letech. Padesátiminutový snímek se ale prolíná i se zamyšlením lidí z oboru, zda umění a galerie ještě stále přitahují běžnou laickou veřejnost, řekl dnes ČTK režisér a kameraman snímku Jiří Strnad.
"Je to taková hra mezi přestavbou, renovací a zároveň smyslem toho, jestli umění a galerie opravdu ještě pořád přitahuje tolik lidí, jako třeba v 60. letech," uvedl režisér. "Je to i debata o galeriích a umění, které by se mělo postupně z galerií přesouvat do veřejného prostoru," podotkl.
Dům umění na Malinovského náměstí postavili v roce 1910 ve stylu vídeňské secese a původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící komunitě sloužil jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu brněnského funkcionalismu. Právě návrat k podobě, kterou domu vtiskl Fuchs, byl jedním z cílů rekonstrukce. Za normalizace sídlilo v budově divadlo Na provázku, dnešní Husa na provázku.
Ve snímku se tak objeví i několik archivních záběrů, byť se jich podle Strnada příliš nedochovalo. Pár jich je z 50. a 60. let, kdy byl ředitelem Domu umění básník a překladatel Adolf Kroupa. Další archivní záběry pocházejí od lidí spojených s objektem. Příkladem je malíř a hudebník Vladimír Kokolia či právě divadlo Husa na provázku.
Asi sedmiminutovou pasáž týkající se právě působení tohoto divadla v budově považuje režisér ve snímku za zásadní. Současné záběry s režisérem Petrem Oslzlým se prolínají s archivními záběry herce Miroslava Donutila z listopadu 1989 a z doby, kdy se v Brně formovalo Občanské fórum.
Ve snímku ale vystupuje například i architekt rekonstrukce Petr Hrůša, režisér Vladimír Morávek i poslední tři ředitelé, kteří v čele celé instituce stáli, včetně toho současného Rostislava Koryčánka. Důležitou součástí je zvukově-hudební složka, kterou z velké části tvoří pouze autentické zvuky natočené při provozu domu.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…