Fotogalerie ke článku (1)
Rekonstrukce Domu umění města Brna - autor: Petr Hrůša
ČT dokumentem Důmění připomene sté výročí Domu umění v Brně
Vysílá ČT2 v sobotu 27. 3. 2010, 22:30 hod
Brno 24. března (ČTK) - Česká televize připomene sté výročí vzniku hlavní budovy Domu umění města Brna na Malinovského náměstí. V sobotu odvysílá v premiéře dokumentární snímek Důmění. Diváka provede historií domu od roku 1910 a nákladnou rekonstrukcí za 60 milionů korun v posledních dvou letech. Padesátiminutový snímek se ale prolíná i se zamyšlením lidí z oboru, zda umění a galerie ještě stále přitahují běžnou laickou veřejnost, řekl dnes ČTK režisér a kameraman snímku Jiří Strnad.
"Je to taková hra mezi přestavbou, renovací a zároveň smyslem toho, jestli umění a galerie opravdu ještě pořád přitahuje tolik lidí, jako třeba v 60. letech," uvedl režisér. "Je to i debata o galeriích a umění, které by se mělo postupně z galerií přesouvat do veřejného prostoru," podotkl.
Dům umění na Malinovského náměstí postavili v roce 1910 ve stylu vídeňské secese a původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící komunitě sloužil jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu brněnského funkcionalismu. Právě návrat k podobě, kterou domu vtiskl Fuchs, byl jedním z cílů rekonstrukce. Za normalizace sídlilo v budově divadlo Na provázku, dnešní Husa na provázku.
Ve snímku se tak objeví i několik archivních záběrů, byť se jich podle Strnada příliš nedochovalo. Pár jich je z 50. a 60. let, kdy byl ředitelem Domu umění básník a překladatel Adolf Kroupa. Další archivní záběry pocházejí od lidí spojených s objektem. Příkladem je malíř a hudebník Vladimír Kokolia či právě divadlo Husa na provázku.
Asi sedmiminutovou pasáž týkající se právě působení tohoto divadla v budově považuje režisér ve snímku za zásadní. Současné záběry s režisérem Petrem Oslzlým se prolínají s archivními záběry herce Miroslava Donutila z listopadu 1989 a z doby, kdy se v Brně formovalo Občanské fórum.
Ve snímku ale vystupuje například i architekt rekonstrukce Petr Hrůša, režisér Vladimír Morávek i poslední tři ředitelé, kteří v čele celé instituce stáli, včetně toho současného Rostislava Koryčánka. Důležitou součástí je zvukově-hudební složka, kterou z velké části tvoří pouze autentické zvuky natočené při provozu domu.
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...
Třeba místo madla stačí ta síť. Madlo může být jen jednostranné. V každé případě je dobře, že ta síť je…
Jo díky, vyzkouším to.
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…