Do finále soutěže začínajících architektů postoupilo 27 projektů

Praha 31. srpna (ČTK) – Do finále letošního ročníku soutěže mladých architektů nakonec postoupilo 27 projektů. Kromě prací absolventů tuzemských univerzit do užšího výběru postoupily i projekty belgických a slovinských architektů. O vítězích 3. ročníku Young Architect Award rozhodne odborná porota 22. září. ČTK o tom za pořadatele informoval Aleš Povr.Do letošního ročníku architektonického klání se přihlásilo 128 projektů, jejichž autoři pocházeli z celkem 14 zemí světa. Své návrhy zaslaly například ateliéry z Mexika, Španělska, Turecka či Francie.

Pořadatelé soutěže se letos zaměřil na problematiku současné urbanizace. V projektech ateliéry zpracovávaly návrhy, jak propojit veřejný prostor se stávající městskou zástavbou, přírodními prvky nebo s úplně novými budovami. "K termínu uzávěrky, která byla 7. července, jsme v rámci třetího ročníku soutěže obdrželi zhruba stejný počet přihlášek jako loni. Což nás velmi těší, protože letos poprvé soutěžící museli dodržet určité zadání a nepředkládali jen libovolná témata," uvedl porotce Petr Hrůša.

Odborná porota, složená z profesionálních architektů a odborníků, do finále vybrala návrhy nejen jednotlivých architektů, ale i skupinové práce. Jeden z finálových projektů nabízí například řešení veřejného prostoru na australském pobřeží, jiné návrhy představují v nové podobě Rohanský ostrov či centrum Chuchle. "Město je trochu jako divadlo, vytváří kulisy, ve kterých se odehrává děj. Domy a prostor mezi nimi by měly vytvářet scénu tak, aby se v tomto místě dobře žilo," dodal k tématu další člen poroty, architekt Jakub Cigler.

Nejpočetnější zastoupení v klání začínajících architektů má pražské České vysoké učení technické, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Vysoké učení technické v Brně, brněnská Mendelova univerzita, zastoupena byla také Technická univerzita v Liberci a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Absolventi těchto škol do soutěže poslali celkem 108 projektů. Všechny došlé návrhy mohou navíc do 15. září na stránkách soutěže zájemci zhlédnout a ohodnotit, a vybrat tak vítěze veřejného hlasování.

Soutěž byla vyhlášena v následujících kategoriích – Ideové studie a školní práce a Projekty a realizace. Obě kategorie pak mají shodná témata: Centrum a okraje/Město a voda. Vítězové budou vyhlášeni 22. září v rámci veletrhu For Arch 2011.Do prestižní soutěže mladých architektů se přihlásilo 128 projektů ze 14 zemí

(V Praze 30. 8. 2011, tisková zpráva ABF)
V unikátní soutěžní přehlídce mladých architektů Young Architect Award bude letos o prvenství soupeřit celkem 128 soutěžních prací. K termínu uzávěrky 7. července se do soutěže přihlásili absolventi vysokých škol a začínající architekti z Čech, ale své zastoupení zde mají také architektonické ateliéry z Mexika, Španělska, Turecka a dalších zemí. Talentovaní mladí architekti z celého světa v soutěži navrhovali, jak nejlépe řešit aktuální problematiku veřejného prostoru měst a obcí.

Třetí ročník soutěžní přehlídky Young Architect Award v červenci uzavřel možnost přihlašování pro zájemce, celkem bylo přihlášeno 128 prací. „Na rozdíl od předchozího roku, kdy mohli architekti posílat své práce na libovolné téma, nyní bylo zadání přesně stanoveno. I přes toto značné zpřísnění pravidel měl o soutěž zájem stejný počet zájemců jako vloni, což je velice potěšující,“ hodnotí současný ročník člen poroty Petr Hrůša z Ateliéru Brno.

Letošní ročník soutěžní přehlídky se zaměřuje na veřejný prostor a propojení stávající městské zástavby s přírodními prvky jako je řeka, náplavky, jezero a přehrada či s úplně novou výstavbou. „Město je tak trochu jako divadlo, vytváří kulisy, ve kterých probíhají nějaké děje. Domy a prostor mezi nimi by měly mít schopnost vytvářet scénu tak, aby se v té či oné lokalitě opravdu žilo. Budovy a veřejné prostory musí společně vytvářet místo pro spokojený život,“ vysvětluje význam tématu letošního ročníku Young Architect Award Jakub Cigler z architektonického ateliéru Cigler/Marani Architects, člen poroty soutěže. K tématu soutěže, veřejnému prostoru, má Cigler blízko, neboť aktuálně stojí například za návrhem nové podoby Václavského náměstí v Praze.

Mezi soutěžními pracemi je celkem 20 návrhů od začínajících architektů z evropských zemí, ale také z Mexika. „Soutěže se účastní talentovaní absolventi a studenti ze všech českých škol architektury, avšak své zastoupení zde má i zahraničí. Těší nás tento zájem, který dává soutěži mezinárodní rozměr,“ doplňuje Petr Hrůša. Nejvíce soutěžních prací (celkem 108) přišlo od absolventů ČVUT v Praze, Vysoké školy uměleckoprůmyslové, dále brněnského VUT a Mendelovy univerzity, ostravské VŠB-TU a zastoupena byla také Technická univerzita v Liberci.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 22. září v rámci galavečeru k veletrhu FOR ARCH 2011.
Kromě odborníků může návrhy ocenit také široká veřejnost v hlasování, které je dostupné na webu soutěže www.yaa.cz od 19. 8. do 15. 9. 2011.


HARMONOGRAM SOUTĚŽE:
25. 8. – 26. 8. 2011 Jednání odborné poroty
29. 8. 2011 Vyhlášení nominací
22. 9. 2011 Slavnostní vyhlášení výsledků
Následuje putovní výstava soutěžních prací na vybraných vysokých školách a jiných akcích v Praze, Brně, Liberci a Ostravě.

SPOLUPRACUJÍCÍ ŠKOLY
FA a FSv ČVUT v Praze, FUA TU v Liberci, FA VUT v Brně, FAST VŠB-TU Ostrava, FA STU Bratislava

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*