Domov, který by byl pýchou aneb Bydlení baťovsky i nebaťovsky

(ČTK) – Interiérové celky z období první republiky a historii bytové výstavby ve Zlíně představuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava nazvaná Domov, který by byl pýchou aneb Bydlení baťovsky i nebaťovsky potrvá do 6. ledna příštího roku, sdělila ČTK Alena Babicová, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.

Návštěvníci mohou vidět čtyři interiérové celky, například ložnici, kterou dostala jako svatební dar Marie Novosadová, dcera majitele oděvní firmy Novosad. Také kuchyňskou linku, kterou používal architekt Vladimír Karfík, obývací pokoj ve stylu vídeňského baroka či vybavení koupelny.

Panelová část výstavy přibližuje aktivity firmy Baťa v oblasti bydlení a chronologicky představuje historii bytové výstavby. Údaje doplňují citace z dobové literatury a tisku a fotografie.

„Červená a zelená, domky, tovární budovy, trávníky a stromy. Zlín je výjimečným městem, protože byl takřka celý vytvořen podle představ Tomáše Bati a jeho nástupce Jana Antonína Bati o dokonalém spojení pracovního a soukromého života. Ve Zlíně působila řada významných architektů. Tomáš Baťa se již v souvislosti se stavbou své vily obrátil na profesora Jana Kotěru. Jeho spolupráce na nové podobě Zlína trvala do poloviny 20. let 20. století a navázal na ni velmi úspěšně Kotěrův žák František Lydie Gahura,“
uvedla kurátorka výstavy Hana Kuslová.

Ve Zlíně zanechali své stopy i architekti Vladimír Karfík, Miroslav Lorenc, Miroslav Drofa či Jiří Voženílek. „Řadu budoucích architektů a stavitelů si firma vychovala ve svém stavebním oddělení,“ uvedla Kuslová.

Ve městě je několik čtvrtí s baťovskými domky. Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny. Ve zlínských částech Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy či Díly tak postupně vyrostlo přes dva tisíce staveb, které dodnes dávají Zlínu charakteristický ráz. První domky měly mansardovou, další už rovnou střechu.

Doplněno Stavbaweb:
Výstava byla zahájena vernisáží ve čtvrtek 25. října a je možné ji navštívit v kulturně vzdělávacím centru 14″15 BAŤŮV INSTITUT do 6. ledna 2019
https://www.14-15.cz/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*