Dostavba knihovny k rodinnému domu

Návrh řeší potřebu umístění rozsáhlé soukromé knihovny v návaznosti na stávající rodinný dům. Předložené řešení doplňuje stávající stavební strukturu o hranol přisazený k jižní fasádě rodinného domu. Nástup do objektu je zřízen v návaznosti na stávající obytný prostor ve 2. nadzemním podlaží. Odtud je dostupný ochoz zpřístupňující horní část knihovny a také jednoramenné schodiště vedoucí do spodní části knihovny. Přízemí objektu je celou západní fasádou otevřeno do plochy zahrady, horní část stavby je prosvětlena a provětrána průběžným světlíkem umístěným rovnoběžně s východní fasádou domu. Odkryté části povrchu stěn a stropu, podlaha objektu i vestavěná ocelová konstrukce ochozu a schodiště jsou navrženy v bílé barvě stejně jako materiál knihovny. Jedinou výraznou složkou jsou prostor formující barevné hřbety knih a dubový pracovní stůl se zavěšeným světlem, umístěný v těžišti objektu. Pro vnější plášť objektu je navržen vertikální obklad smrkovými lamelami s povrchovou úpravou černým nátěrem.

Místo: Zlín-Kostelec
Investor: soukromá osoba
Architekt: Chládek architekti / Pavel Chládek
Projekt: 1/2013 – 7/2014
Realizace: 9/2014 – 4/2015
Zastavěná plocha: 32 m2
Užitná plocha: 39,7 m2
Obestavěný prostor: 256 m3
Foto: Pagáč Photoproduction

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2016, str. 46-49

 

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Knihovna je nádherná. Zajímalo by mě, která firma vyrobila regály. Můžete mi odpověď? Děkuji.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Splněný sen zuřivého čtenáře. Taková knihovna by se mi taky líbila. Všechny knihy na jednom místě a při vybírání jsou všechny vidět.
  Jen bych tam místo stolu se židlemi dala gauč. Nebo alespoň rozlehlé křeslo s podnožkou. Prostě pohodlíčko pro čtení 🙂 . Takhle to je spíš studovna a číst u stolu příliš připomíná nepohodlí ve škole nebo ve veřejných čítárnách.

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Bravo!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*