Dynamická izolace podkrovních bytů: DuPont™ Energain® zajišťuje v horkých letních dnech příjemný chládek.
Za horkých letních dnů lidé v podkrovních bytech (loftech) často velmi trpí. Za pomoci simulací a praktických zkoušek bylo zjištěno, při použití dynamické izolace, tj. kombinace tradičních izolačních materiálů a tepelně akumulačního materiálu DuPont™ Energain®, se dá teplotní komfort v místnosti zlepšit až o 7 °C.
Střecha domu má chránit nejen před zimou, větrem a deštěm, ale také před přílišným horkem. Pokud je nedostatečně izolovaná, může být zdrojem tepelných ztrát nebo přehřívání budovy.
V horkých letních dnech dosahuje venkovní teplota na střeše až 85 °C 1 a většina tepla se zachytí ve střešních taškách. Část tepla však může touto vrstvou proniknout a podle druhu a tloušťky izolace více či méně ohřát půdní prostor.
(Pozn.: 1 K. Liersch: Větrané střešní a obvodové konstrukce, svazek 3 – Střechy, stavební fyzikální základy vlivu teploty a vlhkosti prostředí)
Součinitel prostupu tepla U
se u střešních konstrukcí standardních pasivních domů pohybuje od 0,2 do 0,1 W/m2K, což vyžaduje izolační vrstvu o tloušťce minimálně 200 mm podle použitého izolačního materiálu. Jak je patrné z grafu 1, má zvolený druh izolace významný vliv na teplotu v podkrovních místnostech.
Ale i při použití vynikajících izolačních materiálů může teplota v loftech značně překračovat únosnou míru. Řešením této situace je vytvoření tzv. dynamického izolačního systému kombinací tradičních izolačních materiálů, např. skelné vaty, a tepelně akumulačního panelu DuPontTM Energain®, který teplotu v loftech v letních měsících výrazně sníží (viz graf 1). Podle simulací se při použití izolace ze skelné vaty s tepelnou vodivostí 40 mW/m.K spolu s technologií DuPontTM Energain® dosáhne snížení výkyvů teploty o 5,5 až 8 °C oproti použití pouze skelné vaty stejné tloušťky.
DuPontTM Energain® je inovační tepelně akumulační materiál, založený na patentované technologii společnosti DuPont. Porovnáme-li jej s běžnými tepelně izolačními materiály, pak panel DuPontTM Energain® o tloušťce 5 mm má stejný účinek jako 30–40 mm betonu. DuPontTM Energain® se dodává ve formě předem nařezaných a hliníkovou páskou olemovaných panelů o rozměrech 1 m x 1,2 m x 5,26 mm (tl.), je velmi lehký a snadno se instaluje. Připevňuje se na vnitřní stranu stěn a stropů.
Společnost DuPont provedla ve spolupráci s francouzskou energetickou společností EDF praktický experiment – po dobu 8–9 měsíců sledovala vývoj teplot v podkrovním bytě v podmínkách mírného klimatického pásma (v oblasti Paříže) s cílem prokázat účinnost svého produktu. Experiment prokázal nejen vysokou funkčnost a účinnost materiálu DuPontTM Energain®, ale i přesnost simulačního programu.
Jak ověřit vhodnost materiálu na bázi fázové přeměny pro tepelně izolační účely
Divize DuPont Building Innovations vyvinula ve spolupráci s britským softwarovým výrobcem EDSL Tas nástroj pro ověření dynamických vlastností tepelně akumulačního materiálu DuPontTM Energain®.
Program s názvem Energain® Thermal Mass Builder umožňuje simulaci celé budovy nebo některé její části s použitím a bez použití materiálu DuPontTM Energain® a provádí srovnání účinnosti jednotlivých variant v průběhu jednoho roku nebo jiného časového úseku pro dané geografické a klimatické podmínky.
Ukázku programu Energain® Thermal Mass Builder si můžete zdarma stáhnout na http://www.edsl.net nebo http://www.energain.co.uk. Uživatelé softwaru Tas si budou moci nový modul ve verzi 9.2 stáhnout bezplatně v průběhu října 2010.
Zadání pro simulaci
Výsledky simulace
Graf 1 Srovnání vlivu dynamické (skelná vata a DuPontTM Energain®) a tradiční (skelná vata, 40 mW/m.K) izolace na teplotu v loftu.
Zdroj: simulace DuPont
Autoři: Jacques Gilbert a Ulrike Koster, DuPont de Nemours (Lucembursko) S.Ã r.l.
DuPont Building Innovations
DuPont de Nemours (Luxembourg) S.Ã r.l.
http://www.energain.dupont.com
Doporučení ohledně metodologie, použitých materiálů a stavebních informací vycházejí ze zkušeností a aktuálních znalostí společnosti DuPont a jsou poskytována v dobré víře jako obecný návod pro designéry, dodavatele a výrobce. Tyto informace nemohou nahradit zkoušky, které budete muset provádět ke zjištění vhodnosti našich výrobků pro vaše konkrétní účely. Informace mohou být kdykoli změněny nebo doplněny podle aktuálního vývoje našich zkušeností a znalostí, protože nemůžeme předvídat všechny varianty užití výrobků u konečného spotřebitele. DuPont neposkytuje žádné záruky a nepřebírá žádnou odpovědnost za použití těchto informací. Žádná informace obsažená v této publikaci neslouží jako svolení k provozování výrobku podle doporučení v rozporu s patentovým zákonem.
Lokální kontakt pro technické informace: Petr Macháček, Technical Specialist, DuPont Building Innovations
Zdroj: TZ DuPont, Happy Materials, s.r.o., říjen 2010
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…