V hamburském přístavu byl otevřen nový blok Sumatrakontor. Desetipatrová multifunkční stavba o celkové rozloze 37 000 m2 nabídla místo pro pětihvězdičkový hotel, kanceláře a konferenční místnosti, obchody, bydlení a podzemní garáže.
Kanceláře a konferenční prostory jsou maximálně variabilní, nabízejí jednotky od 400 do 4000 m2. Maloobchodní prostory v nižších patrech jsou zárukou vitality a dynamického užívání komplexu během celého dne. Návrh Ericka van Egeraata se hlásí k odkazu stávajících bohatě se vyskytující staveb tzv. "Speicherstad" z červených cihel, ovšem soudobými prostředky. Rozlehlý objem je čtyřikrát "proříznut", což je ještě podtrženo prosklením a hrou obrazů mezi skly navzájem. Dalšími použitými materiály jsou hliník, desky z přírodního červeného. Vnitřní dvůr na druhou stranu zdůrazňuje klid tradičních, bíle omítaných fasád, obvyklých v centru Hamburku.
“Chtěl jsem soudobým způsobem přepracovat stávající kvalitu historických průčelí kolem vody a Sumatrakontor potřeboval zkombinovat řadu vlastností jak funkčních, tak z hlediska vzhledu. Tak se budva může stát příspěvkem k oživení města," říká Erick van Egeraat.
Původní urbanismus "Hafencity" se skládal z jednoduchých bloků, Erick van Egeraat je interpretuje evolučně. Hravým způsobem rozvíjí blok Sumatrakontor na pravidelech daných regulací, ale ponechává také prostor pro náhodu a invou interpretaci. Jeden ze zářezů v severní fasádě vytváří prázdo, jímž se vstupuje do vnitřního dvora. Ve dvoře jsou soukromé zahrádky obyvatel, z materiálů tu převažuje kámen. Z hlediska městského měřítka nabízí tvar budovy také poloveřejné prostory a podporuje sociální integraci. Architektonický vzhled se však přísně vztahuje k charakteru Hamburku.
Foto James Collingridge
Tisková zpráva kanceláře EEA
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,