V Praze, 15. listopadu 2013 – Hudba, počasí a politika – tři témata nejen mnoha společenských konverzací, ale rovněž hlavní programové pilíře nadcházejícího Pražského Quadriennale (PQ) scénografie a divadelního prostoru. A také zadání pro tuzemské výtvarníky, scénografy, architekty, designéry a další kreativce, kteří se budou chtít podílet na podobě české expozici v rámci hlavní části PQ – Sekci zemí a regionů. Pořadatelé Pražského Quadriennale souběžně vyhlásili i soutěž na koncepci doprovodné sekce Prostor, zaměřené na divadelní architekturu a prostor. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je v obou případech 30. listopadu 2013.
O vítězi bude rozhodovat sedmičlenná porota, v níž zasednou například Tomáš Žižka, Marek Cpin, Kamila Polívková nebo Jan Dušek.
Pražské Quadriennale se v centru hlavního města uskuteční mezi 18. a 28. červnem. Podle předpokladů se jej zúčastní více než 5 000 delegátů z 80 zemí při celkovém počtu více než 50 000 návštěvníků. Více informací na www.pq.cz.
Podobně jako celé Pražské Quadriennale programově pracuje s přesahy scénografie a divadelního umění do dalších oborů a všedního života, i od soutěžních návrhů se očekává inovativnost a širší kontext. Soutěžící umělci by se měli věnovat i světelnému a zvukovému designu, performance nebo kostýmu, a to při zřeteli na současné trendy v činohře, opeře, ale třeba i performance nebo site-specific.
„Rádi bychom, aby se tvůrci ve svých návrzích věnovali prostoru, který ovlivňuje vztahy mezi lidmi a který mimo jiné poskytuje platformu pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. A vnímali scénografii jako prostředí, které v současném divadle ovlivňuje prostorové a mentální vazby a vazby mezi představením a publikem,“ říká umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker.
Soutěžící nejsou nijak omezeni ve zvolených technologiích, ani dalších parametrech. V případě Sekce zemí a regionů je určující pouze velikost expozice (25 – 50 m2) a rozpočet realizace, který by neměl překročit 750 tisíc korun. U sekce Prostor je pak limita nákladů stanovena na 200 000 Kč. Pokud bude návrh počítat s vyššími náklady, musejí soutěžící doložit finanční krytí z dalších zdrojů.
Po zúčastněných jednotlivcích nebo týmech je požadována podrobná kurátorská koncepce, včetně tématu a instalačního pojetí. A zároveň položkový rozpočet, doplňující ideu podoby expozice – v grafické nebo textové formě.
„Mnohé národní expozice na Pražském Quadriennale v roce 2011 ukázaly kreativitu, s jakou lze k tématu přistoupit. Od naprostého minimalismu v podání Japonska, až po vítěznou expozici Brazílie, jejíž autoři propojili scénografii s popkulturou a ukázali její posun v současném roztěkaném a neklidném světě,“ popisuje Daniela Pařízková, výkonná ředitelka PQ. Velkého úspěchu dosáhla Česká republika v roce 1999, kdy si hlavní cenu PQ Zlatou Trigu odnesla expozice Šimona Cabana a Simony Rybákové, do které se zapojili například Petr Matásek, Daniel Dvořák nebo Kateřina Štefková.
Pražské Quadriennale organizuje Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění – Divadelní ústav. PQ kontinuálně podporuje Evropská unie, UNESCO, Hlavní město Praha a další.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…