(ČTK) – Česká komora architektů (ČKA) a dva vybraní experti nominovali devět tuzemských staveb na letošní cenu Miese van der Rohe. Jsou mezi nimi třeba kostel Zdenka Fránka v Litomyšli, přestavba plynojemu v Ostravě od Josefa Pleskota nebo revitalizace bastionu na vyšehradských hradbách od ateliéru MCA. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČKA Markéta Pražanová.
Cenu uděluje každé dva roky Evropská unie a Nadace Miese van der Rohe nesoucí jméno jednoho z průkopníků moderní architektury a autora nejslavnější moderní stavby v České republice, brněnské vily Tugendhat.
Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jeden z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života.
K letošním českým nominacím patří ještě Tyršův most v Přerově (Šrámková architekti), bytový dům Na Zatlance v Praze (Radek Kolařík architectural workshop), bytový dům s tělocvičnou v Praze 1 (DaM), Hvězdárna a planetárium Brno (Rudiš-Rudiš architektonická kancelář), Golf Klub Čertovo Břemeno (Fiala + Němec) a bytové domy Na Vackově v Praze (UNIT architekti, Jiran Kohout architekti).
Ze stovek doručených prací vybere mezinárodní porota v Barceloně nejlepších 30 až 35 evropských staveb, které následně představí katalog a putovní výstava. Porota určí jednu stavbu, jíž bude udělena hlavní cena, a jednu stavbu, které udělí zvláštní cenu pro začínající architekty.
Česká republika se ceny Miese van der Rohe účastní od roku 1997, stavby na území ČR se mezi finalisty objevily několikrát. Mezi nejlepší evropské stavby se v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian-Křivinka, v roce 2001 Budova MUZO v Praze od Stanislava Fialy/D3A.
V roce 2003 byly mezi finalisty Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě od Josefa Pleskota a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona a v roce 2007 obchodní dům Selfridges v Birminghamu (Jan Kaplický a Amanda Leveteová, Future Systems).
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…