Český mrakodrap

(ČTK) – České výškové stavby vzniklé od počátku 20. století do současnosti mapuje kniha architekta a historika architektury Petra Vorlíka Český mrakodrap. Zahrnuje stavby, které čeští architekti postavili v Česku i v zahraničí včetně nerealizovaných návrhů i tuzemských staveb postavených zahraničními architekty. Knížku se 300 fotografií a ilustrací vydává Paseka.

Ústřední otázka knihy pro milovníky staveb zní: Existuje vůbec něco jako český mrakodrap? Autor, který působí jako pedagog a výzkumný pracovník na Fakultě architektury ČVUT v Praze, hledá odpověď prostřednictvím více než stovky proslulých i méně známých staveb nebo utopických projektů a sestavuje příběh skromného českého mrakodrapu.

Kniha začíná budovami významných meziválečných výrobních koncernů, sídel veřejné správy a infrastruktury pokrokové republiky. Mnohé stavby z dnešního pohledu ani nelze nazvat výškovými, jsou mezi nimi známé obchodní domy či třeba Všeobecný penzijní ústav v Praze na Žižkově. Budova podle návrhu Josefa Havlíčka a Karla Honzíka ze 30. let bývá označována jako první český mrakodrap.

Publikace pokračuje poválečnou snahou o naplnění snů avantgardy, nekritickým optimismem i zpupností socialistického realismu, vítězstvím techniky nad krajinou a historickým městem, prominentními výkladními skříněmi socialismu, snahou o polidštění jednotvárných panelových sídlišť i „porevolučním vzlínáním konzumu a principu vidět a být viděn“, uvádí nakladatel.

Nejvyšší budovou v Česku je od roku 2013 brněnský AZ Tower, který o dva metry překonal pražský kancelářský věžový dům City Tower, který měří 109 metrů. Přes sto metrů má ještě pankrácká City Empiria (104 metry), stejně vysoká má být rozestavěná nedaleká City Epoque. V Praze, Brně a Ostravě je naplánováno nejméně pět dalších výškových staveb převyšujících sto metrů.

Doplněno Stavbaweb:
Petr Vorlík : Český mrakodrap
Datum vydání: 22.4.2015
Formát: 250×220
Počet stran: 272

Existuje vůbec něco jako „český mrakodrap“? Kniha Petra Vorlíka sleduje na příkladech více než stovky proslulých i méně známých staveb nebo utopických projektů příběh skromného českého mrakodrapu – např. budovy významných meziválečných výrobních koncernů, sídel veřejné správy a infrastruktury pokrokové republiky, poválečné naplnění snů avantgardy, nekritický optimismus, ale i zpupnost socialistického realismu, vítězství techniky nad krajinou a historickým městem, prominentní výkladní skříně socialismu, snahu o polidštění jednotvárných panelových sídlišť i porevoluční vzlínání konzumu a principu „vidět a být viděn“. Každá doba měla své ambice, které se mnohdy zhmotnily právě v budování výškových staveb. Na příkladech jednotlivých výškových budov lze tedy poukázat na i mnohdy jemné vztahy mezi mocí a architekturou.

Ukázka z knihy


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*