Praha 30. března (ČTK) – Český pavilon ze světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji bude stát v centru nově vznikajícího milionového města v Číně. Bílý pavilon posázený černými puky i jeho vnitřní expozici koupila loni od českého státu za 33 milionů korun farma československo-čínského přátelství. Z ní se postupem let stala obří ekonomická zóna. Nové město Chuang-chua roste v její blízkosti, řekl v rozhovoru s ČTK Pavel Stehlík, generální komisař české účasti na světové výstavě.
Český pavilon, který se podařil prodat jako jediný ze všech pavilonů na Expo, bude stát na hlavním náměstí. Začalo se s jeho stavbou. V blízkosti potečou uměle vytvořené řeky pojmenované po Vltavě a Dunaji a bude tam také muzeum zachycující historii farmy, která vznikla díky československé pomoci v 50. letech. Nedaleko by měl být slovenský pavilon z Expa, který sousední země bývalé federace Číně darovala.
"Město teprve vzniká, Číňané ho postupně uvádějí do provozu. Začali stavbou golfového hřiště, aby přilákali podnikatele, a pětihvězdičkovým hotelem. Myslím, že český pavilon by mohl být na novém místě znovu postaven do konce tohoto roku," uvedl Stehlík. Nyní čeká na poslední splátku peněz, 90 procent sumy již čínští partneři zaplatili.
?Česká expozice s artefakty bude podle něj nadále zemi reprezentovat, tentokrát v novém centru kultury a zábavy obklopeném vodou. Na náměstí by neměla chybět také replika kusu pražského Karlova mostu, kaple postavená v evropském stylu, čínská zahrada, obchodní centrum, pláž, parky. V expozici muzea farmy mají být historické traktory a další stroje z někdejšího Československa.
To kdysi poskytlo asi 700 kusů zemědělské techniky, kterou Číňané použili k založení družstva. Dnes je z něj velký obchodní komplex se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. Farma leží několik hodin jízdy od Pekingu a v blízkosti mezinárodního přístavu u oceánu.
Půlroční světová výstava Expo 2010 skončila loni na podzim. Česko se svým stánkem slavilo úspěchy u návštěvníků a dostalo několik ocenění. Pavilon reprezentoval Českou republiku jako moderní zemi. Expozici vytvořilo 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců. Ti připravili příchozím technologické zážitky a designová překvapení s důrazem na emoce.
Doplněno Stavbaweb:
Autorem návrhu je studio SIAL- architekti a inženýři.
Více informací o pavilonu naleznete zde.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…