Festival 4+4 DNY V POHYBU

Festival 4+4 dny v pohybu = 8 dnů kulturního adrenalinu od 15. do 22. října v Praze


Progresivní mezinárodní taneční a divadelní soubory, rozsáhlá výstava dvaceti tří předních českých kurátorů na téma Štěstí v budově bývalého ÚLUVu, premiéry představení zajímavých tuzemských tvůrců, komentované návštěvy barrandovských teras i vršovických industriálních staveb, pouliční hry, kulturní sympózia, přednáška o Araratu i Botiči, lechtivý videoart a na závěr umělecký happening na fotbalovém stadiónu Bohemians 1905 v Ďolíčku – to vše a daleko více nabídne v Praze od 15. do 22. října 16. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. „Snažíme se, aby ta spousta nejrůznějších akcí měla jedno společné: přiblíží diváky tomu, co se děje v současné době zajímavého a aktuálního jak ve světě, tak i u nás,“ říká dramaturg Pavel Štorek. Festival se jako každý rok neomezí pouze na zavedené prostory jako Divadlo Archa, divadlo Alfred ve dvoře, Studio ALTA či MeetFactory, ale uměním oživí nevyužité a zanedbané objekty pražské architektury – letos se vrátí do budovy bývalého ÚLUVu na Národní třídě a nově se část programu uskuteční ve Vršovicích a na stadiónu Bohemians 1905.

Mezinárodní divadelní a taneční představení
„Diváci uvidí přední mezinárodní soubory různých žánrů – z oblasti současného tance, performance nebo experimentálního divadla. Ať už půjde tematicky o milovníky kávy, děti, kyborgy nebo supermany, vždy jde o představení, která reprezentují aktuální tvorbu ve světě, která jsou zajímavá, provokativní a nenechají vás lhostejné,“ říká Pavel Štorek, dramaturg festivalu. Do Divadla Archa přijede hned několik zahraničních souborů: slavné německo-britského uskupení Gob Squad s představením Before Your Very Eyes, kde na jevišti za jednostranným zrcadlem účinkují dětští performeři ve věku od osmi do čtrnácti let, kteří přesně a vtipně komentují svět dospělých a své plány do budoucna. Zastaví se zde také Jo Strømgren Kompani, s přehledem nejvtipnější severský soubor, jehož tanečníci a herci uvedou humorné představení The Society o tom, co se stane, když pohodu společnosti milovníků kávy přeruší strašlivý incident – jeden z členů objeví použitý pytlík od čaje! K exotickým zážitkům bude patřit představení Cyborg Manifesto hvězdy brazilského experimentálního divadla Joelsona Gussona, které jde doslova až do masa. Do míst, kde se, slovy tvůrců, „setkává Franz Kafka s Michaelem Jacksonem“. Inscenace staví na hlavu nejen kult dokonalé krásy, který vládne nejen v Brazílii, zemi považované za království plastických operací. Jako poslední zde uvede českou premiéru svého nejnovějšího tanečního představení česko-italský soubor Deja Donne. Podmanivá inscenace Not Made For Flying pro sedm tanečníků z různých zemí světa podle tvůrců „hledá krásu v napětí mezi hrdinou a obyčejným člověkem“. Jejími hlavními znaky jsou nakažlivá energie, lehkost, nápaditost a vtip. Do Studia ALTA přiveze švýcarsko-slovenská skupina T-d’U nové představení ÔKÔ, které vzniklo v režii Martina Kukučky, poloviny dua SKUTR. ÔKÔ je provokativní a vizuálně působivá inscenace, jejíž nedílnou součástí je hudební složka, která vzniká přímo na jevišti. Velmi zajímavý projekt Haircuts by Children (Nechte se ostříhat dětmi) představí ve spolupráci s o.s. Motus v rámci festivalu kanadský soubor Mammalian Diving Reflex. Jeho princip spočívá v tom, že se zájemci mohou nechat ostříhat žáky, kteří slovy tvůrců „již brzy dostanou do rukou skutečné „nůžky“, aby upravily náš svět a naše životy. Vždyť každý malý vlasový stylista bude mít jednou volební právo, bude moci kandidovat na prezidenta či řídit tramvaj…“
Gob Squad: trailer
Jo Strømgren Kompani: trailer
Joelson Gusson: trailer
Deja Donne: trailer
T-d’U: trailer
Haircuts by Children: video

České premiéry
„Již od založení festivalu se snažíme uvádět nové projekty zajímavých českých umělců,“ říká Pavel Štorek. Letos režisér, scénárista a herec Jiří Havelka s divadlem Vosto5 v novém představení Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! oživí legendu o Pérákovi, jediném českém supermanovi, který během nacistické okupace díky svým neobvyklým pružinovým botám vykonal řadu hrdinských činů. Představení nabídne podívanou kombinující prvky nového cirkusu a bojových umění s poetikou autorského divadla, komiksu a slovního humoru. Výjimečný režisér a divadelní publicista Jiří Adámek připravuje se souborem Boca Loca Lab premiéru nového představení Požár, které diváky zavede do 20. a 30. let minulého století – do uvolněné atmosféry, kdy se ale blíží Velká Válka. Soubor Handa Gote Research & Development a choreografka a tanečnice Veronika Švábová ve svém novém představení Mraky pátrá po dějinách vlastní rodiny, hledá důležité momenty i zdánlivé maličkosti, které se v paměti předků dochovaly dodnes. Pražskou premiéru svého nového představení Suna No Onna (Písečná žena) uvede na letošních 4+4 dnech v pohybu také choreografka Lea Švejdová a soubor NANOHACH. V jejím podání vlákají tři ženy v písečných dunách do jámy, z níž není úniku, muže. A právě všudypřítomný a na tělo se lepící písek byl hlavní inspirací při tvorbě tohoto site-specific projektu. „Společný všem uvedeným tvůrcům je především originální umělecký rukopis a jistý druh otevřenosti a poctivosti. Všichni sledují pečlivě, co se v současném umění děje. Určitou spojnicí těchto premiér jsou také dějiny. Dějiny vlastní rodiny, dějiny Evropy, či dějiny lidského těla,“ uzavírá Pavel Štorek.

Místa činu – ÚLUV
Festival se letos v rámci projektu „Místa činu“ vrátí do nevyužívané budovy bývalého ÚLUVu (Ústředí lidové umělecké výroby) na Národní třídě v Praze. „Objekt z roku 1936 byl původně koncipován jako galerijní a reprezentační prostor. Je stále vhodný i přes svůj chátrající stav k uspořádání výstavy, jeho místnosti, chodby a sály jsou skvělou galerií. Prostor již známe, ale zároveň máme možnost si v něm vyzkoušet nové věci,“ říká Denisa Václavová, dramaturgyně programu. Hlavním lákadlem se stane velká výstava současného českého umění nazvaná Štěstí. Připravuje ji dvacet tři předních tuzemských kurátorů, kteří přinesou své vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě. „Oslovení umělci nepracují pouze s daným tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu,“ doplňuje Denisa Václavová. Z dalších akcí půjde například o výše zmíněné premiéry Jiřího Adámka a NANOHACH, večer o zlínské architektuře na téma „Zlín sobě“, videoinstalace a večer věnovaný Jánu Mančuškovi, večer lechtivého videoartu na hranici vkusu z archivu Vědecko-výzkumného pracoviště AVU, čtyři sympózia pro umělce a kulturní manažery ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem nebo přednáška Václava Cílka o návštěvě Araratu. Speciální program pro ÚLUV připravuje například časopis Fotograf, platforma ArtMap a čtrnáctideník A2 (na téma záchrana ohrožených a opuštěných budov). Festival v ÚLUVu zakončí koncert formace Požoň sentimentál, která hraje novou hudbu. Z ÚLUVu také budou vyrážet komentované exkurze na Barrandov. Jako svoji základnu si ÚLUV zvolil také německý soubor Invisible Playground s projektem městských her Field Office (Zpravodajská buňka), který nabídne všem zájemcům možnost zahrát si bojovku v historickém centru Prahy a prožít tak nevšedně místa, kterými se normálně bez zájmu prochází.

Místa činu – Vršovice
Část letošního projektu Místa činu se odehrává mimo ÚLUV, a to ve čtvrti Vršovice. „Cílem je poukázat na malé občanské iniciativy důležité pro každé zdravé město. V tomto případě je to občanské sdružení Start Vršovice, se kterým na projektu spolupracujeme,“ říká Denisa Václavová. Ve Vršovicích proběhnou komentované procházky po industriálních stavbách, přednáška o pražském potoku Botiči či bude otevřena galerie současného umění v nevyužívané vršovické proluce. Hlavním programem je 22. října sportovně-umělecký večer nazvaný Bohémové na Bohemce s podtitulem „Co se stane, když se umělec netrefí do míče“ vytvořený pro stadion Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku, na kterém se podílí řada umělců. „Na stadion vypustíme blíže nespecifikované stádo umělců, kteří ctí pouze svou ničím nespoutanou imaginaci. To vše v průběhu standardního fotbalového tréninku. Experiment, jehož výsledek změní svět fotbalu navždy. Jako už tolikrát na Bohemce,“ lákají na neobvyklou akci tvůrci.

Vstupenky na představení v Divadle Archa jsou k dostání již nyní na pokladně tohoto divadla v cenách od 200 do 290 Kč. Rezervace a vstupenky on-line jsou rovněž k dispozici na www.archatheatre.cz. Vstupenky na další akce budou k dispozici vždy na místě před konáním. Do MeetFactory je nutná rezervace na e-mailové adrese: dominika@meetfactory.cz. K dispozici jsou studentské a seniorské slevy. Od 30. září je přes www.ctyridny.cz k dostání také festivalový pas, který umožňuje vstup na představení v Divadle Archa, divadle Alfred ve dvoře a Studiu Alta. Cena: dospělí 700,- Kč / zlevněné 400,- Kč.

Festival podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Nadace pro současné umění Praha, Nadace Život umělce, IN SITU, European Commission (DGEAC – Culture programme), Česko-německý fond budoucnosti, Institut umění – Divadelní ústav, MČ Praha 10, Magnolia Invest, ČT2 + ČT, European Cultural Foundation, Easytalk, Toi Toi, Aero, Kavka Print, UPP, Soundsquare, OP Tiger
Hlavní mediální partneři: Lidové noviny, lidovky.cz, Radio 1
Mediální partneři: ArtMap, Taneční zóna, Český rozhlas 3 – Vltava, České noviny.cz, PragMoon, Prague.tv, expats.cz, Xantypa
Ve spolupráci: Divadlo Archa, MeetFactory, Bohemians 1905, VOSTO5, Studio Alta, Kruh, Alfred ve dvoře, WD Lux, Jednotka/Unit, VVP AVU, Start Vršovice, A2, Tranzitdisplay
tisková zpráva

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*