Galerie Portheimka představuje architekta a designéra Ladislava Vrátníka

Městská část Praha 5 pořádá ve své Galerii Portheimka výstavu díla architekta, designéra a pedagoga Ladislava Vrátníka.
Výstavu realizuje studio MOA, sídlící rovněž na Praze 5, vedené synem Ladislava Vrátníka, architektem Martinem Vrátníkem. Výstava v Galerii Portheimka (Štefánikova 12, Praha 5) probíhá od 5. do 29. listopadu 2013.Prof. akad. arch. Ladislav Vrátník (1927-2010) patřil mezi nejzajímavější poválečné tvůrce v oboru interiérového designu u nás. Více než 30 let žil v Praze 5 v jednom z domů takzvaného „skandinávského“ souboru pod Strahovem, jehož byl (spolu s Jiřím Lasovským a Václavem Barochem) spoluautorem. Mezi jeho další významné práce patří vítězný (byť nerealizovaný) návrh na dostavbu Staroměstské radnice (společně s dalším dlouholetým občanem Prahy 5 Jaroslavem Šustou st.) z roku 1967, dále interiéry pražských paláců Omnipol a Centrotex ze sedmdesátých či rekonstrukce Mánesa z osmdesátých let. Ladislav Vrátník dlouhá léta působil jako pedagog na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, v roce 1977 zde založil nábytkovou specializaci a v roce 1990 se stal jejím prvním porevolučním rektorem.

V 70. letech spolupracoval na obnově mobiliáře Pražského hradu. Z té doby pochází i jeho nejkontroverznější práce. Ač celoživotním nestraníkem, přesto realizoval interiér hradní pracovny prvního muže normalizačního režimu – Gustáva Husáka. Výstava v Galerii Portheimka představuje (ve spolupráci se Správou Pražského hradu) originály zachovaných částí této pracovny. Kurátoři expozice zdůrazňují, že rozhodně ne proto, aby jakkoli rehabilitovali režim, v jehož čele Husák stál. Chtějí pouze předestřít téma ke kritickému přemýšlení o době před rokem 1989 a o dilematech, s nimiž se tvůrci (včetně obyvatel Prahy 5) museli v té době vyrovnávat.

Výstava nabízí i další ukázky nábytku, jehož byl Vrátník autorem, originály architektonických skic, studií, návrhů a fotografií.

Galerie Portheimka touto výstavou pokračuje v naplňování dlouhodobé strategie, spočívající v představování významných tvůrců z různých oborů, kteří svůj život či jeho část spojili právě s Prahou 5. Zároveň je tato výstava pilotním projektem plánované spolupráce mezi MČ Praha 5 a jedním z nejvýznamnějších subjektů, který na území Prahy 5 sídlí – Československou obchodní bankou – právě na realizaci vybraných výstavních aktivit Portheimky. K výstavě vychází i šedesátistránkový katalog.

Kurátoři výstavy: Martin Vrátník a Jakub Železný

Více informací o výstavě naleznete – ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*