Dřevěné domky jsou dílem architekta Josefa Gočára. Vznikly v letech 1920−1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích.
Autorem projektu rekonstrukce je atelier KAVA.
V 60. letech 20. století byly demontovány a posléze přestěhovány do pražské zoo. Zde byly dva domy v roce 1978 opět smontovány, i když v poněkud pozměněné podobě. Jeden z nich byl využíván jako učebny pro práci s dětmi a později jako ubytovací zařízení pro návštěvy, druhý sloužil jako služební byt.
Původní domy byly postaveny ve stylu „národního kubismu“, který je zcela výjimečný. Celkové tvarosloví staveb uplatňuje typické kubistické prvky, které jsou však mnohem dekorativnější než obvykle. Byly totiž inspirovány lidovou architekturou, jak ji známe například z jihočeských barokních statků. Další zvláštností byla veselá barevnost dřevěných domků, které byly vyzdobeny v barvách trikolory. Vždyť vznikaly dva roky po vyhlášení Československé republiky.
V roce 2002 zasáhla oba domky ničivá povodeň a velmi vážně je poškodila. Protože opětné využívání nebylo možné, byly objekty provizorně zakonzervovány a čekaly na rekonstrukci. Ta byla ovšem spojena s nutností přestěhovat je do bezpečné části areálu zoo. Nakonec se podařilo získat prostředky na celkovou rekonstrukci, která byla zahájena v dubnu 1010.
Gočárovy domy budou umístěny v severní části areálu zoo. Vznikne v nich jednak restaurace (jak tomu bylo v jednom domku původně), jednak malé muzeum historie pražské zoo, galerie a přednáškový sál.
Zoo Praha získala na rekonstrukci domů grant Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost (OPPK), který využívá prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Do vypsaného výběrového řízení na revitalizace památky se přihlásily tři společnosti. Na základě hodnocení podle ekonomické výhodnosti byla vybrána společnost Gema Art Group, a.s.
Zahájení rekonstrukce: 12. 4. 2010
Dokončení rekonstrukce: 31. 12. 2010
Projektant: KAVA s. r. o.
Zhotovitel: Gema art group a. s.
Investor: EU a Zoo Praha
Náklady: 34 miliony Kč
Projekt Gočárovy domy je zařazen do prioritní osy 2: Životní prostředí, oblast podpory 2.1: Revitalizace a ochrana území.
Zdroj: ZOO Praha
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.