Nejrenomovanější evropská architektonická cena, Mies van der Rohe Award, byla tento rok udělena Koncertnímu domu a Konferenčnímu centru Harpa v Reykjavíku.
Projekt se vyznačuje zvláštním konceptem světla, který realizovala firma Zumtobel.
Cena Mies van der Rohe Award byla udělována v Barceloně 7. června 2013. Tato cena, dotovaná 60 000 EUR a udělovaná každé dva roku komisí EU a nadací Mies van der Rohe se věnuje současné architektuře. Letos byl vyznamenán Koncertní dům a Konferenční centrum Harpa v Reykjavíku, u kterého byl koncept řešení osvětlení a jeho uvedení na scénu připraven a realizován společností Zumtobel.
Oživený přístav
Od srpna 2011 nabízí centrum „Harpa“ prostor pro konání kongresů, zasedání, koncertů, islandskou operu a symfonický orchestr. Tato stavba, vybavená koncertním sálem pro 1 800 diváků a třemi dalšími menšími sály, nyní patří k mezinárodnímu kulturnímu vrcholu. V odůvodnění pro udělení vyznamenání a ceny se uvádí, že budova pomohla k revitalizaci a oživení přístavu a lepšímu napojení na město.
Plynulá souhra lokálních a globálních vlivů je v neposlední řadě dílem projektantů – zejména kanceláře architektů Henning Larsen Architects a Batteríid Architects z Dánska, resp. Islandu a společnosti New Yorker Akustikbüro Artec Consultants.
Moderní umění tvořící odlišné obrazy pomocí odrazu světla
Nadmíru důležitou roli přitom však hrál islandsko-dánský umělec Ólafur Elíasson, který je zodpovědný za realizaci jedinečného skleněného pouzdra budovy a pro jehož osvětlení pěstoval dlouhodobou spolupráci a partnerství se specialisty společnosti Zumtobel realizující řešení konceptu osvětlení. V centru pro koncept osvětlení bylo přání inscenovat světlo jako transcendentální událost a zážitek, jehož zdroj světla zůstává skrytým.
Společně s Olafurem Eliassonem vyvinula společnost Zumtobel nový typ svítidla, které je integrováno co do tvaru a barvy téměř neviditelně do prizmatické struktury fasády a tuto rozsvěcuje pomocí LED.
Pětice finalistů
Jako vítězný projekt se „Harpa“ prosadil oproti ostatním finalistům, kterými byli Metropol Parasol v Seville, radnice v holandském Gentu, Superkilen v Kodani a Dům pro seniory v Portugalsku. Cena “Emerging Architect Special Mention” byla udělena Maríi Langarita a Víctoru Navarrovi za projekt Nave de Música Matadero (Red Bull Music Academy) v Madridu.
podle podkladů společnosti Zumtobel
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…