Sovětská modernistická architektura je novým hitem sociálních sítí, natáčí se v ní reklamy a hudební videoklipy. O výzkumu dědictví, které se v posledních letech stalo součástí popkultury, bude na Fakultě architektury ČVUT přednášet kyjevský architekt, fotograf a kurátor Alex Bykov. Cyklus v rámci podpory ukrajinských umělců a vědců se uskuteční ve dnech 25. 4., 2. 5. a 9. 5. Přednášky v anglickém jazyce začínají vždy v 18 hodin v posluchárně 155 Gočár, FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.
Alex Bykov je aktuálně jedním z předních ukrajinských odborníků na architekturu období poválečné moderny. Zabývá se dědictvím sovětského urbanismu, nejnovější ukrajinskou oficiální i kutilskou architekturou, se zvláštním zřetelem na sakrální architekturu. Patřil mezi první badatele, kteří identifikovali, popularizovali a uchovávali dědictví sovětského modernismu na Ukrajině.
Alex Bykov získal v roce 2008 magisterský titul na Kyjevské národní univerzitě stavebnictví a architektury, od roku 2012 provozuje vlastní architektonické studio. Je spoluzakladatelem a členem skupiny aktivistů „Savekyivmodernism“, která bojuje proti demolici modernistických budov v Kyjevě. V roce 2019 vydal ve spolupráci s Jevgenií Gubkinou knihu „Sovětský modernismus, brutalismus, postmodernismus. Budovy a stavby na Ukrajině 1955–1991“.
Alex Bykov ve třech přednáškách přiblíží výzkum, kterému se věnuje od roku 2010. Prezentace doplní archivními materiály, vlastními fotografiemi a videi.
Přednáška 25. 4.
Hledání modernismu – část 1: Historie
V posledních letech mezinárodní týmy badatelů pravidelně navštěvují sovětskou architekturu modernismu a obdivují osobitost jejích forem i současný urbanistický kontext, který ji obklopuje. I v době svého vzniku tyto stavby přitahovaly pozornost odborníků, zatímco široká veřejnost jejich originalitu nedokázala přijmout. Po rozpadu Sovětského svazu se na modernistické stavby i na jejich autory zapomnělo. Alex Bykov představí posloupnost výzkumných procesů, od prvního zájmu na počátku 50. let až po současnost.
Přednáška 2. 5.
Hledání modernismu – část 2: Osobnost
Alex Bykov se do výzkumu pustil zejména kvůli nedostatku informací. Hlavním zdrojem poznání mu bylo osobní seznámení a rozukrajinský hovory s architekty činnými v letech 1955–1991. Alex působil nejen jako novinář, ale stal se jejich blízkým přítelem, žil s nimi v posledních dnech jejich života, skenoval a systematizoval jejich archivy. Mnohé z těchto rozhovorů byly publikovány v architektonických časopisech a prezentovány na výstavách. Alex Bykov bude vyprávět příběhy ikonických kyjevských architektů, zaměří se na jejich profesní kariéry a nejednoznačné osudy jejich projektů.
Přednáška 9. 5.
Architektura. Společenství. Čas
V historických oblastech a na okrajích ukrajinských měst probíhá nekontrolovaná urbanizace. Zároveň se postsovětský městský krajinný odpad dostal na vrchol světového vizuálního mainstreamu. V souvislosti s urbanistickým vývojem posledních 30 let na Ukrajině se objevuje řada otázek: Co je to městská komunita a jaký má vliv na rozvoj města? Kdo je architekt a jaká je jeho role v rychle se měnící tváři města? Kdo je developer a proč často jedná v rozporu se zákonem? Ve své závěrečné přednášce se Alex Bykov zaměří na moderní lidovou i oficiální architekturu a její odraz ve veřejném, politickém a kulturním každodenním životě.
Tisková zpráva
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…