Hnutí Duha: Územní plán Olomouce umožní zbytečný zábor polí

(ČTK) – Nový územní plán Olomouce, jehož přípravu dokončuje radnice, podle Hnutí Duha umožňuje zábor zbytečně velké plochy zemědělské půdy pro průmyslové účely či dopravní infrastrukturu. Vhodné prostory lze podle ekologů ve městě získat přeměnou nevyužívaných průmyslových areálů. Hnutí Duha proto na internetu spustilo interaktivní mapu, pomocí které upozorňuje na slabá místa chystaného územního plánu. ČTK zjišťuje vyjádření olomoucké radnice.

Návrh nového územního plánu města Olomouc
Radka Spurná z olomoucké pobočky Hnutí Duha dnes ČTK řekla, že interaktivní mapa zobrazuje především nové obytné a průmyslové plochy. Odborníci z Hnutí Duna na mapě vyznačí také brownfields, tedy prázdné a nevyužívané budovy ve městě, které by mohly být zrekonstruovány a znovu využity pro bytovou výstavbu a průmysl. "To by výrazně snížilo potřebu nově zabírat zemědělskou půdu. Právě zábor často kvalitní zemědělské půdy je jedním z hlavních problémů návrhu územního plánu," uvedla.

Průmyslová plocha by podle Spurné měla vzniknout například místo zemědělské půdy u Hněvotína či městské části Holice. Zemědělskou půdu může zabrat také plánovaná silnice vedoucí po okraji městské části Neředín.

Radnice v lednu spustila závěrečnou informační kampaň k návrhu územního plánu. Lidé i podnikatelé budou moci do 12. března zaslat své námitky a připomínky k tomuto strategickému dokumentu, který na další roky určí hlavní parametry rozvoje krajského města. Poté by územní plán měl získat konečnou podobu a bude o něm hlasovat zastupitelstvo.

Když radnice v roce 2010 vytvořila koncept nového územního plánu, dostala k němu zhruba 900 námitek a připomínek. Vedení města tehdy zcela vyhovělo 24 procentům z nich, dalších 49 procent akceptovalo částečně. Zbylé radní odmítli. Radní vyšli vstříc například odpůrcům stavby severního silničního spoje, který měl vést i městskými částmi Lazce, Řepčín a Hejčín. V návrhu územního plánu už není ani uvažované satelitní městečko v Lošově. Radní naopak nevyslyšeli námitku lidí, kteří požadovali to, aby územní plán nepočítal s přestěhováním úřadu práce z budovy poblíž hlavního nádraží do Hněvotínské ulice na opačném konci města.

"Interaktivní mapa také ukazuje, jak se podařilo připomínkováním konceptu územního plánu změnit využití některých ploch k lepšímu. Příkladem je hřiště v Hodolanech, na kterém měly původně vyrůst domy. Díky vlně nevole místních se však nakonec v návrhu na této ploše počítá se zachováním prostoru pro hřiště," podotkla Spurná.

Současný územní plán Olomouce úředníci začali tvořit v roce 1994. V platnost vstoupil o čtyři roky později. K sestavení nového územního plánu město nutí legislativa. Radnice ho ale potřebuje bez ohledu na ni. Současný plán odpovídá podle vedení města realitě poloviny 90. let 20. století, nikoliv aktuálnímu stavu. O tom, že je přežitý, svědčí desítky změn, které městské zastupitelstvo každoročně schvalovalo. Za zpracování nového územního plánu zaplatí radnice podle dřívějších odhadů zhruba 11 milionů korun.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*