(ČTK) – Bývalá jatka v Holešovicích zůstanou památkově chráněná. O sejmutí ochrany, respektive o snížení jejího rozsahu, žádal pražský magistrát. Ministerstvo kultury (MK) rozhodlo, že dnešní tržnice zůstane chráněná celá. Rozhodnutí není ještě pravomocné, řekla ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Magistrát může přibližně do poloviny února podat odvolání.Zda se magistrát odvolá, není zřejmé. Radní Aleksandra Udženija (ODS) ČTK řekla, že se s rozhodnutím ještě neseznámila. Magistrát loni v červnu požádal o zrušení památkové ochrany celého areálu bývalých jatek a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Je to vodárna, burza a dvě symetrické haly u vstupní brány; samotná brána se sousoším od Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka je samostatnou památkou již od roku 1991.
Praha se totiž domnívá, že jako celek už areál dnešní tržnice nesplňuje kritéria pro prohlášení věci za kulturní památku, tak jak je definuje památkový zákon. Nemá podle města mimo jiné historickou autentičnost, nepředstavuje výjimečný doklad historického vývoje, životního způsobu a prostředí a nevykazuje nadprůměrné historické, umělecké a památkové hodnoty, stojí v dopise zpracovaném magistrátním odborem evidence a správy majetku.
Areál bývalých jatek je kulturní památkou od roku 1993. Praha ve své žádosti o sejmutí ochrany uvádí, že tehdejší prohlášení "lze považovat za důsledek rozporuplného vnímání konverze industriálních staveb, neboť v jejich případě lze velmi obtížně navazovat na přirozeně zpřetrhanou kontinuitu technického a hospodářského vývoje".
Podle radnice dnes není areál kompaktním prostorem, jednotlivé objekty byly upravovány pro různé použití, což je spíš poškodilo, než by obnovilo jejich památkovou hodnotu. Některé objekty jsou stále ještě poškozené po povodni v roce 2002. Areál zahrnuje rozlehlé území, a pokud by se měl celý opravovat jako památka, stálo by to podle města mnoho peněz, které by se těžko vracely.
Praha 20 let areál pronajímala firmě Delta Center, smlouva skončila v prosinci, firma ji však nerespektuje. Do areálu již prý investovala stovky milionů korun. Dříve také představila plán na celkovou obnovu areálu, z něj však zatím nic nerealizovala. Nové smlouvy město uzavírá přímo s jednotlivými nájemníky. Delta Center nesouhlasí ani s tvrzením Prahy, že městu dluží přes 200 milionů korun na nájmu. Podle svého dřívějšího vyjádření se chce proti postupu města bránit soudní cestou.
Praha loni uvedla, že v některém z objektů v areálu tržnice by mohlo být nové sídlo radnice Prahy 7, které se hledá několik let.
Doplněno Stavbaweb:
Holešovické jatky
K zřízení jatek vedlo rozhodnutí tehdejších představitelů města, z roku 1875, že veškerá zvířata určená na porážku, z Prahy nebo do Prahy dovezená, musí být veterinárně prověřena. Holešovice splňovaly všechny podmínky pro výstavbu jatek. Měly dobré propojení se zbytkem Prahy, potřebu vody řešila blízká Vltava a kvůli možnému zápachu důležitý byl také směr větru (nejčastěji vanoucí ze západu na východ, tj. směrem ven z města). Architektonický návrh jatek byl dílem městského stavebního rady Jana Srdínka, přičemž nezanedbatelnou inspirací byly proslulé jatky v Chicagu. Jatky byly uvedeny do provozu v roce 1895. Areál sloužil svému původnímu účelu až do roku 1983, kdy byly otevřeny nové masokombináty v Písnici a Čakovicích. Celý areál tržnice je od roku 1993 památkově chráněn. Autory dvou sousoší u vchodu směrem z Bubenského nádraží jsou sochaři Bohuslav Schnirch a Čeněk Vosmík. V tržnici je i pomník padlým vojákům, zaměstnancům tržnice, kteří zahynuli během první světové války.
Podrobnější informace o historii Holešovických jatek naleznete zde.
foto zdroj: Rozhledy 010
No to je ale hnus. Evidentně jde o harmonické souznění pravých vyznavačů investorské bezduchosti a architektonického neumětelství, ale kdo se…
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha…
Třeba už ne, není v němčině ta páska?
Té knihovny je mi taky líto.